Projekt: osa Z pro 2D CNC (digigraf)

Dobrý den.
Rád bych vás poprosil o pomoc při řešení tohoto projektu.

Mám digigraf (kreslící plotr 840 x 1200mm) předělaný na CNC frézu. Konstrukčně je na tom tak, že to hravě zvládá.
Je to pravá kvalitní československá výroba.
Jediný problém je elektronika z 80-tých let. Baští to jen .hpgl a to je 2D. Takže osa “Z” jen dolů a nahoru.

Momentálně tam mám spouštění v ose “Z” jen na el.magnet ale chtěl bych tam dát nějaké lin. vedení se šroubem a servopohonem. (Kompletní předělání na 3D chystám až na to budou peníze a čas)

Abych teď nemusel hloubku nastavovat několikrát na jeden kus tak bych rád využil možností 4pisátkové hlavy.

Digigraf je vybavený výstupy na čtyřpisátkovou hlavu pro kreslení čtyřmi barvami.
Používaný .Hpgl toto podporuje.

Myšlenka je:
Jsou tam 4 výstupy (tuším spínané proti zemi) pro spouštění různých pisátek.
Sepne-li jakékoli pisátko - mega pošle servo (osa “Z”) dolů.
Zároveň mega pozná, které z těch čtyřech pisátek seplo a ví na jakou hloubku jsem to dané pisátko nastavil a v té hloubce ho zastaví.
Rozepne-li - bleskem nahoru.

Rád bych tam měl servo abych měl jistotu, že byla dosažena správná hloubka.
Ono to nemusí být servo stačil by krokový motor s nějakým děravým talířkem a počítáním impulsů.
Možná by to vyšlo levněji než celé servo. Koukal jsem na ně a levné nejsou. A hlavně nevím jak to přesně funguje. Takto si aspoň umím představit.

Snímání sepnutí pisátka jsem zamýšlel Atmegou32 - už jsme si s ní hrál.
Chtěl bych tam mít:

  • zobrazení 20x4
    ebay.com/itm/Largest-20X4-18 … H_DefaultD
    omain_0&hash=item2eb8411f66
  • ovládací enkodér tme.eu/cz/details/ed16112o/e … -100-g12/#
    pro přibližování nástroje k materiálu (škrtnutí) při nastavování. (bude to pro mě asi nejpohodlnější)
  • nějaké to doplňkové tlačítko
  • snímání čtyřech pisátek
  • ovládání serva
  • snímání a nastavování otáček vřetene (frekvenční měnič FRECON FIA-L150 tam je buď 0-10V nebo 0-20mA)

Napájení by se dalo vzít z portu u vřetene kde jsou i výstupy na pisátka. Je tam i výstup zdroje 27V/13A.
Ale bojím se aby nedocházelo k rušení komunikace. Jsou s tím občas problémy. Případně by se použilo externí napájení.

Je pravda, že jsem na tom teď časově tak špatně, že se nechci pouštět do nějakého samostudia. Přivítal bych pomoc někoho kdo má dostatek zkušeností a měl by na to (na mě) náladu a čas. Potřeboval bych to co nejdříve.

Myšlenku jak by mělo vypadat menu pro nastavování přikládám v .txt. Pro lepší přehlednost doporučuji otevřít v poznámkovém bloku.
Přikládám i pokus o schéma s popisem ve složce. Je to splácanina různých částí co jsem už použil u prvního projektu (pod vedením zkušeného) nebo jsem našel na netu.
Na to abych tvořil schéma od nuly na to nemám. Vůbec tomu totiž nerozumím. Proto bych poprosil o vaši shovívavost.
Nevím jestli to bude potřeba jen poupravit - doplnit nebo celé předělat.
U programu jsem na tom zhruba stejně. Nic moc neumím (jsem něco jako opisovač). Ale stačilo by mi udělat základ a to menu si už udělám ve switch-case. Něco málo jsem v Avr studiu už dělal. Ale základní nastavení megy bych potřeboval.

Je tam spousta nesrovnalostí ale je to ve fázi vývoje. Až budu mít jasněji tak to upřesním.
Jde mi hlavně o to jestli by to takto šlo?

Mrknete na prosím někdo?
Díky moc Jirka
osa Z.zip (88.4 KB)