Enkodér - snímání polohy pro řízení otáček

Zdravím,
potřeboval bych nějaký snímač polohy jako zpětnou vazbu pro řízení otáčet malého DC motoru. Našel tento inkrementální enkodér gme.cz/cz/p-re20-p532-085.html . Myslíte si že je vhodný? Případně neznáte něco lepšího?
Dík za odpovědi.

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "enkodér"

Ak ti staci 15000 otoceni :slight_smile:

Na motor uplne nevhodne

nebylo by lepsi vykuchat nejakou starou kulickovou mys a z toho udelat enkodery?

nj 15000 je sakra málo…a v té myši jsou mechanický enkodery? či jaký?

V myších byly (dnes bys kuličkovou těžko sháněl :smiley:) optický. Děrovaný kolečko, z jedný strany dioda, z druhý fotodioda/fototranzistor. Na 1 kolečko se dávaly 2 optický páry trochu posunutý. Z fázového rozdílu se zjistí směr otáčení, z počtu impulzů pak otočení.

No už jsem to taky zjistil. Jelikož teď mám jednu myšku právě rozdělanou. Jsou tam fakt optický. No ale jako i tak bych radši něco takovýho koupil. Ne že bych to z té myši nedovedl udělat ale řekl bych že to bude dost pracný. Nevíte kde by se to dalo koupit za přijatelnou cenu?

Jako profesionál bych žádné myši nekuchal. Zkus raději tuto novinku:
spezial.cz/news/10-bitovy-ma … olohy.html
Jinak existuje mnoho způsobů, jak motorek regulovat, ale záleží na tom, k čemu to má být.

dík ale raději bych už něco “hotovýho”. Abych to mohl jednoduše připojit na motorek a aby to mělo výstup, který jde jednoduše pracovat v MCU. Potřebuju regulovat malý DC motorek na 6V. Ten motorek je ještě napojený na převodovku, takže výstupní otáčky jsou okolo 50 ot/min.