Výkonový proměnný rezistor (tranzistor + potenciometr)

Takže jsem to vyzkoušel. První jsem ze zvědavosti zkusil brždění jednoho z motorku, když jsem dva zapojil paralelně a výsledek nebyl prakticky žádný. Čekal jsem, že se ten druhý zpomalí, protože do zatíženého půjde více proudu, ale nestalo se tak. Resp. asi stalo, ale nebylo to zřetelně vidět.

Co se týče regulace, tak se dvěma motorkama byla regulace špatná - samotná regulace probíhala pouze ve velmi malé části odporové dráhy. S jedním motorkem už to nebyla prakticky vůbec regulace, protože část odporové dráhy, kde se regulovalo, byla tak malá, že potenciometr fungoval pouze jako spínač.

Napadají mě dvě řešení:

  1. Na konce potenciometru (na konce jeho dráhy) připájet rezistory a jejich velikosti zvolit vhodně tak, aby pro regulaci sloužila větší část odporové dráhy.
  2. Vrátit se k použití stabilizátoru (tzn. napěťového a ne proudového zdroje) - neví prosím někdo, zda existuje něco jako stabilizátor LM317, co ale jde až do maxima napětí?

Hladaj LDO stabilizatory. len bacha, vacsina z nich je velice prtava a Ty potrebujes nieco v TO220.

Děkuji Martine. V GM žádný LDO v TO220 nemají - gme.cz/cz/search/?q=LDO&w=1111
Mrknu ještě do jiných obchodů…

Problém je v tom, že ten tranzistor je hodne silnej. Při změně G o 1V se mění proud v rozsahu 50A. Ty odpory z obou stran pomůžou, jen se ti moc nesmí měnit napájení. Dej tam odpory tak, aby se napětí G při plném rozsahu jezdce měnilo mezi asi 3-4V.

S nastavitelnýma LDO v požadovanym pouzdru je trohu problém, ale snad bys mohl sehnat třeba na 3V3 a posunem jeho gnd pak můžeš hejbat výstupem (prakticky lineárně). To by mohlo fungovat docela dobře.

A co vyměnit tranzistor? Např. za IRLZ14, který má stále slušný odpor (0,2 ohm) a místo 50A má 10A. Chápu to správně, že bude 5x citlivěji regulovaný?

Jj, bude. Nic to však nemění na tom, že regulační rozsah mosfetů je 3-5V. Níž ještě nereaguje, výš už se jen nepatrně snižuje saturační napětí.

Tak jo, zkusím teda koupit IRLZ14 a na potenciometr přidělat nějaký rezistor a uvidím, jak to bude fungovat. Děkuji piityy.

IRLZ14 v GM neměli, takže jsem místo něho koupil IRF520 (5A 0.4R). Regulace je ale stále nepoužitelná. Zkoušel jsem zapojit rezistory na konce dráhy potenciometru, ale ani to moc nepomohlo, resp. pomohlo, ale ne dostatečně. Když připojím voltmetr na motor a točím potenciometrem, tak napětí skáče úplně šíleně.

Asi mi nakonec nezbudu nic jiného než koupit drátový potenciometr, protože regulace pomocí stabilizátoru buď není do maximálního napětí nebo je stabilizátor příliš drahý, regulace pomocí bipolárního tranzistoru opět není do maxima (příliš velký odpor) a regulace pomocí unipolárního tranzistoru je příšerně necitlivá.

Jaký je potenciometr a jaké odpory u kterého konce máš?

Formou pokus - omyl jsem vyzkoušel všechny možnosti. Měl jsem zapojen 2,5k potenciometr a na koncích jeho dráhy jsem měl dva 10k potenciometry, kterými jsem různě kroutil a byl jsem připraven, že až jim nastavím vhodné odpory, tak místo nich dám pevné rezistory. Jeden z 10k potenciometrů byl úplně zbytečný. Druhý jsem nastavil tak, že jsem hlavní potenciometr nastavil na maximální rychlost otáčení motoru a 10k potenciometrem jsem citlivě otáčel až do hodnoty těsně před zpomalením otáčení motoru. Na jakou hodnotu ohmů byl 10k potenciometr natočen, to jsem nezjišťoval. Tento způsob pomohl a výrazně zvýšil citlivost regulace, resp. délku dráhy hlavního potenciometru, kterou se dá regulovat, ale i tak je regulace stále málo citlivá.

Tímhle způsobem bys určitě měl doskákat ke správnému nastavení. Nemůžeš čekat, že to naladíš napoprvý. Musejí být oba krajní nastavené poměrně přesně.

  1. Oba krajní na nulový odpor.
  2. prostřední na max, zvětšovat odpor horního až k místu regulace
  3. prostřední na min, zvětšovat odpor dolního -//-
    S každý zopakováním 2 a 3 by se to mělo zlepšit.

Když ono to s tvými požadavky není tak lehké :slight_smile: Jediné přijatelné řešení je jedna 3-nohá součástka v TO220 do 20,- se ztrátou do 0.2V a to prostě dohromady asi nedáme.

Díky piitty, ten postup vyzkouším.
Že to se mnou není lehké, toho jsem si velmi dobře vědom :slight_smile:.