Detekce sepnutí okruhu

Ahoj, potřebuji poradit. Mám okruh, který se spíná a rozepíná, jen jednou za čas. K tomu okruhu jsem schopen se připojti paralelně, lze si to představit tak, že jsem schopen se připojit třeba na ten spínač (fyzicfky ale ne, je to cca 10 m daleko od vypínače). Potřebuji detekovat to spenutí, tj. okamžik, kdy spínačem někdo okruh sepne. Jenže - potřebuji sledovaný okruh od sledujícího zařízení oddělit, nemohu si ani dovolit,a by moje zařízení v tom okruhu cokoli “generovalo” za produ/napětí. jinými slovy, obě zařízení musí být zcela izolované. nějak se nemohu dobrat správné úvaze, jak an to a to jsem si myslel, jaká to bude trivka. Nakopnete mne, prosím, někdo, jak na to? Díky.

:arrow_right: administrator: přesunuto z "Ostatní"

Asi je k tomu málo informací. Odhadový návrh - u zařízení operák hlídající napětí na kontaktu a budící LED optočlenu. Nejlépe kdybys konkretizoval o co se přesněji jedná.

v tom okruhu čert ví, co teče. je to obvod od zvonku, který spíná nějakoulogiku ve zvonku. a já bych potřeboval detekovat, že někdo zazvonil a podle toho něco dalšího dělat.

[code]

  1. okruh spina ~230V

    1a) snimaj napatie na “spotebici” cez optoclen PC814 a 100k/2W odpor. Na diodu optoclena samozrejme daj odpor 4k7-10k. Toto riesenie splna zadanie - indikacia zopnutia spinaca bez ohladu na odber spotrebica

    1b) zopnuty spotrebic ma nejaky vacsi odber, napriklad >0.1A. Navlec na vodic za spinacom prudove trafko, napriklad od TALEMY ASM010, pripadne ine podla predpokladaneho odberu. Signal z prudoveho trefka spracuj.

    1c) pouzi obvod ACS712. Vsekto o nom najdes v jeho datasheete

  2. okruh spina jednosmerne bezpecne napatie

    2a) vid 1a), len uprav hodnotu 100k/2W na primerane inu

    2b) vid 1c)[/code]

Zvonek je na 9V, ale pri spenuti tim okruhem tece jen nejaky zbytkovy produ, na meraku sjem ho ani nenameril. Okruh ma jen ucel spinace, niceho jineho. A tak se ztracim, navrhovane reseni by bylo funkcni, kdyby tech 9V bylo soucasti toho okruhu, ale ono neni:(

No a není to úplně nejobyčejnější zvonkový okruh se střídavým transformátorem, takže nic nenaměříš stejnosměrným voltmetrem?

ne, ten zvonek je na 9V na baterku.

Ale chlape tak nemeraj napatie na spinaci ale na tom spotrebici.

Ak budes merat napatie na spinaci, tak urcite cez FET. Ten bude otvoreny lebo medzi G a S bude 9V. G a S das paralelne k spinacu a paralelne k nemu este tak odpor 100k-1M. Po stlaceni tlacitka bude napatie medzi G a S nulove, takze FET bude zavrety. Musis pouzit FET, alebo napr OZ, skratka nieco s malinkym vstupnym prudom, aby nahodou prud cez sledovaci clen (keby ta nahodou napadlo pouzit optoclen) by mohol zopnut ten spotrebic.

Velice jednoduche.

hm, jenže já se nedostanu k tomu místu, kde je zvonek, resp. k tomu nenatáhnu potřebné vedení. Potřebuji to paralelně zavěsit na ten okruh:(

paralelne k comu? K akemu okruhu?
Okruh je podla mojej predstavy na zaklade pochopeneho textu tvoreny troma prvkami zapojenymi v serii.

Zdroj, tlacitko, spotrebic (asi zvoncek)

Ako chces nieco zapojit paralelne k okruhu? Ja by som to nevedel.

Vedel by som nieco zapojit paralelne ku zdroju, alebo k zvonceku alebo k tlacitku. Ale k okruhu ani nahodou. Tak si vyber a skus to problem popisat co najjednoznacnejsie.

Ak mas pristup iba k tomu tlacitku, daj paralelne k nemu ten FET. Ale to som uz popisoval vyssie, tak teraz presne neviem, v com je este problem. :frowning:

ne, ta predstava je milná. ten okruh pouze spíná něco v tom zvonku (kam se nedostanu), přirovnal bych to k magnetickému senzoru, který teprve je ve zvonku vyhodnocován. Zkusim to posat jeste jednou:

místo A: tlačítko

dva vodiče, jeden spínač

místo B:zvonek

dva vodiče (viz A) vedou na svorkovnici zvonku, podle proměření po stisknuté tlačítka v místě A neteče vodiči žádný změřitelný proud (ale chápu, že něco málo asi ano, jinak by to nefungovalo)

No a já potřebuji v místě C, což není ani zvonek,ani tlačítko, napíchnout se na ty dva vodiče a detekovat, že bylo tlačítko stisknuto. Ale současně potřebuji oddělení zvonku (tedy A, B i C) mít oddělené od měřícího prvku. A tohle fakt nevím, jak udělat:(

Údaj, že neteče skoro žádný proud, je fakt k ničemu, takto se k řešení nedá dopracovat. :slight_smile: Je potřeba vědět jaké je napětí na tlačítku v rozepnutém stavu a příp. proud v sepnutém (aby se vědělo, jak je možné tlačítko zatížit).

