máte někdo zkušenosti s 89C51 vs. PC přes RS232 ???

2 Technik - ty prodlevy jsou strašný sviňárny, vim o co go. Pak to dopadá tak, že při rychlosti 19200 8N1 se mi 512B dat posílá 15 sekund, když by to mělo být pod 1 sekundu. ]:{
Jenže USB nemám šanci do třeba mega8 implementovat. Nebo máš nápad? (písni mi sz, nebo na mail, zdá se že se vyznáš víc než já v USB komunikacích, USBčka by se mě šikly :slight_smile: )

na lpt.hw.cz jsou zdrojaky pro vb a ty jsem použival, pro usb se často použvaji obvody od ftdi jsou k tomu i na jejich stránkách zdrojove kody pro vb c atd

Existují 3 cesty jak na USB:

  1. Použít obvody FTDI obsahující např. rozhraní 232/USB
  2. použít AVR s USB viz. atmel.com/dyn/products/devic … d=607#1761
  3. Použít low end USB připojený přímo na AVR. Někde se na tomto serveru už o tom diskutovalo a údajně by to mělo být popsáno na stránkách atmel.com

Pokud jde o COMy, windows XP neumožňují přímý přístup na porty a s COMem se musí komunikovat přes rozhraní WIN API. To obsahuje vyrovnávací buffer, takže může přenášet data bez znakových mezer. Dodržování identifikačních mezer a jejich vytváření je stejně problematické. Proto je lepší používat k identifikaci adresy 9.bit místo parity. S tímto formátem je schopna pracovat i x51. Sériové rozhraní je ve WIN standartizované a používá se i jako virtuální COM třeba na USB nebo LAN. Přístup přes WIN API je stejný.
Ve WIN XP funguje pro COMy i klasický dosovský příkaz COPY, kde místo cílového souboru se napíše COMx. Přenos dat je podmíněn všemi vodiči u COMu a musí být zapojeny (RTS,CTS,DTR,DCD,…) jako u modemu.

jo mimocodem pofrčí něco ve win vista home premium? ja na tom totiž jedu :smiley:

FTDIcka jsou vpohode, snadna prace, ovladace uz hotovy (VCP i D2X)…
Jen mi u poslednich verzi (245R, 232R) chybi pin SI/WU (send imediate/wakeup) :frowning: Ten mel totiz na starost okamzite odeslani dat ve FIFO do PC. Bez jeho pouziti se data odesilaji automaticky, ale az po urcitem casovem intervalu. Zatim jsem neprisel na to, jak ftdi donutit, aby data odesilal okamzite, nebo alespon ten interval snizit. V konfiguraci interni EEPROM jsem zadnou polozku, ktera by to mohla ovlivnovat, nenasel… Obvod ma sice funci “remote wakeup”, ktera kdyz je povolena, tak ma za urcitych okolnosti “probudit” hosta (PC), ale ze by to prispelo ke zrychleni komunikace, tak to zrovna ne :frowning:

Vyzkousej a uvidis :slight_smile: Nejspis bude zalezet, jak je danej program napsanej. Kdyz si ale neco zbastlis ve VB nebo C#, tak to pojede na 99%, protoze tam te zadny api nezajima - .net se o to stara sam, ty si jen volas objekty z namespace System.IO.Ports (konkretne tridu SerialPort)

já chtěl něco zkusit s těmi moduly ums-1 a tak ale 600 za kus mi příjde docela dost ani neumím s rs232 tak jsem to usb odložil :smiley:

:slight_smile: nejen tobe, kdyz samotny ftdicko stoji neco malo pres stovku :wink: Nanestesti je ten svab tak titernej, ze je ho v domacich podminkach skoro nemozny zapajet… (bez mikropajky a DPS s HALem a nepajivou maskou)

no jo kdyby to tak nedělali v smd tak by to bylo lepší no :smiley: ale časem se to podá a bude se to dát zvládnout i doma s dobrým hrotem :smiley:

heleďte jěště dotaz ohledně těch terminálů, bude to fungovat i na vistách home premium??

i na tiny2313 zprovoznis softwarovy usb… ale nez se patlat s implementaci, to radsi koupim za stovku to ftdi. :wink: Neco jinyho by to bylo pri seriovy vyrobe, ale pro domado ani nahodou…

edit: hmm… se mi nenacetla cela stranka a odepisuju na starsi hlasku… tak nic no…

