Jak nastavit frekvenci 18.4320 MHz

Jak dostanu na ATmega8-16PU frekvenci 18.4320 MHz?

Je to o 15% více. Zkus to, třeba poběží :wink: Co na to místní overclockeři ? Rozhodně nečekej plnej teplotní a napěťový rozsah.

Korektne nijako.
Preto netreba pouzivat tento zastaraly kusok, ale skor nieco z uz niekolko rokov dostupnych ATmega88/168/328P

Ak by sa aj mcu rozbehol - v co celkom verim, lebo sa jedna len o cca 12% “pretazenie” - nie je garantovany cely napatovy a teplotny rozsah.
Závisí na co to potrebujes.

tu:

belogic.com/uzebox/index.asp

robia overclock cez 28MHz na 20MHz ATmega644P (cez 43%) a s velmi dobrym vysledkom. Do priemyslu by som to vsak nedaval. Treba zaroven ratat so zvysenou spotrebou.

P.S. Ak by ATmegy robili s pôvodnou spotrebou do 40-50MHz a AD by mal 12bit/1Msps nad 32bitmy by som ani neuvazoval. :slight_smile:

Ale uvažoval, jen později a v jiných úlohách. Stačí trocha komplikovanější matiky… :wink: (zmínil jsi A/D tak třeba slušnej FIR nebo IIR s vyšším vzorkováním)

A proč jsou tabulky u USART až k 20 MHz?

Ber to ako skratku PMPO na zosilovačoch nevalnej kvality. Tam sa často vyskytuje (sa svojho času veľmi módne často vyskytoval) nápis 100W PMPO.
A je to pritom maličká plastová bednička s malinkými reprákmi a malým pár watovým adaptérom do zásuvky.
Tá skratka PMPO v podstate znamená, že tých 100W je možné dosiahnuť ak by to utiahol zdroj - teda iný, ako je v zariadení, ak by repráky taký výkon vydržali a ak by bolo na zosilovacích prvkoch primerané chladenie.

Takže to ber tak, že mcu podľa datasheetu šlape zaručene do 16MHz a ak sa ti ho podarí pretaktovať a mcu bude fungovať, tak môžeš použiť údaje z tabuľky pod stĺpcom 20MHz.

Skrátka spočítané a sečtené, presne taká odpoveď aké si obdržal niekoľko krát nad touto :slight_smile:

Za skoro 20 rokov som sa spodobnými úlohami v priemysle nestretol. Ale možno raz… :slight_smile:

Já ano ale najdou se i jiné věci kde 8b dojde dech…
…ale drží se statečně, to musím uznat - proto s nima ještě dělám.