Ovládání led pásku z mcu - prosba o kontrolu

Fet bych použil proto,že se spíná napětím a ne proudem a v otevřeném stavu má odpor velmi malý,řádově desetiny nebo setiny ohmu,podle typu.
joo a koukám že jsem blbě nakreslil ten odporovej dělič. Ten trimr by měl být takto
schéma3.png

Jen dej pozor na to, aby Ti fotoodpor nezhasínal pásky i v případě, že je sice tma, ale LED pásek osvítil prostor s fotoodporem.

Jinak bych to asi vyřešil tak, že bych přidal 1x 74165 pro až 8 PIR čidel (pro víc PIR čidel bys musel IO zřetězit) a zbyde Ti i ten jeden drát pro snímání fotoodporu kontrolerem.

ad osvětlení led páskem - dobrý postřeh:) nakonec asi obětuji jedno čidlo a půjdu na stranu mcu - s komparátorem/ad převodníkem jsem sice ještě nikdy nedělal, ale snad to nebude tak těžké:)

Pokud použiješ IO 74165, pak se nemusíš ani toho čidla vzdávat. Samozřejmě, pokud jdou dráty hned od mcu každý jinam, tak je to problém. Pokud ale jdou všechny spolu, alespoň do místnosti, kde jsou čidla a osvětlení, tak do toho místa můžeš dát modul, na kterém bude IO+snímání osvětlení (celkem 4 dráty) a na vstup IO přivedeš signály z čidel. Ještě Ti zbydou 4 bity nevyužitý. Napájení jsem do toho nepočítal, to tam asi jde tak jako tak. A pokud Ti tam jde +12V trvale, tak není problém k IO šoupnout 7805-ku nebo jinej 5V (případně 3V - podle toho na jakým napětí běháš) stabilizátor. Nemusíš se vzdávat čidla a mcu ví, že sice od fotoodporu mu přichází hodnota, jakoby bylo světlo, ale osvětlení je zapnuto, tudíž bude hodnotu fotoodporu až do zhasutí ignorovat. Tímhle způsobem navíc budeš schopný rozsvítit osvětlení kdykoliv a ne jenom, když je tma.

jj, asi to tak udělám. teď zkoumám ten ad převodník, jak to zapojit co nejjednodušeji.

Nehledej v tom žádnou vědu. Používám zapojení v příloze, fotorezistor tenhle : tme.eu/cz/details/fr48_1m/fotorezistory/#. Trimr slouží k doladění rozsahu, odpor je tam jenom jako ochranný, pokud bys stočil trimr až na 0. U ATmegy pak musíš k AVCC připojit LC článek a na AREF připojíš kondík. Hodnoty (z hlavy) 10uH a 2x 100n, ale obojí najdeš v datasheetu. Referenční napětí zvolíš VCC, případně 2,56V (interní). Já používám spíš VCC, ale záleží to na tom, jaký hodnoty chceš/potřebuješ a jaký Ti bodou pro danou aplikaci víc vyhovovat.

Pokud bys potřeboval, hodím Ti sem i zapojení toho IO 74165.
Delic_snimani_osvetleni.png