Jak rozběhnout ATmega 16 na 16MHz?

Až doposud jsem si vystačil s interním RC oscilátorem 8MHz.
V datasheetu slibují až 16MHz, ale nikde už není popsané jak nastavit fuse bity pro krystal 16MHz. Zkusil jsem to všelijak, ale procesor se rozběhne tak do krystalu 8MHz. 12 ani 16 nefunguje , kondenzátory mám 22p.
Poradí někdo? Dík

a niejeto dufam 16L ?

na pouzdru čtu 16P

CKOPT CKSEL3..1 Frequency Range(MHz) Capacitors(pF) 1 110 0.9 - 3.0 12 - 22 1 111 3.0 - 8.0 12 - 22 0 101, 110, 111 1.0 ≤ 12 - 22

Já teda nevim, ale skoro bych řek, že to tam je, ostatně jako v každém datasheetu. Čím rychlejší krystal, tím mívá menší kondik. Zkus kdyžtak 12pF.

este ma napada ze niej kristal ako kristal zvlast u Atmelou boli nejake problemi s kvalitou kristalov…

piityy:

to jsem tam samozřrjmě našel - a že jsem tak zvědav - co z toho je pro je pro krystal 16 MHz?
Ty fuse z nejspodnějšího řádku jsem zkusil postupně všechny ještě dřív než jsem sem napsal.

Krystal 16MHz spadá pouze do intervalu posledního řádku, ten by tedy měl jít.
Je pravda, že tady je to zrovna docela chaotický. Zpravidla je však nastavení CKSEL3:1=111 pro nejrychlejší krystal(zkus vliv CKOPT) a CKSEL0=1 + SUT1:0=11 pro nejpomalejší start. Tohle nastavení by mělo chodit. Kdyby ne, zkus vyměnit krystal a pak i procesor.

Moje bláznivá ATMEGA16P zase nechce kmitat na inteních 8 MHz a pokud jí mám v nepájivém kontaktním poli tak s krystalem nad 11MHz kmitá jenom bez blokovacích kondenzátorů, ony parazitní kapacity občas dokážou divy.

Zkusil jsem ty menší kondenzátory (12p) a nic, a pak jsem je jen tak zkusil naopak zvětšit na 27p a ejhle - ono se to rozešlo.

Pro jistotu bych zkusil jestli kmitá opravdu na 16 MHz. Stačí blikající Ledkou.

:arrow_right: administrator: příspěvek byl upraven
Předchozí příspěvky se necitují.

Moc to sice nesedí s titulkem, ale nebudu zakládat nové téma- mám další záhadu:

Procesor atmega 644p - JTAG funguje na nepájivém poli, nebo přimo v patici v Dragonu ale už ne v DPS osazené součástkami - tedy jenom tam, kde mám připojené jen napájení + JTAG - naopak ISP jde všude- povolený JTAG ve fuse bitech samozřejmě mám - zkusil jsem ho osadit dokonce do desky, kde mám atmega 16 - jsou stejné vývodově- ani tam se nespojil.

Správnost zapojení, studeňáky a zkraty jsem prověřil a vyloučil, typ mám zadaný taky správně a pořád mi vyskakuje toto:
chyba.jpg