Připojení maticového LCD displeje EL1602A (16x2) k ATmega16

Jakto ze ne ? kdyt ti to vysvetlil, takze este jednou
1.Reset je invertovany,tzn. po privedeni log 0 je vyvolan reset, takze odpor na VDD(+5V) a na reset Pin, tlacitko zapojene na VSS(0V) a mezi Pin reset a odpor, po zmacknuti tlacitka ce ti pres nej privede Log 0 na Pin reset a je vyvolan Res,
2. kdyz pin nastavis jako vstupni je ve vysoke impedani a chyta vselijake ruseni, tudis ho musis nekam opripojit odporem , bud na + nebo -, je to jedno, a proti tomu zapojis tlacitko, (je to jako kdyz pootevres dvere a je pruvan , dvere ti trisknou, takze je but zavres nebo uplne otevres a das tam nakou zarazku aby se nezavrely)
3. rezdil mezi zapojenim vstupu a) odpor na +, tlacitko na - , b)odpor na - tlacitko na + , je jenom ten ze v instrukci v uC budes cekat na a)az tam bude - (pres odpor tam mas porat +, tlacitkem privedes -, je stlaceno) b) az tam bude + (pres odpor tam mas porat -, tlacitkem privedes +, je stlaceno)

EDIT: caven, ano ano, o PullUpech uz bila rec

MiloPS3 -> toto vše jsem mu sem už psal, taky mu ještě sem napíšu, že ta mega má vnitřní pull-up takže žádný vnějšá připojovat nemusís, ale to on určitě už ví…

Ze ma atmega vnitrni pullupy se jiz resilo nekdy na zacatku tohoto tematu, jen tam byla nejistota jak se presne aktivuji. Proto jsem udelal na tlacitkach ty odpory.

Dodelam schema a pak ho sem dam.

Nova verze schematu je mafia.wz.cz/x/H-A-N-Ysch4.png

Bral jsem v potaz vase rady, tak snad uz to bude v poradku .)

nooo vidis :smiley: , jeste dve veci, odpor na podsviceni, nutno resit v praxi (nebo trimr), kondik 100nF na napajeci napeti co nejblize k Pinum uC, ja ho davam pod patici nebo primo ze strany spoju pod patici

Na tom podsvieteni displeje by mal byt zrazaci rezistor… moj nazor…

EDIT: Sakra , nejako to slo 2x…jedno zmazte … pls…

i když oni některé LCD mají na to podsvětlení už odpor na desce. Tak se podívej na ten LCD modul co máš doma…

Omyl.
Úroveň “1” na vstupním pinu musí být větší než 0,6 * Vcc. To jest >3V při napájení 5 V.
Úroveň “0” musí být menší než 0,2 * Vcc.
Viz obrázek z datašítu.

Pridal jsem kondik mezi Ucc a gnd na odfiltrovani.
Tez i odpor na podsviceni, ale jeho hodnotu musim stanovit az budu zkouset podsviceni.

Odkaz je mafia.wz.cz/x/H-A-N-Ysch5.png

:arrow_right: administrator: příspěvek byl upraven

jo tet je to ok ,

jen tak mimo a kdyztak v jinem tematu : kdyby si chtel a mel zajem se naucit neco vic tak muzes to podsvetleni ridit PWM (AD+CCP)

schéma je pěkné, ale ty z toho LCD budeš číst ? Pokud ne tak máš celkem zbytečně zapojený R/W pin a máš zbytečně obsazen jeden I/O pin na procesoru. Pokud do něho budeš jenom zapissovta tak ten pin uzemni

Dekuji vsem za rady, pokud bych casem pri realizaci mel nejakou otazku, tak bych se zde jeste zeptal. Nebo pokud by vas nekoho neco napadlo, rad si to tu prectu :slight_smile:
S tim zapojenym R/W to zatim necham jak to mam. Pokud bych potreboval nejake dalsi volne I/O tak bych popremyslel o jeho uzemneni.

Jeste jednou dekuji.