System oznacovania PIC MCU

…volne pokracovanie [forum.mcontrollers.com/t/ako-zacat-s-pic-ake-nastroje-si-zvolit/1674/1)

Oznacenie jednocipov od Microchipu me mierne systematicku formu, zavislu od konkretnej rodiny. Podotykam, ze nasledujuce zhrnutie je iba mojim vlastnym pozorovanim skutocnosti a este som nevidel oficialny dokument od Microchipu, ktory by moje pozorovania potvrdzoval.

Pre PIC18 je to zhruba takto:
PIC18Fabcd, kde:
a oznacuje pocet pinov puzdra.

  • 1 - 18 alebo 20 pinov
  • 2 - 28 pinov
  • 4 - 40 alebo 44 pinov
  • 6 - 64 pinov
  • 8 - 80 pinov
  • 9 - 100 pinov
    b oznacuje zhruba velkost programovej FLASH pamate lavne rysy
  • 2 - 4kB
  • 3 - 8kB
  • 4 - 16kB
  • 5 - 32kB
  • 6 - 64kB
  • 7 - 128kB
    c oznacuje hlavne rysy daneho MCU
  • 0 - MCU na vseobecne pouzitie
  • 1 - dtto
  • 2 - dtto
  • 5 - USB MCU
  • 6 - Ethernet
  • 8 - CAN MCU
  • 9 - budic LCD
    d moze oznacovat dalsie odlisnosti
  • 1, 2 - MCU ma nejake vylepsenia oproti MCU ktory ma na tomto mieste 0
  • 3 - 12 bitovy ADC namiesto 10 bitoveho
  • 5 - o 50% viac FLASH ako oznacuje b

Cize napriklad 18F2620 bude nejaky 28 pinovy kusok, ma 64kB FLASH, je na vseobecne pouzitie (nema ETH, USB ani CAN), zatialco 18F4580 bude v 40 alebo 44 pinovom puzdre, s 32kB FLASH a bude mat CAN rozhranie.
Medzi cislami, ktore som oznacil b a c moze byt dalsi znak, ktory urcuje niektore dalsie vlastnosti, ktore vyplyvaju z ineho vyrobneho procesu. Byvaju tam dva znaky: J, K alebo nic
nic - plati vsetko to, co som pisal hore s tym, ze napajacie napatie je 2-5,5V. Pre napatia 4,2 - 5,5V plati pracovna frekvencia do 40MHz (10MIPS), pre nizsie napatia sa pracovna frekvencia pomaly znizuje.
J (teda PIC18FabJcd) oznacuje lacnejsi vyrobny proces, napajacie napatie je vacsinou 2,7 - 3,6V s tym, ze vnutri MCU je napatovy regulator, ktory vytvara napatie 2,5V pre jadro. EEPROM nebyva pritomna a pre starsie modely (18FabJc0) je dokonca endurance FLASH obmedzena na 1000 cyklov (ale cena je velmi priazniva). Novsie modely (18FabJc1) uz maju endurance typicku pre moderne FLASH, 10000 cyklov. Pracovna frekvencia je vacsinou do 64MHz pre plny rozsah napajacich napati. Ceny su lepsie ako pre ne-J verzie porovnatelnych vlastnosti.
K (teda PIC18FabKcd) oznacuje novsiu, 3,3V technologiu. Na rozdiel od J, byva EEPROM pritomna. Napajacie napatie byva do 3,6V, ale nove modely (18FabKc2) mavaju hornu medzu napajacieho napatia do 5,5V. Pracovna frekvencia je do 64MHz pre napajanie 2,7-5,5V alebo do 20MHz pre napajanie 1,8-2,7V. Ceny su lepsie ako pre ne-K verzie porovnatelnych vlastnosti.

Pre PIC24F je to takto:
PIC24FJxxxyyqzz, kde
xxx oznacuje pribliznu velkost programovej FLASH v kB
yy oznacuje zhruba pouzitie daneho MCU

  • GA - MCU na vseobecne pouzitie
  • GB - MCU s USB OTG periferiou
  • DA - MCU s periferiou na budenie displejov
  • KA - male lacne MCU
    q je jednoducho poradove cislo
    zz je velkost puzdra
  • 02 - 28 pinov
  • 04 - 44 pinov
  • 06 - 64 pinov
  • 08 - 80 pinov
  • 10 - 100 pinov
    Teda napriklad PIC24FJ32GA002 je typ s 32kB FLASH, na vseobecne pouzitie a 28 pinmi, PIC24FJ32GA102 je nieco podobne, ale zrejme novsie. PIC24FJ128GB106 je typ s 256kB FLASH, USB OTG periferiou a 64 pinmi.
    Pre dsPIC33 a PIC24H je to podobne ako pre PIC24F, ale
    yy byva ine:
  • GP - na vseobecne pouzitie
  • MC - a riadenie motorov
  • GS - na riadenie spinanych zdrojov

Pre PIC32 je oznacovanie taketo:
PIC32MXabbFcccd
kde a oznacuje rodinu PIC32

  • 3 MCU na vseobecne pouzitie
  • 4 USB periferia
  • 5 USB, ale lepsie nez 4
  • 6 USB a Ethernet
  • 7 USB, Ethernet a CAN
    bb je poradove cislo (zda sa, ze aj tam je nejaky system, ale neviem ho jasne vyjadrit)
    ccc je velkost FLASH v kB
    d je puzdro
  • H - 64 pinov
  • L - 100 pinov

Pre PIC10, PIC12, PIC16 a dsPIC30 je znacenie dost nesystematicke. Da sa tam najst nejaka stopa po istych pravidlach, ale tieto su natolko etericke, ze ich neviem zapisat do rozumnej podoby.

No tedy, smekám před tvými pozorovacími schopnostmi. Běžně člověka nenapadne hledat v těch jejich číselných označeních nějaký význam… :slight_smile: