MPLAB a C18: Po BUILD SUCCEEDED nelze nahrát HEX do 18F2331

Tak jsem to zkusil a zase error, že by byl špatnej programátor?!?!

Mám Brenner8-P
sprut.de/electronic/pic/proj … ex.htm#b8p

A skus este ukazat, ako mas to PICko pripojene k programatoru, co je PRESNE kam zapojene, najlepsie aj s fotkou CELEHO zariadenia.

Mám ho zapojený tak, jak se to tam dává, čili zámkem nadoraz k páčce. V tom chyba nebude, PICko to normálně identifikuje.

:arrow_right: administrator: příspěvek byl upraven
Předchozí příspěvky se necitují.

V rychlosti jsem prolétl popis Tvého programátoru a napadlo mě:

  • kalibraci máš správně provedenou ?
  • zkusil jsi programovat přes ICSP konektor ?

Aha to je takyto paticovy programator, netusil som ze take nieco sa este pouziva odkedy existuje ICSP. Myslel som, ze PICko programujes v aplikacii a programovacie signly mas dotiahnute externe - tam vela ludi robi chyby.

Ak sa PICko identifikuje, ale robi to chyby pri zapise - co je evidentne, ze sa programator snazi nieco zapisat, ale pri verifikacii precita nieco ine - tak moze byt problemom napriklad aj nestabilita napjacieho napatia toho PICka pocas programtovania. Pri mazani a zapisovani do FLASH-ky PICko odobera vacsi prud a pokial je napajacie napatie “makke”, tak poklesne pod uroven, pri ktorej je schopne nieco zapisovat. SKus sa na to pozriet osciloskopom - najlepsie digitalnym, nastavit si ho na jednorazove deje, trigger na zostupnu hranu, napatie cca 4,5V a hned uvidis, ci ti napatie drzi alebo nie. Ak nesmas osciloskop, tak multimetrom pravdepodobne nic nezmerias - nakolko bezne DMM beru tak 2-3 vzorky za sekundu, co je doba pocas ktorej sa PICko stihne naprogramovat mnohokrat.

To ze chyba nie je v kompilatore, ale v programatore alebo v programovanom PIC-ku, je uplne jasne. Neexistencia konfiguracnych bitov v hex subore by nemohla robit problemy pri zapisovani FLASH-ky.

Samozrejme, vsetko plati za predpokladu, ze programator je dobry ako taky. Osobne by som sa na to nespoliehal, viac som o programatoroch napisal tu https://forum.mcontrollers.com/t/ako-zacat-s-pic-ake-nastroje-si-zvolit/1674/1
Sranda je, ze s prakticky rovnakym poctom suciastok si si mohol urobit PicKit2, co je programator od Microchipu, plne podporovany MPLAB-om a ktory sluzi navyse ako debugger, trojkanalovy 1MHz logicky analyzator a USART tool microchip.com/pickit2 alebo sa da kupit za cca 30EUR.

Kalibraci jsem nezkoušel, nevím jak na ni.
ICSp identifikuje PICko, ale opět do něj nenahraje nic.

Jaké programátory používáte vy?

Zatím jsem programoval s JDM a IC-prog - tzv. rezavý hřebík, teď jsem koupil PICKIT2, hlavně proto, že umí programovat 16-bity s napájením 3,3V a ještě jsem se nedostal k pořádnému vyzkoušení.

Kalibrace je popsaná v návodu (je to ve Tvých odkazech na programátor) a nastavuje se tam výstupní napětí na PGM. Německy sice umím tři slova (z toho dvě nepublikovatelná :slight_smile:, ale vyrozuměl jsem, že bez kalibrace je programátor schopen poslat na procesor až 21V a jestli se ti tohle povedlo, pak je na čase koupit nový PIC :frowning:

Hele, lidi jsou zvědavý :unamused:
jak pokračuješ?
Neříkej, že jsi to zahodil i s rukama :smiley:

Dneska odpoledne to zkusím zkalibrovat, ale napřed musím zapojit světla nad linkou a pak se musím prokousat tou němčinou!

Sem tam mám chutě to někam hodit! :smiley:

Takovej menší dotaz, vadí PICkám obrácený napájení? :smiley: Podle mě tomu mojemu jo! :smiley:

Podle toho, jak máš tvrdý zdroj :smiley:
čínský adaptér, 78L05, do zkratu to dalo cca 150 mA - 16F819 to 5 vteřin trpěla; pak jsem to zapojil správně a pokud vím, žije dodnes :blush:

Já jsem to vlastně neprohodil, ale jenom posunul o jeden pin a už nejde identifikovat, chuděra :slight_smile: Strašnej problém napočítat od 14 do 20 :smiley:

V tejdnu skočím pro nějáký jiný PICko a uvidím, kdyžtak mám v záloze STM8S-discovery