Vyber tlmivky 10uH pre odrusenie AD prevodnika

Tak nakonec máme pravdu všichni. Kategorie 5e má provedení stíněné i nestíněné …
Mám tady UTP Cat5e, proto jsem si myslel, že stíněná je až Cat6.
Dokonce i Cat6 je stíněná i nestíněná. Až Cat6A a výše je pouze stíněná.

Člověk se pořád učí …

Tady těžko říct, čím by to mohlo být. Prudký nárůst odběru samožřejmě může být důvod, že mohlo zakolísat napětí. Až budu mít trochu času, kouknu do schématu, jak máš řešený napájení a jeho zablokování. Třeba se mi podaří něco z toho vykoukat.

To je celkem v pohodě. Pokud budeš mít periodu přerušení 10ms, klidně se v přerušení můžeš zdržet i několik ms. Záleží na tom, kolik toho má na starosti zbytek programu.

daj tam esterne pullup odpory a k tlacitku kondik 47n, sice to bude troska zataz na tlacita ale to zvladnu.

Ďakujem, snáď niečo vymyslíš…

No toto neviem ako zistiť, koľko trvá cyklus programu. A tiež by ma zaujímalo, či keď trvá dlhšie prerušenie, ako sa správa procesor. Napr. časovače čítajú ďalej? A ak vznikne iné prerušenie, tak keď skončí to aktuálne, vykoná CPU hneď to, čo vzniklo počas prerušenia?

Ďakujem, tiež som rozmýšlal, že tam pridať kondíky, len neviem či k pinu CPU alebo ku tlačidlu?

Když už tam budeš dávat kondík, tak ho dej k pinu a do série s tlačítkem přidej ještě odpor tak cca 100 Ohmů.

Ahojte, tak po dlhšom čase sa opäť pomaly dostávam k LED pásu. Rád by som doriešil zapojenie tých tlačidiel.
Nedávno som si všimol zapojenie tlačidla na mojom zdroji KAZ2 (kvôli oprave). Prikladám jeho zapojenie. Čo si myslíte o tomto zapojení? A hlavne o použití elektrolyt. kondenzátora?
Viem, že Balů písal, že externé odpory sú zbytočné. Ale chcel by som, aby sme sa skúsili pozrieť na opačnú stranu (možno sa mýlim, ale rád by som chcel vedieť, či je moja úvaha správna). Ako je citlivý PIN na CPU, kým nie je nastavený na vstup a nie je zapnutý pull-up odpor? Nie je vtedy náchylnejší na statickú el. (napr. dotyk)? Tieto tlačidla sú pripojené cez kábel a po navrhnutí plošáka, budu pripájané cez konektor. Ja som bral tak, že ak je tam externý rezistor, tak je PIN chránený vždy. Ale môžem sa kľudne mýliť. A neviem, či je to niečo platné, kým nie je pripojené napájanie. A zase, keď sa pripojí napájanie, tak nastavenie vstupného PINu je asi prvá vec, čo CPU urobí.

Tým zapojením v prílohe (z KAZ2) budem musieť naviac pridať ďalší odpor a kondenzátor. Je dobré použiť elektrolyt alebo keramický?
Ďakujem.
Zapojenie tlačidla.jpg

Možno by bolo fajn, keby si ssi poriadne naštudoval katalógový list ATmega328.
Tam by si sa veľmi jednoduchým porovnaním dozvedel, že pri napájaní 3,3V procesor spoľahlivo pracuje iba do 13,333MHz. Ak ho taktuješ vyššie tak tam už nič nie je nemožné :slight_smile:

Budeš sa čudovať, ale študoval som katalógový list. A ja som vychádzal z tohto grafu (viď príloha). Neviem dohľadať ten, čo som si to tam aj vyznačoval, ale sa mi zdá, že, mi to vyšlo nad moju frekvenciu.
Druhá vec, skúšal som CPU testovať a znižoval som mu napájanie a ak si dobre pamätám, pod 3V ešte fungoval, ale už asi nešiel dobre displej.
A po tretie, asi si nepochopil správne schému zapojenia a funkciu programu. Tých 3,3V, je veľmi málo pravdepodobné, že sa k takémuto napätiu tie batérie dostanú. To je v podstate už brané v programe ako kritická úroveň napätia batérii a vtedy CPU zapne zdroj bez ohľadu na to, či je potrebné ho zapnúť kvôli rozsvieteniu LED pásu a začnú sa batérie dobíjať. Tie batérie sa dobíjajú každý deň minimálne raz (večer) a keď je ráno tma a použije sa LED pás aj ráno, tak 2x. Batérie sa dobíjajú do 4,2V, takže po odpojení zdroja tam môže byť okolo 4V. A nočný režim, poprípade zapojené mydlo určite tak veľmi nevybijú batérie, aby sa dostali pod takúto hodnotu. Nemám to nikde zaznamenané, ale myslim si, že pod 3,3V sa ešte nedostali.
ATMEGA_graf frekvencia a napájanie.jpg