Presny zdroj napeti 1.00V

Hlavne PIC16 je principialne 4x pomalsi, lebo robi instrukciu na 4 takty (co je dnes uz prezitok :slight_smile: ). Takze PIC na 8MHz je cca 7.378x pomalsi ako ATmega na 14.7456MHz.

Martin ma uplnu pravdu. Osvety nikdy nie je dost.

Som presvedceny PIC-kar, ale PIC16xxxx su dost zastarane typy, osobne ich pouzivam len vynimocne v hobby projektoch, pre osobne potesenie z nostalgickeho pocitu spomienok na mladost pri programovani v asm. Samozrejme, v tejto oblasti som uplne doma a nemusim sa borit s elementarnymi problemami.
V komercnych projektoch by som to nepouzil ani keby mi niekto drzal noz pod krkom.

Na normalnu pracu su tu typy aspon PIC18 alebo vyssie.
Pre OP by som podotkol, ze kompilatory nemusi kradnut, aj ked na ne nema peniaze. Nechapem, kde sa berie povera, ze Microchip nema pre svoje produkty free C kompilatory. Staci sa pozriet, co uz dlhe roky ponuka Microchip na svojich strankach - teda free verzie kompilatorov pre PIC18 a vyssie. Nie tie sracky pre PIC16 s obmedzenou velkostou kodu, ale normalne plnohodnotne kompilatory, ktore roky pouzivam pre hobby projekty.
PIC18 ponukaju omnoho vyssi vykon nez PIC16, lepsie periferie, viac RAM a clovek moze v 99,9% pripadov zabudnut na bankovanie a podobne srandicky.

Pre prechod z PIC16 a asm na PIC18 (alebo niektory zo 16,32-bitov) a C je investicia nulova, pricom prinos je na nezaplatenie. Ak niekto pouziva progamatory typu JDM alebo nieco podobne do serioveho alebo paralelneho portu, nech si kupi alebo zostroji PicKit2 alebo PicKit3. Je to plnohodnotny USB programator a debugger. Rozdiel medzi pracou s iba programatorom a s debuggerom je priepastny a je to hodne tych 10EUR, co clovek investuje do stavby PK2, resp. nejakych 30EUR, za ktore si to moze kupit hotove.
Podciarknute a scitanie - investicia 10EUR je jedine, co stoji medzi stylom prace, ktory sa viac podoba na styl typu “profesional”, ak to mierne prezeniem.

Zdravím Vás,
prečítal som si Váš príspevok o programovaní PIC a prechode na vyššie rady ako 16F.Chcel by som Vás poprosiť o radu čo sa začať učiť a z čoho? Snažím sa učiť na príkladoch a knižkach, ktoré sú dostupné (16F84) a assembler. Musím sa priznať, že mi to vôbec nelezie do hlavy. Mám pocit ako keby boli tie knižky napísané čo najnezrozumitelnejšie. A keď som čítal príspevok Martina a tom, že jazyk C a vyššie rady mikrokontrolérov doporučil začínajúcemu kolegovi, ktorý už programuje bez problémov, tak mám pocit, že by sa to lahšie učilo ako assembler a 16F…Čo mi doporučíte ako profesionál?
S pozdravom Burizon.

Burizon:
na toto by bolo mozno lepsie zacat novy thread, ale povodna tema tohto threadu natolko divergovala a je tu tolko zaujimavych informacii, ze mi snad admin prepaci.
:wink:

No takze ma sa to takto. V prvom rade je treba zvolit si vhodny MCU. Ako vhodny z PICiek pre zaciatocnika by som zvolil trebars nieco z rady PIC18F, urcite nie PIC16F. Napriklad PIC18F1320. Je to strasne stary a teda relativne drahy typ (no, 3E nie je az taka katastrofa), ale je velmi jednoduchy a vela odpusta - uz som ho trapil s takymi vecami ako je kratkodobe prepolovanie alebo jednodnova cinnost pri napajani 8V. Neskusajte to doma. Za 3E sa daju kupit aj podstatne lepsie a vykonnejsie typy, ale tie by som teraz nechal bokom, lebo maju pre zaciatocnika zbytocne vela periferii.
No, k jednocipu treba vyvojove prostredie a C kompilator. MPLAB a MCC18 je zadarmo na stranke Microchipu. Uz s tymto sa da pekne vyblbnut, pretoze tam mate simulator a je to zabava na dlhe zimne vecery, napriklad ked cakate kym Vam dodaju obvody.
No dalej k samotnym obvodom je treba nejaky programator. Dorazne neodporucam bastlit si programator doma. Zdvoch dovodov:
1, progrmatory typu JDM a podobne su jednoduche, ale aj nie prilis funkcne. Su pomale a nespolahlive a na forach vidim mnoho otazok zaciatocnikov, ako sa trapia so vseliakymi nefungujucimi bazmekmi. Zaciatocnik ma mnoho inych problemov nez hladat chybu programatora - a moze sa venovat zaujimavejsim veciam.
2, Aj nieco take jednoduche ako PicKit2 ma debugger. To je nastroj nezaplatenie a osobne si nedokazem predstavit, ako by som pracoval bez debuggeru. Tymto sa da program krokovat, spustat a zastavovat priamo v jednocipe, sledovat obsahy registrov, menit ich a sledovat ako hardware interaguje so softwarom. Toto nedokaze nijaky simulator na svete.
No, PicKit2 stoji cca 30EUR, k nemu dva jednocipy a nejaka bizuteria, no dokopy asi 40EUR celkova investicia do programovania. Chapem, ze ak si clovek nekupi ten debugger a namiesto toho sa bude dva tyzdne rozculovat s nejakym samodomo programatorom, usetri tych 30EUR, ale neoplati sa to.
Dospely clovek nema so 40-timi eurami problem a student si to dokaze zarobit za jeden vikend, maximalne dva, takze problem s peniazmi by som v tom vobec nevidel.

