Jakej Atmel AVR?

Zdravim
Jelikož mi Atmel zrušil 89s8252, se kterym jsem prováděl pokusy a vytvářel na tim různy věcičky, chtel bych přejit na něco lepšího než je náhrada 89S8253. Přemejšlel jsem o nějakym Atmel AVR, nebo PIC, ale nemůžu si vybrat. Prosim poraďte, nemám moc v tolika druzích přehled. :confused:
Dík

Ahoj
Mírně jednodušší bude ve tvém případě přejít na AVR.
S AVR nepracuji, ale mohu ti poradit Microchip. Předpokládám, že chceš přejít na něco moderního. Jelikož začínat s dsPIC je velký extrém, tak bych ti doporučoval začít s PIC řadou 18 (například PIC18F4520, datasheet můžeš stáhnout zde).

Zdravím, já se přikláním raději na stranu Atmenu AVR. Taková ATmega 8, se kterou si lze už docela slušně hrát je celkem vybavená a je bratru za 24Kč. Obrovskou výhodou oproti microchipu je podstatně vyšší výpočetní výkon a velikost paměti v dané cenové relaci, výborné vývojové prostředí, GPL C compiler a řada free programátorů, rutin a oproti Microchipu o třídu lépe napsané datasheety.

mp222.wz.cz/Avrstudio/Avrstudio_C.htm
web.quick.cz/ruckl/biprog/biprog.html

PS: Pokud pomýšlíš výše, zajímavé můžou být MSP430F2xxx od Texas Instruments. 16bit MCU, velmi nízká spotřeba, výborná výbava, poměrně jednoduché nastavení, dobře zpracované datasheety, existuje slušný GPL compiler.Za 99$ JTAG kit od výrobce.

Taky bych sel do AVR 8) architektura je slusne optimalizovana pro C, takze ani v C nejsou programy o mnoho pomalejsi nez v ASM. navic jsou AVR na stejne frekvenci jako x51 zhruba 10x rychlejsi (kdyz nepocitam verze LP nebo 100MHz klony od SILICON LABORATORIES).

Pokud bys nahodou C neznal, tak i to se poda :slight_smile: a pak je to uz pohoda :wink:
Do AVR-ASM bych nesel - s jednoduchosti asm pro x51 se ale muzes rozloucit asi v obou pripadech… (avr i pic) Napr. u avr je hejno ruznych instrukci (ldi, lds, sts, mov, movw, ld, st, ldd, std, in, out, lpm, elpm, spm) a vsechny delaj to samy jako MOV u x51 - presuny :unamused: Kdyz je holt nekdo linej, ostatni to odnesou… jeste, ze tu je to C :wink:

Asi by som ti doporucil ATmega32. Robi sa aj v DIL 40, ak mas problemy s letovanim TQFP. Ma na rozdiel od ATMega128 celkom dobre rozvrhnute piny pre programovanie cez SPI a JTAG - nezaberaju UART a AD prevodnik.
Cenovo je na dobrej urovni. Pisat programy v C do 32kB je so slusnou rezervou. Pri praci s ATmega C vrele doporucujem. Nie preto, ze by bol ASM problem, ale preto ze je to na ATmega jednoducho efektivnejsie.

Ak si k tomu kupis Dragon (nie je nevyhnute), tak si program mozes priamo z AVRstudia (zadarmo) cez JTAG i krokovat priamo v aplikacii, co moze byt najma na zaciatku velmi uzitocne.

Pre jednoduche zaciatky asi ATmega8. Mam s oboma velmi dobre skusenosti, co sa nejakeho toho nesetrneho zaobchadznia tyka.

Aj v ATmega8 mas SPI, TWI (I2C), UART, PWM, ICP, INT, casovace, BOD, WDG, interny RC oscilator, RTC. Nemusis ale vsetky periferie hned pouzivat a ak ich nechces, nemusis nejak zlozito procesor iniciovat. Na WDG ocenujem moznost aktivacie hned po pripojeni UCC, takze netreba ho nevyhnute aktivovat prvou instrukciou v programe. Funguje tak ako plnohodnotny externy WDG.
S dokumentaciou som velmi spokojny.

Martin

Zdravím,

řeším obdobný problém. Popíšu v bodech:

  • už nějaký ten rok si hraju s ATMEGA8 / 16
  • umím C/C++
  • chystám se na projekt, kde mi nebude stačit atmega 16, potřebuju víc I/O pinů, víc timerů/counterů, alespoň dva kanály pro uart, více I2C kanálů výhodou a hlavně větší paměti (především programu FLASH)
  • nevadí mi SMD TQFP
  • vlastním avr dragona, takže kdyby se našel čip, který se dá programovat/debugovat pomocí tohoto programátoru, byla by to výhoda
  • s dragonem související výhoda možnosti programování v atmelstudiu

Šel bych do ARM :wink:

Tam ale asi nebudu moct použít ani dragona ani atmelstudio že ?
Bude pro mě přechod polestivý co se týče práce s mikrokontrolerem? Čekají mě dny prosezené u datasheetu a seznamování s novým prostředím. Nákup nového programátoru?
Předpokládám že nějaký ARM bude mít 16/32 bitovou arichitekturu? Projeví se to pro mě nějak jako pro programátora?

Vzpomněl jsem si že floating point je pro mě taky docela výhodná věc :slight_smile:

Pokud to budeš programovat v C tak architektura ARM a vybava těch procesorů tomu jde na ruku. Číst datasheety budeš, čipy jsou složitější ale nemohu říct že by se mi s nima dělalo hůře a odměnou je hodně vychytanej HW (STM32F řada) Existuje řada kitů - šel bych do něčeho od ST , tam je často přítomen na kitu i SWD/JTAG programátor-debugger, takže stačí jen zapnout napájení. Prostředí KEIL , IAR nebo ECLIPSE a GCC. Nechci říct že AVR jsou špatný MCU ale taky jsem dřív dělal s 51 a nějak mě neberou :wink: Pokud ten výkon dokážeš později využít, vyplatí se jít už dneska do 32bit.
Zkus pohledat tady na fóru.