S jakým PIC začít? Jak je to se vzájemnou kompatibilitou?

Prosim ta Honzo ak si tu, porad mi v com je problem, posielam pripojeny subor. Uz sa s tym trapim od rana… dakujem…
error build projekt.txt (838 Bytes)

V projektu nemáš co překládat. Asi tam nemáš žádnej ASM.

ale mam , pozri foto…dakujem…

Ty ho musíš mít načtený v tom projektu v MPLABu.

Zabal ten adresář toho projektu do RARu a hoď to sem. Teda jestli to není nic tajného.

nie je to nic tajne , ved je to znamy citac z internetu, tu je original *.zip
counter.zip (91 KB)

Něco děláš blbě :blush:

to som uz nejak vyriesil , teraz tam mam zase toto: v prilohe *.txt.
error build.txt (15.4 KB)

Vyřešil,ale blbě. Ten counter.zip rozbal do D:\MPLAB\Projekty s PIC16F887\

pak ti to půjde. Aby ten project měl adresář, třeba COUNTER

D:\MPLAB\Projekty s PIC16F887\counter\

OK. ty si to prekladal na tu 628 . ale ja to chcem aplikovat na 16F887…tak ze budu treba nejake upravy, aleho hodne uprav??.. co ty na to??

a co znamena zase toto??

Tady to máš pro 887. Vypl jsem interni oscilátor a vypl AD. Snad to bude stačit.

Tu hlášku vidím poprvní. :smiley: Všechno je jednou poprvé :smiley:
counter.rar (85.1 KB)

Nechcem sa kolegu Vladimira dotknut, ale ide na to uplne zle. Pokial nezacne pracovat inym stylom, tak to tu bude same “co je toto za hlasku”, “ako urobim toto” a “preco je toto tuto”. Nie, takto sa to naozaj neda. Viem odpovede na jeho otazky, ale priamym zodpovedanim tychto otazok sa to nevyriesi.

Nemozete predsa vziat nieco, comu - a nebudeme si vesat bulikov na nos - ani za macny mak nerozumiete a dufat, ze to bude fungovat aj vo Vasich rukach. A to nehovorim p preportovani nejakeho citaca z PIC16F628 na PIC16F887, co je pomerne jednoducha uloha, ale vyzaduje, aby clovek vedel co robi.
To, ze Fero Mrkvicka mi opravil auto pomocou kladiva, neznamena, ze budem vsetko opravovat pomocou kladiva. On asi vedel kam udriet a ked ja budem kladivom trieskat vsade okolo, tak zrejme neurobim nic dobre. Najprv musim pochopit, ako funguje to, co idem opravit a potom sa mozem rozhodnut, ci na to vezmem kladivo a samozrejme aj budem vediet kam a ako silno udriet. Bez toho to bude iba trieskanie a nic produktivne.
Ako ste spominal, mate 55 rokov, takze Vas snad neurazia slova o potrebe ziskavania znalosti a skusenosti - mate vek na to, aby ste to vedel aj sam. A zacat treba od piky a od zaciatku, nie odniekal zo stredu a dufat, ze sa to vydari aj bez znalosti.

Takze, odlozte prosim ten zdrojak z internetu.
Stiahnite si datasheet, prestudujte si instrukcny subor a uvazujte, ako dosiahnut to alebo ono. Ako rozsvietit LED, ako ju rozblikat, ako rozblikat viac LED. A odsimulujte si to v MPLAB-e, staci pre zaciatok len simulator. Toto su prkotiny, ktore Vam mozu pokojne zabrat niekolko dni az tyzdnov. Na prvy pohlad je to zmerny cas, ale vrati sa Vam mnohokrat v podobe tych drahocennych skusenosti. A samozrejme, praca potom pojde jednoduchsie… a nez sa vratite naspat k tomu zdrojaku z internetu, bude schopny napisat si program pre citac aj sam. Mimochodom, citac bola prva prakticka konstrukcia s PIC, ktoru som kedy dotiahol do konca.

Ale, chce to cas. Zacat od zaciatku a ono to pojde. Okrem tych zopar dukatov na HW netreba nic viac nez cas a odhodlanie sa to naucit.

Za tych peknych par rokov, co sa venujem programovaniu MCU cez moje ruky preslo uz viacero “ziakov” a ina ucebna metoda sa neosvedcila.

