32 bitove procesory

Dobrý den,
chci získat nějaké zkušenosti s 32 bitovým procesorem. Raději bych ale nejdříve měl nějaké informace co je nejlepší a nějaké vaše zkušenosti určitě někdo používá.

Děkuji :slight_smile:

Toto forum je o 8 bitových procesorech.
Jsi o 24 bitů vedle.

No neviem, ale toto fórum je o mikroprocesoroch (resp. zamerané hlavne na ne) a aj 32 bitove mikroprocesory su mikroprocesory, takže si myslím (možno nesprávne, snáď k tomu povie svoje aj admin), že táto otázka je tu na mieste, aj keď tomuto problému (rozbiehajúcemu sa) by som venoval vlastné vlákno (ako má PIC, AVR, a pod.)… moj názor

Vyvstává zde hlavně otázka zda Alojs82 mluví u 32bit CPU nebo o MCU / DSP.

No a vari nie je?

**Jiné mikrokontroléry, procesory, hradla**

pre zasvatenejsich aj

   **ARM**

No dúfam, že keď to napísal na toto fórum, tak myslel MCU a nie CPU…

myslel jsem MCU s vetsim vykonem, 16-bit se moc myslim neprodavaji, ale za to jsem koukak 32-bit AT32UC3L016-AUT už stojí něco málo přez 100Kč.
Tak jen jsem se zajímal jestli někdo už něco nezkoušel :smiley:

No nic jak je vidět asi ne. Já osobně mám problém s angličtinou takže pochopení v originálu mě trvá celkem dlouho

Skus si precitat odpovede v tomto vlakne. Na tomto fore existuju sekcie, ktore sa 32b zaoberaju. Nie je to snad jasne? Tak nepis ze tu nikto nic neskusal. Jednoducho si svoje vlakno zadal v sekcii 8bit AVR, co je uplne mimo misu. To si kludne mohol dotaz zadat v sekcii “Elektronika bez mikrokontrolérů, procesorů” a vysledok by bol taky isty. Hlavne si pozri sekciu ARM.

Podla vsetkeho Cortex M3 vzhladom k tomu ze:

  1. jadro ma implementovane kde kto, ST, NXP, Freescale, Atmel, …

  2. su dostupne vyvojove prostriedky prakticky zadara (vyvojovy kit napr. u Farnella s STM32F407, co je 32b procesor na 168MHz s USB a Ethernetom, 3xAD s muxom na 24 kanalov 2,4MSPS, 2x DA, 6x UART, 1MB Flash, 192kB RAM za cca 12EUR na plosaciku s vyvedenymi pinmi v rozteci 2,54mm) P.S. Ja viem, ze STM32F4 je Cortex M4 a nie M3 ale cena za kit Cortex M3 je obdobna.

  3. hafo kodu, skusenosti, vzorovych projektov

  4. prakticky zadara vyvojove prostredie

… uz ani viac pisat nebudem, lebo toto bolo vsetko pisane na tomto fore v SPRAVNEJ sekcii. Len si to uz konecne naklikaj :smiling_imp:

Potom su tu nejake dsPIC a PIC33, o tych nic neviem, nemusia to byt zle mcu ale na forach o nich moc nevidno.

Tak isto existuju dostupne skoro za facku Cortex M0, napriklad LPC1114. Ziadne DIL v principe necakaj (nie ze by vobec neboli, ale skor je to exotika), DIL puzdro je velke a to - vulgarne povadane - principialne brani dosahovat vyssie frekvencie. Skor mozes pouzivat rozne redukcie SMD-DIL.

Skvely serial je na

mcu.cz/page.php?23

Dostupny zvysok mcu v nasich zemepisnych sirkach a dlzkach je taky marginalny, ze o tom ani nema zmysle pisat. A o AVR32 ani nehovorim. Nikto dostupny a zaroven aktivny na forach (asi iba s vynimkou Technika) tieto mcu nepouziva. To neznamena, ze nemozes patrit medzi priekopnikov. Rad si precitam dalsi serial “how to…” :slight_smile:

Technicky vzato, pokud se zajímá o AVR32 (mají je na farnellu i tme), tak je tu správně. Podle nadpisu však již nikoli.

Inak v nazve sekcie sa nepise ci AVR8 alebo AVR32. Skratka AVR :slight_smile:

Tak děkuji za nápovědu,
popravdě jsem nevěděl že se to jmenuje AMR.

Teď jsem zase chytřejší :wink:

Co se jmenuje AMR?

Nie, nevolá sa to AMR, ale ARM.
Je ich mnoho typov a sú to momentálne veľmi populárne a mnohými výrobcami presadzované druhy 32b procesorov. Ale nie sú to jediné 32b druhy procesorov. Existuje dsPIC, PIC32, PIC33, Toshiba ma svoje druhy, skrátka kde kto. ARM-y sú veľmi populárne a sú nasadené skoro v každom smartfone, routri, …

Vyrobcovia si kupia od firmy ARM jadro a obsypu ho svojimi periferiami a to cele si zapuzdria. Prave preto je kravina hovorit nieco o 100% prenositelnosti kodu, lebo periferie su jednoducho namapovane inak, su ine a maju ine vlastnosti. Mozno trochu hovorit o akej takej kompatibilite kniznic, ale ani na to by som sa nespoliehal. A ak treba zdrojak znovu kompilovat, tak uz je +/- jedno pod aky procesor podobnych vlastnosti.

ARM-y su tak ako CPU tak aj MCU.

Pravdepodobne Ta zaujimaju MCU. Tam su momentalne zaujimave jadra Cortex M0, Cortex M3 a Cortex M4. Pred casom sa pouzivali ARM jadra ARM7. To su uz ale vybehove neperspektivne typy.

Asi si nieco zacul o ARM9 a ARM11, pre vykonne masiny sa pouzivaju Cortex A9. To by vsak tusim mali byt skor CPU. Ak sa mylim, niekto vzdelanejsi ma iste rad doplni. Vsetky tieto a mnohe dalsie jadra ma na svedomi firma ARM. V tom oznaceni ARM7, 9,11 je este jedna nuansa ktoru si uz presne nepamatam, ale ich oznacenie bolo pred nedavnom na niektorom fore popisane.

Musím se tu trochu zastat Alojse - pustili jste se do něho pěkně - ale neprávem - Atmel produkuje MCU s jádrem AVR 8,16 i 32b - a tato sekce je nadepsaná AVR nikoli AVR osmibitové.Kdybych se tedy chtěl ptát na AVR 32b taky bych to udělal zde a ne v sekci ARM :slight_smile:

Ale jinak Martinův odkaz na ARM je samozřejmě na místě.

AMR byl překlep …
No asi si koupím cz.farnell.com/stmicroelectronics/stm32vldiscovery/board-eval-stm32vl-discovery/dp/1824325?crosssellid=1824325&crosssell=true&in_merch=true&
a opustím ATMEL po jeho cenu, tento je celkem popsaný takže pro začátek určitě lepší.

Jinak děkuju Iou … nepřipadám si jako trubka. Snad odtoho jsou fóra že znalejší poradí neznalím