Ne, vpohodě, rád bych to zkusil… USBčka bych se rád naučil. FTDI je moc fádní, a pro mě je drahý. Navíc SMD stejně pájet neumim. A trocha hraní si se softwarovou implementací mi nevadí, teda poud mi to nezabere půlku paměti procíku :slight_smile:
Jseou na netu někde nějaké OVĚŘENÉ návody/popisy USB implemantace softwarem?
Je to někde i v češtině? (to bych ale chtěl asi moc co? :slight_smile: )
Doufám že to USB neni takovej porod jako ATA IDE rozhraní :smiling_imp:

i když to ATA IDE se ještě trochu dá překousat… :slight_smile:
tím “nemám šanci” - jak tak myslím, tak už ani nevím, co jsem tím původně myslel…
Jen dofuám, že lze nějak jednoduše pak napsat soft na komp pro to USB…
Díkes, Honza

Jsme sice trochu OT, ale snad to nebude dlouha debata :slight_smile:
mrkni treba obdev.at/products/avrusb/index.html
nebo vysledek vyhledavani u atmelu.
Jesli jde soft pro usb napsat “jednoduse”, to zalezi na programatorovi :wink: osobne nemam vubec paru, jak na to… proto vyuzivam sluzeb ftdi - maji totiz VCP i D2X ovladace. V prvnim pripade s usb zarizenim zachazis jako se seriakem, v druhym pripade pracuje program v nativnim usb, ale mas od ftdi k dispozici napsany knihovny, ktery pak jen vyuzivas. Ale nebylo by od veci se do nich zkusit mrknout, jak to tam maji udelany… :wink:

Malem bych zapomel… V cestine si neskrtnes :smiley:

tady jsem našel něco jako UMS-1 modul ale je to přímo kabel, to by se někdy hodilo vic než ty hodový moduly s ftdi microcontrollershop.com/product_ … 99dbadc737

OT: snad naposled: OMG… našel jsem si nějakou dokumentaci ktomu USB. Asi to vzdávám. To jsem fakt nečekal…
např: usb má dvě linky, D+, D-. Obě jsou obousměrné, data se na nich posílají symetricky (až na výjmky) - to by nebylo nejhorší.
Pak třeba že data aby to nestačilo se posílají NRZI kodovaná, to znamená, že když posíláš 0, tak prohodíš stav linek na výstupu, když posíláš 1, stav ponecháš. ALE, pokud je za sebou víc jak 6 shodných stavů, prostě MUSíš přidat bit navíc, a stav prohodit.
Do toho je ještě každou milisekundu posílán synchronizační impulz :unamused:
a pak už jsem to radši přestal číst :slight_smile:

no tak si prostě kup jen to ftdi a máš to

FTDI je mi na hov**, protože je SMD, a ještě navíc naschvál co nejtitěrnější pouzdro.
To by zas tolik nevadilo, jako fakt, že je drahý jak ***.
Ale kdybych to USB zprovoznil bez FTDI, to bych byl asi jediný čech, kterému se to povedlo. (podle googlu to tak vypadá) :slight_smile:

Vobec to nie je titerne puzdro a uz vobec nie najtiternejsie.
0.8mm zapajkujes mikropajkou celkom v pohode. Ver mi.
Volakedy som sa SMD vyhybal (mnogo mnogo let tamu nazad), ale zistil som, ze SMD sa pajkuju jednoduchsie a hlavne omhono rychlejsie ako klasika.
To FTDI naletujes velmi jednoducho tak, ze si najprv o plosak priletujes jednu krajnu nozicku. Potom svabom mierne manipulujes tak, aby ti pasovala nozicka v uhlopriecke a aj tu si prichyt pajkou. Ak sa ti “zlepia” dve nozicky, ziadna panika. Snaz sa oletovat kazdu zvlast, nedavaj vela cinu. Staci uplne titerne mnozstvo. Ak sa ti dve, tri ci viac noziciek spoja dokopy, oddelit ich moze za dodania vacsiho mnozstva kolofonie, alebo pomocou odsavaciaho medeneho pasika. Praca s nim je uplne skvela. 0.8mm je fajt, to aj fixkou na plosaku s fi 0.4mm namalujes. Haluz uz je 0.65 a 0.5mm, ale aj to sa da.

Prave ze ty posledni verze (“R”) maji roztec 0,65mm… ale kdyz mas na plosnaku HAL, tak je to s mikropajkou pohoda.
Jeho spis steve, ze si to nemuze zapojit do nepajivyho pole :smiley:
Tech 130,- mi jako “drahý jak ***” tedy neprijde, ale to je vec nazoru…

Tak potom si uz len kupit hotovy kablik s prevodnikom USB/RS232 za 190,-Sk.

napriklad:

Šnúra redukcia USB/RS232 USB-AM/DSUB9M 35cm v SOS

alebo USB studovat, studovat a studovat :slight_smile:

P.S. Nedaju sa tie projekty co tu boli uvedene jednoducho skopcit? Napr. ten z tej rakuskej stranky vyzera pouzitelne.