Ceny procesorů ATMega - proč tak letí nahoru

Z jakého (šíleného?) důvodu? Překlač bez omezení tam taky není, alespoň nebyl. To budeš psát v asm? Tomu bych říkal protest :slight_smile: Pokud myslíš cenu, tak to nevím, co je na nich drahé… Za 60,- 16bit s 8k flash mi přijde rozumné (samozřejmě nesmíš nakupovat v GME :laughing: )

60Kč - to si můžu rovnou sehant mega8A. Ta přibližně tolik stála/stojí když jsem jí kupvoal jeden vzorek.
Ano, psát to v ASM. Na AVR jsme začínal stejně. Aty PICy jsou navíc stejně docela slaboučký (řada 16F) že to C by je spíš likvidovalo.
Nesmím na kupovat v GMe… a kde teda? GES? Tam tyhle věci nevedou, TME? A platit skoro 2 kila za poštu? To za to kilo plus 60Kč mám z GMe i tu starou mega8-16PU která tam stojí (když jsem se naposled díval) okolo 170Kč.

Tak alespon nejake dobre zpravy, na GME ceny Atmega8 jdou dolu z puvodnich 160 kC jsou uz pod stovku. Taky jsem byl blbec, ze jsem jich nenakoupil vice, ale co clovek nadela…
S monopolem clovek nic nenadela, v momentalnim stavu mysli fandim cinanum aby udelali neco jako ATnega8 za prijatelnou cenu.

Co kecáš…
gme.cz/cz/atmega8-16pu-p432-201.html
Dyť stojí furt stejně.
Ta TQFP je sice pod stovkou, ale to byla snad od začátku zdražování.

Oni číňani svoje procesory dělaj taky, jen se o nich moc neví a nejsou kusově dostupné. Někde už jsem na ně narazil.

Jan: jesli nakupuješ po 1 kuse, tak to máš holt smolíka. Na farnellu bylo poštovný 5€, teď by to mohlo bejt tak 130,-

Jasne jsem blbec, kouknul jsem se nejakym omylem na jinou verzi.
Odvolavam, co jsem odvolal.

Niekde som pocul, ze okrem spomalenia vyroby kvoli krize, Atmelu este vyhorela nejaka velka tovaren. Robia na plne obratky, aby straty dohnali. Ak je to naozaj tak, tak to este chvilu pockam. Potom aj ten narast cien je vysvetlitelny ani nie tak politikou Atmelu, ale zvyskami skladovych zasob po svete. No a tie kupi ten co ich najviac potrebuje. A potreba je zase definovana cenou, ktoru je ochotny niekto zaplatit. Podobny problem mal tusim pred mnohymi rokmi Microchip.

Ak niekto vrazil cas a usilie pracovat s AVR v C-cku, konkretne v GCC, podla mojho nazoru urobil velmi dobre. Ak sa rozhodne, teraz moze lahko migrovat na hociaky iny procesor s podporou GCC. Toto je vela vyhoda investovania casu do ucenia sa GCC ( v baliku WinAVR) na AVR. Jasne, ze je C-cko a C-cko, ale tie headre, implementacia hw a preruseni si aj tak kazdy “vyrobca” C-cka riesi po svojom.

Dnes su za velmi dobru cenu dostupne (napr. Farnell) Cortex-M3, alebo i Cortex-M0 (LPC11xx) za cenu v okoli 2-3 eura. Je pravda, ze pre bezneho bastlica je puzdro trochu od veci, ale zase kupit, alebo spravit si redukcnu dosticku TQFP/DIL je celkom schodna cesta ako pouzit tieto procesory v beznej bastlicovej praxi. Typ LPC1114FA44/301 je dokonca v PLCC puzdre.

LPC1113FHN33/301 ma 24kB Flash a 8kB RAM co staci na velmi vela projektov a je u Farnella za cenu 1,9EUR za 10ks. Akurat by to chcelo trochu zainvestovat a naraz si spravit (nechat si spravit) tych 10 redukcii.
Potom aj to postovne nevyjde tak dramaticky, ked sa to rozpocita.
Viem, ze to moze byt u niekoho problem s jednorazovymi nakladmi, ale podla mojich skusenosti sa to oplati. V TME maju celkom pekny kit EA-XPR-002 za 21EUR.

Takze doporucujem bud mat este trochu trpezlivosti s Atmelom, alebo potom vyuzit skusenosti s GCC a prejst na procesor pre ktory je cele vyvojove prostredie i s neomedzenym prekladacom GCC zdarma. Pri vybere ineho procesora by som sa riadil porovnanim parametrov GCC/Flash/RAM/periferie/rychlost/dostupnost.

Zdá se mi to, nebo se na farnellu dostávají ceny na rozumné úrovně?
Sice až od 10ti kusů (jinak je cena i dvojnásobná), ale přeci.

Uz je to celkom slusne i v TME.

evidentne sa situacia zlepsuje :slight_smile:

V RLX ATmega168A-20AU pri 30ks pod 2EUR.

gme jsem kontroloval před chvílí, beze změny.