Žárovka pro generátor Tesla BK124

Zdravím, když jsem byl malý, tak jsem tento generátor stavěl a byl jsem s ním naprosto spokojený. Teď bych si ho chtěl postavit zase, ale narazil jsem na problém se žárovkou. Pamatuju si, že tam byla telefonní žárovka, ale když si najdu telefonní žárovku, tak jsou pro různá napětí. Už nevím, jakou jsem tam tenkrát dal, ale asi jsem to moc neřešil a dal co bylo po ruce.
Také bych se chtěl zeptat, zda lze místo mechanických přepínaču použít CD4066.

Díky, Honza

Generátor je na 12V. Telefonní žárovka byla 12V/50mA. Použij např. tuto: gme.cz/zarovka-sig-ce-12v-e10-p510-182 Má sice 100mA, ale řekl bych, že to pojede.
Je to o stabilizaci lehce nažhaveného vlákna, tj. záporný NTC (alespoň myslím, když tak mě někdo opravte). CD4066 má dle datasheetu kolem 5 ohmů odpor v sepnutém stavu. Vyzkoušej to. A mrkni taky sem: belza.cz/measure/nfgen.htm

Děkuji za odpověď. Vyzkouším generátor z tvého odkazu a doplním jej ještě o převodník z harmonického průběhu na TTL a CMOS. Dle toho článku jsem se dočetl, že ta žárovka slouží jako stabiliaze amplitudy a je nahrazena obvodem s FET tranzistorem, ale jak to funguje, to je mi záhadou. Přepínač s 4066 zkusím a uvidím, jestli to bude mít nějaký zásadní vliv. Případně použiju klasický mechanický přepínač.

Žárovka bývá zapojena ve zpětné vazbě a má tzv. záporný odpor. Za studena má malý odpor vlákna, takže v obvodu OZ zesiluje více, ale když se žárovka zahřeje, zesílení klesne, protože má za tepla větší odpor vlákna. Mrkni třeba sem: b324.com/ek/oscilatory.pdf
V příloze je varianta s FETem místo žárovky, ale funkce stabilizace je stejná. Zde se jen při větší amplitudě otevírá FET a tím snižuje zisk OZ.

:arrow_right: administrator: přiloženy externí soubory
oscilatory.pdf (162 KB)
NGRC_AR3-96.jpg

Díky moc za vysvětlení a pomoc.