Ahoj, chtěl bych se zeptat jak jestli někdo neví jak se bude tvářit OZ (OP07) pokud mu na vstup dám větší napětí (12V) než je jeho napájecí (+/-5V) .Narazil jsem na poznámku v datasheetu, kde v kapitole “ABSOLUTE MAXIMUM RATINGS” je poznámka k vstupnímu napětí “For supply voltages less than ±22 V, the absolute maximum input voltage is equal to the supply voltage.” Podobnou poznámku jsem našel i u TL081CDT, takže už se začínám domnívat, že se mu to asi moc líbit nebude. Např. u UA741 jsem ale nic takového nenašel, možná to je tedy v některých případech dovolené a jindy nikoliv. Jak to tedy obecně je? Dík L.
A proč to napětí nepřizpůsobíš? Odporový dělič a jsi na úrovních, které mu pak vadit nebudou.
a zkus mrknout sem. Třeba najdeš, co hledáš: Op Amp Input Overvoltage Protection | Analog Devices
Ahoj, dík za odkaz byl to docela zajímavej článek, zas jsem si trošku rozšířil obzory Odpověď na tvou otázku proč to nepřizpůsobím je taková, že to přizpůsobit musím, neboť pokud jsem správně pochopil ten článek tak mi nic jiného nezbývá. Co mi ale ještě není jasné jak poznám, že ten OZ, který chci použít má ty klampovací diody resp. jestli to maj všechny nebo jestli je to jen specialita nějakých lepších. To už se ale asi vycuká
Pokud předpokládáš, že to bude mít napsáno na pouzdře, tak to ne. Ale v datasheetu to napsáno bývá. Jiná možnost, kromě destruktivní zkoušky napětím, bohužel není.
Naposled, když jsem tuto informaci potřeboval vědět (v DS bylo prd), tak jsem napsal výrobci a poslal mi obrázek vstupu toho OZ.
A kdybys to upravil tím odporovým děličem, tak toto nemusíš vůbec řešit ne?
Popř. co si tam dát vlastní diody?
Uvádzaš veľmi málo podrobností.
V akom rozsahu máš vstupné napätie?
V akom zapojení OZ ho meriaš?
Pokiaľ meriaš vstupné napätie v invertujúcom zapojení, potom môžeš na vstup vstupného odporu pripojiť kľudne aj 1kV ak Ti to bezpečnosť, vlastnosti odporu a spätný prúd generovaný OZ dovolia. Priamo na invertujúcom vstupe totiž určite bude (skoro) nulové napätie aj keď na vstupe odporu bude ten 1kV.
Ak Ti to schéma spôsob spracovania a napájania umožnia.
Najlepšie, ak by si poslal schému a čo od nej vlastne očakávaš.
Ťažko takto variť z vody
Na to pozor, lebo iny vyrbca toho isteho OZ tam tie diody nemusi mat.
Beztak by som neskusal pripajat vysie napatia ako dovolene. Ak to bude komparator, kludne sa moze stat ze sa preklopi a uz nevrati spat, dokedy neodpojis napajanie, alebo uz zostane preklopeny navzdy. V prvom pripade sa blbo hlada chyba.
OZ v invertujúcom zapojení nie je odkázaný na žiadne interné ochranné diódy.
Nápor napätia je predsa na vstupnom rezistore.
Keďže je + vstup OZ pripojený na GND a OZ sa snaží mať na výstupe (a následne cez spätnú väzbu do -vstupu) také napätie, aby medzi +vstupom a -vstupom bolo napätie nulové, tak aj na -vstupe je prakticky nulové napätie.
Celý vstupný prúd daný vstupným rezistorom, musí byť schopný “odtiecť” cez rezistor v spätnej väzbe do výstupu OZ.
Takže bez obáv.
Príklad:
Ak je Ucc OZ +/-5V (napríklad LM358) a je treba merať vstupné napätie +50V, potom by som vstupný odpor volil 100k a spätnoväzobný odpor 4k7. Vstupný prúd bude 50V/100k=0,5mA, čo zodpovedá na 4k7 rezistore výstupnému napätiu -2,35V. To je napätie hlboko v tolerancii daného OZ.
Ako som písal, na + a -vstupoch bude nulové napätie. O žiadne diódy nejde.
Ak by som teoreticky potreboval merať +500V (pozor na návrh zapojenia vzhľadom na bezpečnosť pri práci a používaní!), stačí dať vstupný odpor 1M a výstupné napätie na OZ bude zas len tých -2,35V. A to všetko pri napájaní OZ +/-5V. Žiadna raketová veda to nie je
Skade vies o ake zapojenie mu ide?
Ja neviem o aké zapojenie mu ide.
Pýtal som sa, odpoveď sme zatiaľ nedostali.
Dovolil som si zároveň uviesť, že existuje tiež schéma OZ v invertujúcom zapojení. Také zapojenie (ak je prítomné kladné a tiež záporné napájacie napätie) môže kľudne transformovať napätie omnoho vyššie, ako je napájacie.