LCD 2004 s HD44780 jen černé znaky

  • bych skusil dat mensi krystal, 10-8 MHz, popripade jeste 6MHz,jestly se nechytne

A jiný displej na tom také nefunguje (třeba ten 1602) anebo jiný nemáš?
Já jen tak pro jistotu - ale to sis asi kontroloval - některé displeje mají jiný pinout těch 16 (nebo 14) kolíků pro propojení s deskou…

Tak jsem aspoň proměřil odpory mezi MCU a LCD a na datových portech bylo všude 19,43K. Nejsem si jistý jestli to nezlobí kvůli tomu. Jiný LCDk dispozici nemám, někde se toulá na cestě z GM. Snad dojde zítra.

20k mezi portem mcu a portem displeje? Není to trochu moc? Mezi pin mcu a pin displeje bych určitě nedal víc jak 1k.

predpokladam ze to nameral medzi pinami… ešte z neho vypadne ze kablik je dlhy 20cm medzi uP a LCD pripadne obtočeny okolo sietoveho trafka :smiley:

Zas taková lama nejsem. LCD je přímo v připravených konektorech na desce asi 2-3cm od MCU.

Btw. četl jsi celý thread? Několikrát jsem tu dával k nahlédnutí celou dokumentaci a kdybys na to milostivě kliknul tak vidíš jak celé zařízení má vypadat a tím se taky řídím. Pro příště než začneš z někoho dělat naprostého debila si přečti víc než jen poslední post.

Teď koukám do toho zapojení - mezi piny mcu a LCD žádné odpory nejsou. Nemyslel jsi onu odporovou síť ve funkci pull-upu? Dle rozpisu součástek má být 10k, ale to nebude tak kritické pokud nemá displej nebo plošňák nějak výrazně abnormální kapacitu. Každopádně kdyby to bylo tím, měl by se např. displej rozběhnout zpomalením procesoru jak psal milo. Pokud by byl displej s časováním úplně mimo mísu (ms místo us), tak to poznáš jiným kusem/typem.
Mám tu na stole nejlevnější 16x2 co jsem sehnal (ATM1602B v2.0, 125,-) a časování HD44780 plní bez výjimky ikdyž je to v nepájivym poli a dráty jsou dobrejch 10cm.

Krystal ještě můžu zkusit vyměnit jestli to není tím, ale jinak ta odporová síť je asi čudná. Vím, že byla 10K, ale na piny LCD jde už dvakrát tolik. Jinak jak jsem psal, LCD je na cestě, ale GM nějak zaspalo a mám tušení, že ani dneska mi nic nepříjde ještě.

Tak mám doma jiný LCD 1602 kdoví jakého původu z GM. Tuším to o kterém psal piityy. Myslímí, že chyba nebude tak závažná jak jsem myslel. Zařízení sice nefunguje jak má, a v 95% se inicializuje jen první řádek černýmy znaky, ale občas se tam objeví i nesmyslné písmenko v druhém řádku. Ale při jednom pokusu dneska se mi tam objevilo: c. M.Z. 2008… a hned to zmizelo (c. M.Z. bych viděl na copyright Miloš Zajíc, rok 2008…) Podruhé zas v druhém řádku pár paznaků a kHz. Není to právě ta špatná inicializace? Případně není ta dekáda v cestě k LCD moc? Přece jen ten odpor 20K mezi LCD a MCU je dost asi. Krystal jsem měl objednaný jinde než v GM a objednávku mi stornovali, že ho nemají k dispozici. Nějaká zkušenost, rada nebo něco?

pokud tam mas opravdu 20K mezi pinem MCU a pinem LCD tak tam mas nakou botu, promer to jeste jednou , primo na nozickach MCU a LCD , ve vypnutem stavu, jestly tam nemas naky studenaky … nebo neco ,
co se tyce jinyho krystalu da se sehnat i jinak nez koupit :wink: , staci kuchnout nejakou novejsi BTV ve zbernem dvore , urcite tam budou min. 2 Ks o hodnotach 4-8MHz

*pridavam schema + odkaz abych to nemusl porad hledat, snad je to ono *
zajic.cz/1300lcd/1300lcd.htm

Sláva. Chyba objevena. Modul je v pořádku. Naskočil i s LCD 2004, ale problém je v napájení. Zkusil jsem to připojit na 9V baterku a normálně to chodilo. Je možné, že ten napájecí modul není dobře vyfiltrovaný a kmitá. Nic jiného mě nenapadá. Osciloskop nemám. Chtěl jsem si zbastlit jednoduchý podle yveslebrac.blogspot.com/2008_10_01_archive.html ale ve W7 x64 zařízení nenalezeno.

To dvoucívkové trafo tam je proto, že jiné u nás v “bastlířské” prodejně neměli.

Hm a tie kondenzatory 4x100n tam na tych stabilizatoroch maš ?

Není tam 100n, ale ten první od můstku je 1000mikro, na výstupu 12V je 10mikro, na vstupu 5V je 470mikro a na výstupu zas 10mikro. Někde jsem se dočetl, že vyšší kapacita je pro filtraci lepší. V Zajícově schématu, byly tyto hodnoty taky použité. Tu 5V větev jsem dodělával podle nějakého schématu až potom z té 12V větve.

Jenže velké kondenzátory nedokáží odfiltrovat VF rušení(mají poměrně nízko vlastní rezonanci a nad ní už se nechovají jako kondenzátory). Proto se dávají k filtrákům paralelně malé blokovací. Každý kondenzátor dokáže filtrovat jen určité spektrum frekvencí. Čím menší kondík (i rozměrově - např. smd 0402 zvládají nejvyšší frekvence, ale kdo by je letoval…), tím vyšší pásmo dokáže filtrovat.
Ideálně by se tedy měla použít kapacitní skupina o různých hodnotách jednotlivých prvků. U zařízení konstrukce obdobné tvojí stačí filtrační elyt paralelně s keramikou 100n.

tak si tie 100n tam daj čo najblizsie k stabilizatorom medzi vstup a zem a medzi vytstup a zem aby ti to vf nekmitalo ono tie stabi totoš radi kmitaju…

To znamená, zkusit tam třeba ze strany mědi napájet ty malé keramiky?

presne tak. 100n musi byt. Inak hrozi pruser jak mraky. Je dobre dat vysoke kapacity, ale paralelne k nim aj tie keramiky. Kazdy z kondenzatorov sa stara o inu triedu uloh a su navzajom nezamenitelne.
K napajacim pinom procesorov je vhodna kombinacia 1uF/100n/10n/1n.
1n co najblizsie k nozickam, 1uF moze byt zas z tych styroch najdalej (samozrejme najblizsie ako je to len mozne). Osobne sa mi v praxi podari kvoli miestu na doske tak 1uF/100n/10n. 1uF pouzivam keramiky.

Světe div se, chyba byla ještě nemožnější… Nedalo mi to a procházel jsem to celé znovu a hned na začátku IO7 stabilizátor byl jiný. Nevím jestli jsem chybu udělal já, nebo už u dodavatele stavebnice, ale osadil jsem místo 7805 7812. Naštěstí MCU přežil. EEPROM AT24C02 se odporoučela a pro jistotu asi vyměním i ostatní IO. Podle datašitu jsou dimenzované do 7V kdy nebouchnou takže je dost možné, že jsou out. Nechápu jak se to mohlo stát. Jestli jsem to z nadšení přehlíd ten nápis. Byl to poslední IO na stole tak jsem ho tam dal a chyba zle.