jak detekovat rozsvícené světlo?

A pokud nepotřebuješ měřit velikost napětí, ale stačí jeho přítomnost, lze to udělat tak, jak jsem psal na minulé straně (prostějen přes odpor na pin s diodymi, ADC není třeba). O nutnosti spojení GND procesoru a PE(N) jsem se nezmínil, ale to by mělo být zřejmé. Dále k napájení mcu není třeba žádný složitý zdroj. Když je GND spojené s PE(N), můžeš mcu napájet z fáze přes kondenzátor (raději bezpečnostní Y), odpor, usměrňovač, zenerku a stabilizátor.

to jsou veci, porad je co se ucit - uz se do toho ted jen musim pustit a nejak to dovytvorit. pak dam urcite vedet jak jsem to udelal a s jakym vysledkem:)

Kolego… a na co ten stabilizátor, když je tam zenerka. Je to sice možné, ale pro nezkušené bude asi problém správně stanovit hodnotu R a C. Očekávám, že se na to zeptá. Ale když se podívám na ceny těch nejmenších traf v GM, tak se to snad ani nevyplatí.

Výstup za zenerkou není zrovna ztělesněním stability, ale použít by s dostatečným kondenzátorem šel.
A když se podíváš na cenu navrhnutého kondenzátoru (Y, 220n - záleží na odběru, asi 30 kč), tak dojdem ke stejnému závěru ještě rychleji. Byla to jen alternativa, ikdyž semi už jednou hodila.