ATmega 64, problém s ISP programováním

Ahoj chtěl jsem se zeptat, udělal jsem si plošná spoj s ATmega64, po připojení programátoru mi AVR studio hlásí… The seems the be short circuit in the ISP connector, the MOSI lines appear to be short circuited …Ale nožky na mikrokontroléru spojené nemám. Chtěl jsem se zeptat zda jsem neudělal chybu ve schématu? Protože na pinu PE0 mám připojen prográmátor i obvod FT232RL. Ale v tom by taky problém být neměl? Kdyby si někdo chtěl podívat přikládám i plošná spoj. Programátor mám koupený AVR ISP mkII.
plosny spoj.rar (85.8 KB)

Přesně v tom máš chybu.
ISP konektor máš správně, ale do obou cest k tomu FT232 musíš dát 10k odpor.
Jinak ti to fungovat nebude.

Moc díky za radu, jestli jsem to teda dobře pochopil má to být takhle?

Přesně tak…

10k je moc, při vysokých rychlostech to nejspíš začne dělat chyby. 1k musí stačit. Navíc máš prohozené RX a TX na FTDI. Připojuje se TX->RX. Odpor na TX megy není třeba, protože mega je tam na spoji jedinej master.

10k není rozhodně moc. Bez problémů je používám i při rychlosti 115200 baudů.
Spíše se doporučují odpory větší jak 10k.

Zda stačí jen jeden, to nevím. Dávám tam raději oba.
Těch pár halířů mne neubude a ušetřím si nervy při hledání chyb…

Ahoj, tak jsem předělal zapojení podle schématu co je výš, akorát jsem ještě k programátoru a všem integrovaným obvodům dal odrušovací kondíky 100n, nyní když připojím obvod k programátoru AVRISP mkII a zapnu AVR studio tak už mi to bezproblémů načte signaturu MEGY, ale když chci do MEGY nahrát program tak mi to u naprogramoví Flashky hodí OK i u čtení Flesky OK ale při zpětném ověření, mi to napíše chybu viz. obr, program se sice do paměti nahraje, ale nápis co by měl být na displeji různě přeskakuje, dík za rady.

Ahoj, a zapojení RXD a TXD jsi prohodil, jak ti už radil piityy? Ve schematu, které jsi zde dal k dispozici, je pořád připojeno TXD na TXD (pokud mě tedy zrak nešálí…).
Jinak tuhle chybu mi avr studio hlasilo také, příčinou byl odpálený budič v programátoru. Zkus zkontrolovat zkraty, ale pokud te to skutecne neco nacte a zapise, tak zkrat tam zřejmě mit nebudes.

tak už jsem na to přišel, sice mi z toho hlava moc nebere ale je to DC meničem, pin číslo 5 je tzv Ilim, kterým se nastavuje maximální proud, měl sem ho nazapojen a tím sem měl nastaven odběr až 1A, když jsem ho propojil se zemí je tam omezení na maximální odběr 400mA a najednou se mikrokontrolér chová zcela bezchybně:-)

Nekoukal jsem na ten měnič, ale je možné, že bez toho proudového omezení pracoval nepravidelně a to rozhodilo procesor. Chtělo by to hodit na osciloskop a změřit v obou případech zvlnění napájení. Každopádně ta filtrace za měničem je poměrně slabá. ESR toho kondiku může být vyšší a díky tomu projde to napájení nějaký bordel. Za spínanej zdroj vždy použij baterii kontenzátorů různých kapacit. Různé kapacity jsou totiž schopné filtrovat zvlnění různých frekvencí (díky jejich parazitním vlastnostem). Přídavným LC filtrem za měničem bys chybu taky rozhodně neudělal.
Ve schématu principielní chybu nevidím. To už je na tobě a měřící technice :slight_smile:.