Připojení DAC k ATmega8

Na osciloskopu to samozřejmě pozná každý, to vím :open_mouth: , ale tohle není na zkoumání osciloskopem :bulb: . Jak jsem psal, je to řídící napětí, tedy ani nic, co se dá posuzovat sluchem (resp. ne přímo - protože například při řízení např. frekvence audio signálu již bitová hloubka spolu s obnovovací frekvencí roli hraje - říká se tomu zipper noise, vadí to i u fC filtru a dalších aplikacích).

Jinak to, jak se liší sinus od trojúhelníku a dalších vím také, neboť jsem také hudebník, zabývám se generováním zvuku (takže sinus od trojúhelníku uchem poznám, stejně jako další průběhy :wink:), mj. jsem napsal poměrně rozsáhlý SW syntezátor. Teď se snažím stejnou koncepci realizovat HW, protože přestože se živím jako programátor SW, tak jako muzikantovi mi daleko víc vyhovuje krabice s potenciometry, displejem a klávesnicí, než počítač.

S typem DAC je trochu problém, prohrabal jsem spoustu datasheetů, ale asi nedokáži určit, zda je pro dané parametry konkrétní typ vhodný. Nehledě na to, že se jich dá docela málo u nás koupit (14 bit paralel). Nechci si nějaký vybrat, napsat pro to SW, abych pak zjistil, že ho nedokáži sehnat ani na ebay… Kdyby měl někdo vhodný typ, moc by mi to pomohlo, aby se dalo mluvit konkrétně, případně bych sem dal nějaký kód. Jinak u těch 4051 je to časování také, na jejich ovládání už jsem se díval dříve. Proto v tom mám takový binec.
jup6.jpg

tak toto som presne typoval :slight_smile:
predpokladam, ze DA je na efekty a nie na samotne generovanie zakladnej frekvencie. Potom aj keby to bolo nejako skreslene, prave ‘to skreslenenie’ vytvara charakteristicky zvuk konkretneho typu nastroja

v TME

AD7545AKNZ 12b 7ks na sklade
LTC1668CGPBF 16b 2ks na sklade

podla tme.eu/dok/04_uklady_scalone/ltc1668.pdf su casy drzania /CS (tu je nazyvany CLK) jen cca 8ns a presah je tiez taky maly, takze za cenu cca 500Kc, to nemusi byt zla volba. Dokonca ma priamo na sebe aj referenciu s nie uplne najhorsimi parametrami.

:arrow_right: administrator: přiloženy externí soubory
ltc1668.pdf (877 KB)