A je nějaký důvod, proč by měla být u zvonku nějaká elektronika a ne jen obyčejné sepnutí napájení? Je to elektronický zvonek (melocidký) nebo klasický mechanický (např. bzučák s přerušovačem)?

zvonek je melodický, nemám šanci do něj zasáhnout.
na tlačítku v rozepnutém stavu - 0 V
proud v sepnutém - dle měřáku 0 A, ale chápu, že by něco téct mělo (viz předchozí příspěvek)

konstrukce zvonku - napájení 9V baterií, to vede do nějakého zalitého tišťáku / čipu, na svorkovnici je přívod těch dvou vodičů.

Takže dvanáct příspěvků, než jsme se dozvěděli, co je to vůbec za zvonek. Dobrý, co dál?

Za predpokladu, ze zariadenie pracuje spravne je nezmysel, aby v stave pocas vypinania a zapinania bolo na tlacitku 0V a v procese zapinania cez neho tieklo 0.000A. Inak odporucam pre tieto merania nastavit rozsah na uA.

Pre bateriove zariadenia, napriklad aj pre tlacitka s RF vystupom sa spotreba ofajcuje tak, ze tlacitko spina obvod cez kondenzator, ktory casovo obmedzuje aktivvaciu tlacitka pre dalsie obvody.

Takze pekne krasne sa vybodni na nejaky VA meter a signal zmeraj osciloskopom.

Druhe riesenie je nasledovne

Povodnym tlacitkom spinaj svoj obvod TLACITKO-ZDROJ-RELE. Kontakt rele nahradi povodnu funkciu tlacitka

Stlacenie tlacitka mas tak plne pod kontrolou

reseni s prevzetim spinani jsem se chtel vyhnout, ale asi tedy nic jineho nezbyde.

Si zbytocny pesimista. Pripominas mi jedneho mojho dobreho znameho, ktory ma svojim pesimizmom uz dlhu dobu dobre, ale fakt ze dobre serie. Skratka sprav uz konecne merania, ku ktorym Ta tu mnohi vyzyvame a zverejni vysledky. Potom sa da pohnut dalej.

Alebo si kup druhy elektronicky zvonec nech je tejto rozpravy uz konecne stastny konec. Celkovo to vyzera tak, ze potrebujes spionovat nejaku aktivitu a o spionovani sa nema nikto dozvediet. Nezabudni vsak detekovat, ze postar zvoni dva krat :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

boha:) osciloskop nemam, ostatní měření jsem udělal docela přesným voltmetrem/ampermetrem. Pro jistotu jeste druhym.

paranoia ve smyslu špionáže mne pobavila:)

Neber to prosim v zlom, myslel som to naozaj ako zart. :slight_smile:

Ak je to stlacenie naozaj na impulz (nejake spinani cez kondik) co nikto momentalne netusi a mas moznost s tlacitkom experimentovat, vyrob si nasledovny pripravok.
9V vlastnou baterkou napajaj OZ, napriklad LM358 alebo iny, ktoremu staci jedno napajanie.
GND daj na jeden pin tlacitka, +vstup daj na druhy pin tlacitka a na -vstup daj viacotackovy trimer, ktorym pre zaciatok nastavis takych 0.1V. Na vystup OZ daj cez odpor LED. Stlacanim tlacitka uvidis, ci Ti LED blikne. AJ ked by to bolo spinanie cez kondik, casova konstatna by mala byt tak dlha, ze by sa to na tej LED malo prejavit.
Ak by zvonec prestal fungovat, respektive by reagoval na pripojenie/odpojenie +vstupu OZ, znamena to, ze do vstupu OZ tecie taky prud, ze ho zvonec vyhodnoti ako stlacene tlacitko. V tom pripade pouzi OZ s FETmi na vstupe. LM358 ma dost vysoky vstupny odpor, ale stat sa to moze. 9V na napajanie OZ navrhujem preto, lebo na jeho vstup sa urcite nedostane vacsie napatie, kedze aj zvonec je napajany 9V. Alebo pouzi TL072/062/082 a ako zaporne napatie daj druhu 9V bateriu. GND je tvorena spojom medzi baterkami.

Ak by LED neblikala, skus postupne zvysovat komparacne napatie az do maxima.
Este by pre detekciu pomohlo dat na vystup OZ monostabilny (cas >100ms) alebo klopny obvod. Tak by si detekoval aj naozaj velmi kratke okom nepostrehnutelne impulziky.

Ak ani to nepomoze, potom uz fakt neviem a myslim si ze ten drot je medzi tlacitkom a zvoncom zbytocny a cele zariadenie funguje na telepatickom principe. :slight_smile:

Jen jeden z námětů - takto např. by se dalo tlačítko oddělit od zvonkové elektroniky a odebírat z něho signál pro vlastní vyhodnocení: belza.cz/files1/toybell.htm

Možná by mohlo být zajímavé zkusit vysledovat, co to je za typ melodického zvonku a alespoň odhadnout zapojení - podle tónu (melodie/gong) a příp. vzhledu (profi/amatérský) - a z toho pak usoudit co se tam kde spíná. Př. tady gong se SAB123, ale v tomto případě by bylo napětí na tlačítku zjistitelné: konstrukt.wz.cz/gong.html