U/I meter cez interný AD

Zdravím, mal by som jeden problém, pracujem na dvojitom zdroji. Aby bol univerálzny tak by som ho chcel vedieť spojiť do serie (symetricke napajanie alebo zvačšanie U na vystupe).
Problém je v tom že zaporny potencial bude spoločný ak pripojím výstupy zdrojov na MCU. A v prípade že zdroje prepojím sériovo tak - sa mi objavý na +. Podobne to bude aj pri meraní prúdu na bočníku. Jedna možnosť by bola použitie dvoch MCU s dvomi displejmi, ale tomu by som sa chcel vyhnúť. Ďakujem

A co sice 2x MCU, ale předávat údaje přes optočlen do jednoho z nich, který zajistí zobrazení?

to je dobrý nápad. Mohol by som použiť atmega8 alebo nejaky podobny lacny procesor. Komunikácia musí byť obojsmerná pretože tam mám aj AD a DA prevod.
Na komunikáciu bud stačiť I2C zbernica? jedna obojsmerna linka a clk To by mi stačili 2 optočleny.

Nebyl by lepší klasický asynchronní sériový přenos? Nevyžaduje hodiny (takže 1 opto tam a 1 zpět) a rychlost je pro dané účely více než dostačující. U I2C bys musel přenášet ještě hodinový signál.

A keby som sa chcel úplne vyhnuť druhému mcu mohol by som použiť 6 prevodníkov cez I2C a bolo by to úplne oddelené od zeme zdrojov. 4 optočleny.

tme.eu/sk/Document/8fd8e0ef3 … cp3221.pdf

alldatasheet.com/datasheet-p … P4726.html

U MCU je nevýhoda, že se špatně měří proud v napájecí větvi, nevím jestli jsi tohle nějak řešil a vyřešil (mě napadá jen měřit proud v zemi, což nevyhovuje u symetrického napájení, nebo použít diferenciální vstup, což nemusí stačit rozsahem napětí). Oddělené převodníky by mohly vyřešit i tento problém.

Ty chceš řídit napětí digitálně? Tam asi bude problém řešit přechodné stavy, např. po zapnutí napájení, aby napětí nevyskočilo na nesmyslnou úroveň.

Ano presne tento problem som mal na mysli. Prúd by som chcel merať na odpore ktorý bude v sérii s pripájaným zariadením v zápornej vetve. Ako u vačšiny takých zdrojov. Ešte som tu videl prevodník na meranie prúdu ACS754. S tým by to bolo najlepšie aj čo sa týka teplotnej nestability bočníka.

ano cez DA riadim napatový a prúdový zosilnovač a sním výkonový tranzistor (darlington). Vyriešené to mám tak že po zapnutí zdroja je potrebné zopnúť relé ktoré pripojí zátaž.

Když se opožděně připojí zátěž - nehrozí že na neřízeném zdroji vylítne napětí nahoru, ale bez odběru (odpojená zátěž) to nestihne kvůli elytům klesnout na správnou úroveň než se zátěž připojí?

V zdroji mám bateriu kondenzatorov 3x4,7mF hned za mostikom čiže napatie na nich je konštantné.

Ako pomocny mcu sa da pouzit aj ATtiny85. I2C galvanicky oddeluj najjednoduchsie s ADUM1xxx.

Ak sa ma prenasat iba hodnota I a U a na druhu stranu iba zelaha hodnota U, potom to mozes hravo zvladnut cez PWM (ak by UART robil mentalnomoralne problemy).

priklad: pulz 1s, aktivna uroven od 0,1s do 0,5s je hodnota prudu, od 0,6 do 0,9s je hodnota napatia. Tieto dve casove hodnoty sa mozu po sebe striedat. Presnost (alebo skor nepresnos) odcitania casovej hodnoty pomocou citaca/casovaca na hlavnom mcu daleko presahuje samotne rozlisenie pomocneho mcu. Cas samotnej periody urcuje zakladnu casovu zakladnu pomocneho mcu, takze z nameraneho casu pwm a periody sa da dosattocne presne vypocitat analogova hodnota. Casy sa daju pouzit samozrejme kratsie, uvadzam to ako priklad. Tym padom pomocny mcu nepotrebuje Xtal. Obdobne je to s prenosom zelanej hodnoty napatia, respektive sa tak da zakodovat aj zelane obmedzenie prudu na druhom zdroji.

Principialne by som sa vsak priklanal k UARTU. Ten obdobne ako vyssie popisany sposob porebuje iba dva lacne optocleny bez nejakych speci narokov na parametre.

Pre I2C som našiel ADUM1250 ktorý je na to stavaný.

A prečo je komunikacia cez twi zlá? Len sa pýtam nikdy som snou nerobil a preto by som ju tu chcel použiť. Už som si našiel aj hotové knižnice
lubosweb.php5.sk/clanky/14_i2c.php
ADUM1250-circuits.jpg

TWI je skvela zbernica. Ale porovnaj si cenu toho ADUM125x s obycajnymi optoclenmi. Pri jednosmernej komunikacii (to nie je tvoj pripad) je pomer este vacsi.

Komunikaciu cez UART mozes napriklad lahko testovat priamo cez PC.

Malo by to zvladat obojsmernu komunikaciu
analog.com/static/imported-f … 0_1251.pdf
aspon podla toho datasheetu

Osobně bych použil asynchronní obousměrnou komunikaci pomocí UART přímo v MCU a oddělit je optočleny.

Ale ved samozrejme aj zvlada. Na to to bolo vyrobene a na zaklade vlastnych skusenosti mozem potvrdit, ze to funguje skvele.

ADUM1250 - 103,60 Kč
ADUM1251 - 125,90 Kč

Dvojitý optočlen LTV824 - 12,10 Kč

Obousměrná asynchronní komunikace mezi mcu. Řekl bych, že asi nejjednodušší.

Ahoj, predsa som sa rozhodol použiť USART namiesto I2C a to z dôvodu že som ešte potreboval volne porty ktore využijem z druheho mcu atmega8(budú to len tlacitka a led).
Oddelenie optočlenom som zrealizoval v návrhu takto, na internete som našiel par schem kde boli nejake blokovacie diody paralalne k ledkam a podobne. Je to potrebné aj sem?
rdtxd.png

R14 na +12V namísto +5V, to je jen omyl v nákresu?

Musíš zajistit, aby se Ti signál neinvertoval. Viz příloha. Odpory R3 a R4 by mohly být i vynechány, pokud budou aktivovány pull-up rezistory v kontrolérech.
Opto_USART.jpg

Pocet zabranych pinov je rovnaky.