Přesnost krystalu

Tak schválně jsem to teď zmeřil a mám 57Hz. Nechal jsem tam měřák 10 minut a MIN 47Hz a MAX 57Hz. Ale jsme napojeni na stejnou větev el. sítě s fabrikou, tak jestli to nebude tím. A napětí mi kolísá MIN 197V a MAX 238V. :open_mouth:

no, nezdá se mi že by elektrárna nějak dodržovaly napětí a freqenci v síti… U nás doma mám na každý fázi jiný napětí (proti zemi) a na jedný fázi máme dokonce 235.4V :slight_smile:, na ostatních asi 230.5V :slight_smile:… freqenci jsem doma neměřil, nemám osciloskop, ale na matfyz soustředění jsme to měřili, a kolísalo to mezi 49.5 až 50.5 (tak nějak…) takže přesný to celkem je… vždyť se podle toho synchronizuje obraz na telce? (nebo ne?) To co napsal honza3 se mi zdá až moc rozkolísaný… taky bych to sváděl na tu fabriku :slight_smile:

No já bych řekl, že je to fabrikou. Někdy se mi stane, že kolem 6 a 14 hodiny se mi resetuje PC samo od sebe. Asi ve fabrice zapínají všechny stroje a já to vždy odnesu :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:
Ještě to zkusím změřit v sobotu, to fabrika nejede. Ale myslím si, že naměřím ůplně něco jiného. Nikdy jsem o tom takhle nepřemýšlel, ale aspoň jsem si vysvětlil svévolné restarty PC.
Ale jinak by mi asi hodiny řízené kmitočtem sítě byly k ničemu. U TV jsem teda nic nezpozoroval. Asi proto, že se dívám večer.

Pokud chceš nějaké lacinější hodiny, tak se dá také použít kousek zahnutého drátu připevněného někam, kde celý den svítí slunce. :smiley:

To s tím drátem je docela dobrej nápad :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

Teď jsem měřil hodnoty a je to přesně tak, jak jsem si myslel. MIN 49.7Hz MAX 50.2Hz. TAKŽE JE TO FABRIKOU!!! 10kg semtexu to vyřeší :smiley: :smiley:

to s tim napetim je normalni, mam to doma taky… asi 180 - 240V podle toho, kolik lidi si v nedeli zrovna zapne najednou troubu :smiley: (jsem na konci vetve napajejici vesnici…) Ale ta frekvence tolik jako honzovi urcite nelita, tam bude nejakej zadrhel :open_mouth:

  1. Rozvodné závody, resp. distributor el. energie je vázán normou ČSN EN50160, která říká, že kmitočet síte musí být 50Hz±1% během 99,5% roku a +4% až -6% po 100% času. Není zde řečeno, že střední kmitočet po dobu 24h musí být přesně 50Hz. Praxe ukazuje, že tomu tak je, protože hodiny, jejichž chod je odvozen od frekvence sítě, se nerozcházejí.
  2. Podle frekvence sítě se obraz na TV už nesynchonizuje. Tomu tak bylo někdy v počátku vysílání v dobách elektronek. Dnešní řádková a snímková frekvence je synchronizována národním etalonem (určitě u ČT) a nahrazuje tak normálový kmitočet 50kHz vysílaný z Liblic (zrušen v r. 1995)
  3. Fabrika asi těžko může mít vliv na frekvenci sítě, na napětí ano. Že by se turbíny elektráren začaly točit jinou rychlostí s příchodem pracujícího lidu do fabriky? :smiley:

Jeden soused, elektrikář, mi říkal, že hodně zaleží na tom, čím kmitočet měřím a že měřák může být ovlivněn kolísaním napětí a nárazovými špičkami v síti, pokud není určen na měření kmitočtu sítě. Když jsem mu řekl, že to měřím mutimetrem přes trafo, tak mi řekl, že tak se kmitočet sítě neměří a že napětové špičky v trafu udělají hodně a že proto mi to ukazuje na kmitočtu takové rozdíly, protože z fabriky ke mě zpětně jdou rušivé impulzy. Nikdy jsem kmitočet sítě nepotřeboval měřit a nic jiného mě v tu chvili nenapadlo. :blush:
A četl jsem návod k multimetru a tam je napsáno, že kmitočet jde měřit od 200mV do 10V, z trafa mi šlo 16V, tak asi proto zkreselené informace. Ale že by to dělalo takové rozdily, mi připadá dost divné. Asi měření kmitočtu na multimetrech je spíše uděláno pro TTL a CMOS úrovně, než měření kmitočtu přes trafo. :blush:
A v tuto chvíli mě nějak nenapadá, jak v domácích podmínkách změřit přesně kmitočet sítě. Osciloskop nemám.

Ještě jsem teď narychlo vyštrachal jakési trafo, má výstupní napětí 4V/AC a ukazuje mi to na multimetru MIN 49.9Hz a MAX 50.1 Hz. A fabrika jede od 22 hodin, takže napětí a restarty PC svádím na fabriku, kmitočet na sebe :blush: , nikdo není dokonalý.

Pokud mas v PC zvukovku, nemel by bejt problem si stahnout programek, kterej ti z ni ocsiloskop udela :wink: Akorat je potreba si pred ni nadelat redukce (nebo vytvorit prepinatelnou), aby sis ji neusmazil… vic nez 0,5V ŠŠ bych do ni radsi nepoustel :wink:

To mi ani nepřipomínej, protože jsem to už zkoušel asi před 1/2 rokem a od té doby mám PCI zvukovku :open_mouth: :open_mouth: Zvukovka na základní desce nepřežila a pak jen vrčela. Narval jsem do ni 5V. Za neznalost se platí. :smiley:

:laughing: no co… az ji zase usmazis, koupis za 200,- jinou a muzes zkouset dal :laughing:
Akorat skoda, ze to ma tak omezenej rozsah… :unamused:

Už štestí pokoušet nebudu :blush: :blush:

Dobrý den,

omlouvám se, že “vytahuji” staré téma…
Mám to zapojeno, jak je v tom příspěvku, ale nemám jak změřit frekvenci oscilátoru, proto se ptám, když se čas předchází o 2-3 s za den, tak mám na trimru zvýšit kapacitu nebo snížit?

A také pokud se zvýší teplota okolního prostředí, tak se frekvence zvýší nebo sníží?

Musel bych to dlouho testovat, než bych na tyto otázky dostal odpověď, pokud to víte, tak to prosím začínajícímu amatérovi sdělte - velmi mu tím pomůžete :stuck_out_tongue: , děkuji.

Pokud chceš kmitočet snížit,tak sniž kapacitu trimru. Pokud teplota roste,kmitočet se zvyšuje.
Ale to můžeš vyřešit i upravou v programu. Pokud tedy hodiny počíta PIC.