NIeco pre vyznavacov PIC

Martine,
díky za “povzbuzení”, asi to ještě opravdu zkusím …

Co se týká AVR, na to už přecházet určitě nebudu, protože učím ve škole základy programování mikrořadičů a používáme Microchip (nakoupeny ICD-2, vyrobeny výukové desky a učební pomůcky, vypracována dokumentace k výuce atd.). Soukromě mi to už zase nestojí za to, protože za pár let odcházím do důchodu :slight_smile:.

Tutorial je možná dobrý, ale v němčině - opět nic pro mne. Ale to není problém, existují podobné věci i pro PIC a v angličtině.

V mém případě je problém jiný. V naší škole se jazyk C neučí. Já kromě výuky bastlím ve volném čase nějaké věci jednak pro sebe, jednak pro školu, ale nejsem žádný zdatný programátor, protože se k tomu dostanu jen občas, když mám zrovna volno.

O “C” nyní uvažuji proto, že zkouším “zlomit” digit. záznamník ISD1700 a tam by už možná céčko pomohlo (a hlavně by to byla pro mne určitá motivace, měl bych důvod, proč s tím začít). Toto je už pro mne ve strojáku dost obtížné.

Takže uvidíme, rozhodně mi Tvoje příspěvky hodně pomohly, takže ještě jednou díky za ně.

Zdraví

Vlasťa Vlček

Ak programujes mcu jen obcas, C-cko vidim ako “prave orechove” :slight_smile:

No a na dochodku budes mat predsa dost casu moct sa v klude venovat takymto veciam, ku ktorym je tiez plno tutorialov a hotoveho kodu :slight_smile:

sk.farnell.com/stmicroelectronic … dp/1824325

sk.farnell.com/stmicroelectronic … dp/1876987

sk.farnell.com/stmicroelectronic … tt=stm32f4

no nekup to za tu cenu v okoli 11EUR. Procesorove moduly s vybavou do 1MB Flash, 192kB RAM, 6xUART, 2xI2C, 2xCAN, 3xSPI, 3x12b AD do 2.4MSPS, 2x12b DA, priame rozhranie na graficke displaye, pamatove karty, kameru, USB OTG (master), USB FS, Ethernet, takt do 168MHz, vykon do 210DMIPS, matematicky “koprocesor” s plavajucou ciarkou a to vsetko v jednom puzdre. Na doske je dalej 3D axcelerator, mikrofon, Xtal, prislusne konektory a programotor toho hlavneho procesora. Ani letovat ho nemusis ak vyuzijes priamo vyvojovy kit do vlastnych konstrukcii. Medzi nami, za tu cenu sa to pre 5-10 roznych zariadeni v domacnosti oplati vyuzit priamo a da sa tak usetrit starosti ako so spajkovanim 100pinoveho 0.5mm puzdra.

a tu je k tomu slusny serial v rodnom jazyku

mcu.cz/page.php?23

A GCC-cko je ako GCC-cko, staci vediet par prikazov :slight_smile:

V ramci tychto procesorov si schopny spravit nielen hlasovy zaznamnik, ale aj pamatovy osciloskop do 7.2MSPS, logicky analyzator do mnohych MHz a vela vela vela inych zaujimavych konstrukcii.

Viem ze sa mi “lahko” hovori a trosililinku zjednodusujem, ale aj more je len z kvapiek. No kazdy z nas je determinovany ulohami a prostredim v akom zijeme a tak co jednemu pripadne ako jednoduche a ine zlozite, pre druheho je to naopak.
No ak by Ta to co len trosku bavilo, moznosti su dnes neuveritelne dostupne, tak Ti drzim palce. :slight_smile:

P.S. Inak, ak by z vasej skoly odchazali znalci ci aspon ucednici 32b platformy, to by teda bola poriadna haluz.

Jo, jo, dnes se dají koupit hezké věci …

Tak jsem si představil, že už jsem v tom důchodu, nainstaloval jsem si MPLAB C pro PIC18xx a “vytiskl” jsem si své prvé “Hallo World!”.

Ale to je zatím vše, co umím … :slight_smile:

Vl.

Vlasťa: A co teprve když nainstaluješ C30 kompilátor a rozjedeš dsPIC33. Jsem z toho taky měl radost jak malý děcko z Vánoc. Netušil jsem, že z pohledu na blikající diody lze mít takto silný zážitek :smiley:

Nevím nevím, zatím mě to spíš hodně tahá na assembler, mám rád absolutní kontrolu nad HW, ale nezkoušel jsem si s tím hrát tak jak psal Martin na začátku. Taky se pořipojuji k tomu, že jsem otevřel knížku s C pro jednočipy, vyděsil se a zas ji zavřel.
Bude potřeba ještě pobádat.

Tak už je to tady :slight_smile:

Hned u prvního prográmku problém, nad kterým sedím už celé dopoledne.
Použil jsem originál soubor z Tutorialu překladače, snažil jsem se postupovat podle návodu a výsledek je v příloze.

Nemůže to najít nějaký soubor s příponou “.o”, nevíte, prosím, o co se jedná?
Je to asi něco v nastavení cest, snad když tohle budu mít dobře, tak už to pak půjde …

Díky moc,

Vlasťa

No, maličká oprava …
Ta chyba se mi vyskytovala v práci na služebním PC.
Teď to zkouším doma a funguje to.
Takže si to zítra porovnám a snad na to přijdu.
Vl.

Ty budes nejaky velmi tazky humorista. :slight_smile:

A to akoze mame vestit co obsahuje prvy riadok?
Ved sa tam zacina nejaky warning. Aky? :slight_smile:

No predbehol sima, tak aspon doma Ti to bezi.
Daj sem potom ten warning.

Martine,
předčasná radost. Už se m i to objevilo opět.
Za ten chybějící řádek se omlouvám, přehlédl jsem to :slight_smile:.

Teď už na to nevidím, zítra se na to mrknu znovu v práci a pokud bude problém přetrvávat, zkusím se ozvat.

Díky!
Vl.