Měření teploty-PIC18 a 5x čidlo PT100, analogový multiplexer

Zdravim panove,
resim nasledujici problem:

potrebuju merit 8 ruznych teplot v rozsahu -20 az +120 st C. Vzhledem k rozsahu teplot a cene jsem jako snimac zvolil cidlo PT100 (o smt160 ani DS18B20 neuvazuju). Cidla budou od mcu vzdalena minimalne 5 metru proto je nemuzu pripojit primo na vstupy mcu ale musim pouzit vhodny OZ.

Mcu ma sice dostatek analogovych vstupu ale premyslim o pouziti analogoveho multiplexeru kvuli usetreni pasivnich soucastek kolem OZ ke kazdemu senzoru.

Vim, ze na netu se to uz resilo stokrat ale nikde jsem nenasel konkretni schema, ktere by mi vyhovovalo.
Nemate nekdo nejaky napad, radu ci schema, ktere by mi pomohlo?

Diky.

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "Mereni teploty s pic18F…"

No neviem, ci je to najlepsie riesenie. PT 100 ma pomerne malu zmenu odporu pri zmene teploty a analogovy multiplexer ma dost velky odpor aj v zopnutom stave. Asi by bolo lepsie najskor zosilnit napatie kvalitnym operakom a potom to multiplexovat. Pre presnejsie meranie potrebujes na vstupe AD prevodnika aspon 3 - 4 V.

Dej tu PT100 do mustku a za nej diferencialni zesilovac. pak si merici rozsah nastavis od 0V az po Uref jak budes potrebovat.
V priloze jsou vstupni obvody pro 8 odporovych cidel KTY81. Pro PT100 je potreba prepocitat odpory v mustku. Nekde nejsou hodnoty, protoze jsem to doladoval az na stole. Je to zapojeni pro 3-vodicove pripojeni. Trimrem P1 nastavis 0V pri pozadovane teplote a P2 max.

:arrow_right: administrator: přiloženy externí soubory

Vážený pán Hanes,
neodporúčam použiť PT 100, pretože ako bolo správne podotktnuté, Pt 100 má veľmi malú relatívnu zmenu odporu a čo je dôležitejšie, zmena nie je lineárna. Zmena odporu v závislosti od teploty sa definuje až kubickou funkciou. KTY je lineárny. Niekde na Nete som videl zapojenia s LM 35 s citlivosťou až 0,1 V/°C a to, myslím, že by už šlo priamo pripojiť na analódové vstupy PIC-ka a rozsahy merania poprípade upraviť voľbou referenčného napätia.