Jaromir,
čo sa týka programátora, tak ja mám z firmy MikroElektronika “dosku” EasyPIC5 a je k nej “pribalený” 16F887. Pár konštrukcii s PICKAMI som už spravil, takže program do picka viem dostať, aj s MPLABOM som strávil nejakú chvíľku, no tu mám obrovské medzery. Mne však ide o to, naučiť sa tvoriť vlastné programy a konštrukcie. Čítal som viacero Vaších debát, doporučujete študovať datasheety a z nich sa učiť. Bude to však ťažké aj keď nie nemožné, pretože my v škole “govorili”. Ja by som potreboval vedieť do čoho sa mám pustiť najskôr. Knižky o PIC sú písané tak,že im asi rozumie iba autor, neverím, že po ich preštudovaní laik začne programovať.
Dík za odpoveď.

Ja viem, ze pokial sa clovek ucil v skole govorit a k anglictine prilis nepricuchol, nie je jednoduche citat veci v anglictine, ale situacia je zial taka, ze bez anglictiny toho vela nanarobite.

To, co sa nazyva knihami - a treba si uvedomit, ze nie kazda hrba zviazaneho papieru je kniha - vacsinou pokryva iba vedomosti z datasheetov alebo vykradnute projekty z webu, ale s velkym casovym oneskorenim. Na nasej rodnej hrude taketo knihy prakticky nevychadzaju, v Cechach aspon nieco, ale tam je oneskorenie cca 5-10 rokov oproti realite. Cize ak sa budete ucit z kniziek, mate v rukach zastarane vedomosti - a to sa este nezmienujem o ich presnosti.

A samozrejme neexistuje nijaka metoda, ktora cloveka nauci programovat. Ani citanie knih, ani datasheetov, takisto ako nastudovanie dopravnej vyhlasky z Vas neurobi sofera.
Jedine co Vam zostava, je programovat. Treba si zvolit nejaky ciel a dotiahnut ho do konca. To dotiahnutie do konca je dolezite. Nemusi to byt nic zlozite, povedzme zariadenie, ktore na displeji zobrazuje cas, teplotu a tlak vzduchu. A ked sa chcete pohrat, tak z tychto udajov robit hrubu amatersku predpoved pocasia. Alebo si urobte teplotny regulator do domacej destilacnej aparatury. Pripadne robota, ktory bude sledovat ciaru nakreslenu na zemi. Cokolvek, ale treba si dat nejaky ciel a ten potom splnit. Aj ked to neurobite idealne, vela sa naucite a dalsi projekt uz bude lepsi.
Vsetky veci vyplynu pocas riesenia ulohy - a aj ked teraz neviete, z ktorej strany mate celu problematiku uchopit, pride to same, len treba zacat.

Neviem ake mate skusenosti s elektronikou a programovanim, ale ja osobne sa ucim stale a to robim elektroniku uz od detstva (cca 8 rokov), jednocipom sa venujem menej, ale stale sa ucim.

Verim, ze ked si najdete nejaky rozumny ciel a do problemu sa skutocne zahryznete, tak to pojde. A ak to nepojde, tak na to tu su taketo fora.

Ok.
Tak to bude asi najlepšie. No mám pocit, čo sa týka programovania ako keby ma dali riadiť križovatku a ja som dovtedy nevidel auto ani píšťalku. Elektronike sa venujem už nejakú dobu, ale programovanie mikrokontrolérov je pre mňa novinka. Tak sa teda do toho pustím.
Zdraví Burizon.

Zelam vela zdaru.
Treba si najst nejaky vhodny namet a realizovat ho. Alebo dokonca aj hotovu vec a skusit ju replikovat po svojom - tak som si vyrobil prvy vyskomer, na zaklade clanku z AR, ku ktoremu autor neuvolnil zdrojove kody, nuz som si teda napisal vlastne, s inym MCU.