To Jaromir:
Jaromir i ked mam 55 rokov aj tak dakujem za kriticke slova, vo vecsine a to az na 80% mas pravdu a suhlasim s tebou. No musim podotknut ze rozne blykace , svetelne hady mam uz davno zasebou. Problem je ten ze to bolo na F84 a na F690, a dokonca som to aj pochopil a musim povedat ze som jeden z tych , ktory si programy naozaj pise sam a nie ich odniekal opisuje. No ako sa hovori od niekal treba zacat tak ako aj ty si odniekal zacal. Bud ta to niekto naucil, alebo allebi si sa to naucil sam z nejakej literatury. Ja som si pokupil vsetky mozne knihy od Jiriho Hrbacka z nakladatelstva BEN a urcite si aj kupime ked bude co s tym problemy nemam lebo ma to bavi, i ked to nepotrebujem, robim to ako zabavu, konicka. Uz som tu na tusim spomenul ze pred 20 rokmi som robil hry v asm. na Z80 (Sincler-Spektrum). Tak nieco viem o tom. Ale chcel by som stale vediet viac, cize ucit sa svojpomocne. A tak ako kazdy, ci uz zaciaatocnik , alebo pokrocily ked si neviem rady hladam pomoc bud tu , alebo v literature…Ja mam iba problem ze tych PICov je hadam 1000 druhov… Neboj a datasheet si tiez dokazem stiahnut a aj ho samozrejme mam. No a od teba by som tiez samozrejme chcel pomoc , tak ak mas troch cas a chcel by si… Moja najnovsia aplikacia je vlastne ovladanie bip. krokoveho motora na so 16F690 a vsetko funguje ako ma. Akurat ze nemam skusenosti s displejom LQ410 alebo LCD, no a stym by som chcel teraz zacat… …tak zhanam informacie… (Inak mam PicKIT2 a skusobnu dosku s 16F690), ale chcem si urobit StarterKit s 16F887 a na tu nemam nic, ani literaturu a ani nejake ucebne programy…
Dakuje… Vladimir

Vladimir: Mezi těmi PIC nejsou žádné odlišnosti které by ses musel nějak učit. Stačí ti jen datasheet. Instrukční soubor to má stejnej. Liší se to jen periferoemi, velikostí pamětí.

Jen je potřeba se u 887 podívat jestli to má komparátory A/D převodník a povypínat to, pak by ti měly jet digitální porty.

Já když zkouším nový typ PICu tak na mě vždycky rozblikám aspoň ledku. Na všech je program blikání na nastavování portů uplně stejnej, liší se to jen v tom, že jeden PIC má komparátor, jinej ho nemá.
Je potřeba se toho nebát, vzít si kontaktní pole a jít válčit.

Vladimíre, tato deska se sice již neprodává, ale na stránkách je schéma i učební vzorové programy volně ke stažení. Něco podobného si můžeš postavit. Jde osadit i 16F887 jak požaduješ.

asix.cz/a6pvk40.htm

Co sa tyka toho PIC16F887… tak vlastne vsetko podstatne je v datasheete PIC16F887 a v dokumentacii k PicKit2. Ja som tiez zacinal iba s online dokumentaciou, na 99% s datasheetmi. Nikdy som sa neucil z nijakej knihy… a zvlast tie z BEN-u, napriklad od Hrbacka mi, pri vsetkej ucte k praci pana Hrbacka, pripadaju ako velmi velmi slabe odvary informacii pozbieranych z internetu od amaterov alebo preklady datasheetov. Mne osobne to pride ako vyhodene peniaze.
Mozno sa na to divam teraz tak z pozicie profesionala, ktory sa mikrokontrolermi zivi, ale ked som mal 19 rokov a bral som do ruky prvy jednocipak, videl som to zhruba rovnako.

Viacmenej nic viac nepotrebujete vediet, zvlast pokial uz mate za sebou nejake skusenosti s blikacmi a podobnymi prkotinami. Staci mat datasheet, pripadne si z danej problematiky stiahnut nejaku appnote, Microchip ich ma na svojich strankach velke mnozstvo.

Co sa tyka pomoci - na toto forum som sa prihlasil, aby som pomahal. Vsetko robim v ramci svojho volneho casu a tak sa k tomu aj staviam. Rad pomozem na fore, ale nie takymto stylom sukromne. Ak sukromne, tak mozem poskytnut platenu konzultaciu - pretoze kazdy musi z niecoho zit. Ale pokial to robite iba ako hobby, tak to asi nebude potrebne.

