16F877A mi již nestačí, s čím pokračovat? Výkonnější model?

No tak o ceně jsem se zmiňoval, většinou platí, že čím vyšší výkon tím vyšší cena, proto je lepší používat levnější procesory, které v aplikaci poběží na 100%, než dražší procesory, které poběží třeba na 20%, ale to je asi každému jasné…

Ale to pravidlo čím vyšší výkon tím vyšší cena neplatí tak úplně mezi novými a starými procesory…ty kousky co popisoval Vlasta Vlček jsou už dost zastaralé (mimochodem PIC18F87 snad neexistuje?), podívejte se třeba na nové PIC18FxxKxx, PIC18FxxJxx nebo PIC24FxxKAxxx, výkon a vybavení je větší a cena menší a to tak, že citelně… ceny jmenovaných typů se pohybují okolo 50kč za kus (pro upřesnění - již při koupi 1 kusu!), a to se vyplatí :slight_smile:

Marzou - cituji: " … cena menší a to tak, že citelně… ceny jmenovaných typů se pohybují okolo 50kč za kus (pro upřesnění - již při koupi 1 kusu!), a to se vyplatí …".

Marzou, zkus to vysvětlit nějakému čínskému výrobci hraček, který chrlí sérii řekněme milion kusů od jednoho typu hračky! Těch Tvých 50,- Kč a mých 25,- Kč pro něj znamená rozdíl 25,- Kč/ks!!! Vynásob si to milionem vyrobených kusů a vyjde Ti docela pěkná ušetřená sumička (samozřejmě předpokládám, že mu stačí nejlevnější typ a to je často pravda)!

Tito výrobci, kteří vyrábějí ve velkých sériích, uvažují i takové detaily, jako např. kolik jejich plošný spoj obsahuje prokovených děr, kolik “obyčejných” spojů a kolik propojek, realizovaných “nulovým” rezistorem. A to “pouze” proto, že moc dobře vědí, že jedna prokovená díra stojí více než “nulový” rezistor atd. atd. …

Každá blbost, která ušetří cent, se hodí.

Mimochodem - a proč tedy výrobci mikrořadičů stále vyrábějí a nabízejí ony “zastaralé” typy, když poměr cena/výkon vychází mnohem lépe u nových řad? A proč je výrobci elektroniky kupují? Odpověď je, myslím, jasná - protože ušetří peníze a pro jejich účel stačí.

Vl.

to vlasta_vlcek: Kdo chce psa bíti vždycky si hůl najde :slight_smile: Samozřejmě nemůžeme srovnávat úplné protiklady jako je PIC10 a PIC12 s novými PIC18 a PIC24, nečekal jsem, že se k tomu někdo odhodlá :slight_smile: …srovnávejme je se “strarými” MPC PIC16/PIC18, tady je ten rozdíl nepřehlédnutelný, pokud někdo není úplně slepý :slight_smile:

Jinak to, že vždycky je dobré (nebo spíš nutné) použít ten nejlevnější MPC avšak výkonem a vybavením ještě dostačující, je jasné, několikrát jsem to tady už zmiňoval.

Ale s čím nesouhlasím je to, že prokovená díra by měla být dražší než nulový rezistor…myslím, že ten se používá jen v případě, že není možný prokov do jiné vrstvy, kterou by se onen spoj dal vést (třeba v případě jednovrstvého spoje)…

Nechci nikoho bít … :slight_smile:

S tím nulovým rezistorem jsem to samozřejmě střelil od boku, šlo mi o princip.

Vl.