Projekt: trvalé spínání/vypínání pomocí tlačítka bez aretace

Ahoj,
toto nové téma je pokračování původního tématu, kde se nemělo řešit MCU, ale nakonec jsem se rozhodl MCU použít.

Moje aplikace je miniaturní spínač výstupů pomocí tlačítek bez aretace. Do příloho přikládám schéma.

Jediné, co mi na schématu nesedí, je to, že bych potřeboval k výstupu připojovat kladný pól a ne zem. Mohl by mi prosím někdo poradit, jak připojit P-MOSFET, kterým bych připojoval/odpojoval +5V a ne GND jako v případě BS170 N-MOSFET tranzistoru?

Všem moc děkuji a přeji příjemný zbytek večera,
Michal Rozehnal

je nejaky vemi dolezyty dovod pre pouzitie mos tranzistora ? okrem toho ze tie 170 odchadzju uz pri krivom pohlade…

GP3 je pouze vstupní, vyměň ho za některý z pinů pro tlačítka.

Připojíš je úplně stejným způsobem, jako n-mosy. Noha se šipkou půjde na + (šipka je u p-mosu opačně) a zbylá silová noha bude tahat zátěž.
Pokud by měla mít zátěž i jen náznak indukčnosti, musíš ty tranzistory vhodným zapojením chránit.

Našel jsem je v katalogu, nic víc…

Děkuji, tentokrát jsem si raději prostudoval datasheet, abych znovu neotravoval s takto stupidními chybami. Po studii datasheetu jsem se rozhdl vypustit pull-up rezistory, protože PIC12F675 je má integrované a aktivovatelné pro každý samotný port (krom GP3).

Bezva, díky moc. V šuplíku se mi válí několik IRF9540, takže je použiji. Pokud jsem dobře pochopil zapojení, tak je u P-MOSFETů nutné na +5V přehodit i ten 10k rezistor. Obvod by neměl vykazovat indukčnost, ale pro jistotu jsem do schématu zařadil usměrňovací diody antiparalelně s výstupem.

Teď už je prosím všechno v pořádku?
Michal Rozehnal

Nezapomeň přidat pull-up rezistor na GP3, ve schématu není. :slight_smile:

Aha, na to jsem zapoměl, že u GP3 ho nejde dát softwarově. Děkuji.

Pokud nemáš a chceš český překlad datasheetu k tomuto i jiným mcu, stačí se zde zaregistrovat.

nevidim tam blokovanie napajania uP 100n+ nejaky elektrolit…
Ale ak to povazujes za samozrejmost tak som nic nepovedal

O překladu datasheetu vím, děkuji. Po pravdě ale raději originál.

Jasně, mezi +5V a GND bude keramika a elektrolyt.