Aby sme sa dostali k Vasmu problemu - co konkretne Vam nejde s tou 887-ckou?
Je to v zasade to iste, co 16F690, akurat to ma viac noh :slight_smile:
Zapojite oba Vss piny na zem, oba Vdd piny na napajanie. Medzi obe dvojice Vdd a Vss MUSI ist kondenzator 100nF, keramicky. Sice Vam kdeaky “odbornik” moze tvrdit, ze jemu to bezi aj tych kondenzatorov, ale ja som zas na inych forach mnohym tymto odbornikom riesil “nepochopitelne” problemy ktore plynuli z toho, ze nemali spravne blokovane napajanie kondenzatormi. Proste 100nF kond je nevynutnost k vsetkym digitalnym obvodom a MCU su pomerne zlozite digitalne obvody, takze je to nevyhnutne! Dalej niekde v napajacej vetve by mal byt ondenzator asi tak 10uF. Cize bez tychto troch kondeznatorov to PIC ani radsej nezapajajte. Dalej pripojte MCLR cez 22kOhm odpor na Vdd. Z roznych dovodov neodporucam pouzitie vnutorneho resetu, vzdy pouzivajte externy. Jeden odpor Vas nezabije. To je vsetko co potrebuje MCU. Na piny PGD, PGC, MCLR, Vdd a Vss pripojte PicKit2 a nic by nemalo stat v ceste tomu, aby si PicKit2 SW alebo lepsie MPLAB s PicKit2 zvolenym ako programator resp. debugger nasiel tu 16F887 ako pripojeny target.
Co sa tyka displeja, radim Vam pouzit pre zaciatok LED displej, je to jednoduchsie, ale o tom sa mozeme bavit az ked budete mat tu16F887 pripojenu na nejakej pokusnej doske a PicKit2 s nou bude normalne komunikovat.

To Bilymu;
Vdaka ti za kazdu radu, no prave mam problem s ty naknfigurovanim, este sa dobre nevyznam v tom “__CONFOGU” , neviem co mam kedy v mojej aplikacii vypnut a zapnut. (potom s tym stracam vela casu) Nerozumiem dost dobre tymto riadkom, bol by som rad keby mi niekto s tym poradil… ako napr. toto co znamena:
__CONFIG _CONFIG1, _LVP_OFF & _FCMEN_ON & _IESO_OFF & _BOR_OFF & _CPD_OFF & _CP_OFF & _MCLRE_ON & _PWRTE_ON & _WDT_OFF & _HS_OSC
__CONFIG _CONFIG2, _WRT_OFF & _BOR21V.

Sice ovladam aj anglictinu , no asi nie tak dobre ako by to chcelo…
Dakujem, Vladimir…

Zdravím Vladimíra. Sleduji Tvoji debatu na fóru se zájmem a pokud máš chuť takhle bojovat, tak mě to velmi těší. Jestli chceš pracovat s 887, mrkni na tento odkaz. mikroe.com/en/books/picmcubook/. Je tu bombově vysvětlené vše, co potřebuješ vědět a je to super názorné. Neříkám, že by Ti nestačil datasheet, ale pokud bojuješ s anglinou, tak tady máš dobře zpracovaný základ, ale také v anglině. Napsali to šikovní kluci, ale pozor na chybky. Také se tam vyskytnou tu a tam. Ale konfrontuj s datasheetem. Tuhle on-line příručku mám rád a mají toho víc. Pracuju na překladu, ale je to na dlouhé lokty. Jsem většinou v zahraničí. Jaromír je jistě šikula, ale je to profík, který je spíš nad námi a trochu ho naše problémy překvapují, neboť už je má dávno zmáknuté. To je syndrom profesionální deformace - bez urážky. Držím Ti palce a snad Ti to pomůže. PepinoCz

To Pepino; > Bingo !!!, dakujem ti moc, super orientacia… moc dakujem, urcite to budem vyuzivat… moc pekne …tomuto hovorim pomoc…
Vladimir…

Ahoj Vladimíre. Jsem rád, že se Ti to líbí. Samozřejmě to také není samospasitelné. Ozvi se, až se tim prokoušeš.