Atmega 32 Fuses - jak nastavit pojistky, co znamenají?

Ahojte, prosím Vás neviem si rady, prezeral som datasheet a stále neviem ako nastavit fuse bity. Chcem použit externý kryštál 16 Mhz, a okolo neho sa tie fuse bity točia plus nejaké iné veci. Možete mi poradit ktoré mám ako nastaviť? V datasheete je niečo okolo Start-up Times for Crystal, ale vobec neviem čo to v praxi znamená, ako to nastavit, pomože mi niekto?
stačí pár viet polopatisticky plus ako mám naklikat fuses v priloženom obrázku. Ďakujem všetkým.

:arrow_right: administrator: přejmenováno z “Atmega 32 Fuses”

skus: engbedded.com/fusecalc

skúšal som ale stále neviem ktoru možnost pre ext crystal/ resonator mam zvolit, či low frequency, medium, high alebo čo, povolit nepovolit boot reset vector, povilit nepovolit preserve EEPROM memory through the Chip Erase cycle, on chip debug a podobne…

tak 16 MHz je myslim HIGH FREQ, samozrejme krystal je External crystal, a vyber stat-up time je myslim koly ustaleniu kmitoctu po zapnuti napajania, tak ked tam das najdlhsi cas tak tym nic nepokazis. ostatne nastavenia z toho fuse calculatora mozes ponechat a malo by vsetko fungovat. takze nastavis JTAGEN, SPIEN, BOOTSZ1 a BOOTSZ0.

Dobrý den,mohl by mi někdo pomoci s nastavením pojistek u Atmega168,
po pročtení datasheetu a nastavení ze stránek engbedded.com/fusecalc jsem trochu zmaten. Mám nahrán bootloader na $1C00 zkontrolováno v ponyprogu2.07c a pojistky nastavené na BOOTSZ1,BOOTSZ0,BOOTRST + SPEN dále už nic jiného. Crystal16MHz+kondenzátory. Je to tak správně? Bootloader se pravděpodobně vůbec neaktivuje. Proč? LED na SCK neindikuje nic,po nahrání programu(ponyprog a LPT) blikání ledkou (a nepřepsání bootloaderu) po zapnutí či resetu ihned bliká :frowning:(( Děkuji velice Martin

Tak bud nahravas obsah Flash cez Ponyprog (ISP) alebo cez bootloader.
Najpr nahraj pomocou Ponyprogu bootloader a potom uz Ponyprog nepouzivaj. Ved naco aj. Na napalenie programu do mcu vyuzi ten bootloader. Podla mojich skusenosti sa zapisom cez ISP prepise kompletne cela pamat, takze podla mna zapisom programu na blikajucu LED cez Ponyprog si si zaroven odmazal aj bootloader. Ale mozno sa mylim.

Také jsem si myslel, že to programem přepíšu ale, bootloader zustal a mohu zapsat i kontrolni program na blikani ledky.Apropo tohle je jedno zkousel jsem prvne pouhy bootloader na cisty MCU a stejne chovani :frowning:, takze otazka zůstává jestli jsou ty pojistky opravdu spravne.A jak otesovat bootloader kdyz neceka??? Nahravam bootloader pro Arduino. Dekuji

ahoj
já když jsem nahrával bootloader do M8 tak jsem v PonyProgu nastavoval ještě Bootlock12 - Bootlock11

Nevím, jestli to vyřeší problém, ale

To je wordová adresa, uvedená v datašítu. Správně má být na (bajtové) adrese 0x3800.
První řádek v hex souboru má začínat
:103800

tak u mne HEX bootloaderu taky začíná 1C00
a vše funguje :wink:

Je to Atmega16 (168)? Jak může fungovat bootloader zapsaný úplně mimo Bootloader Section ?

:arrow_right: administrator: příspěvek byl upraven
Předchozí příspěvky se necitují.

ujosvec:

My se tu bavíme o Mega168. Pro Mega8 je hodnota 1c00 správná.

Anoooooooooooooooo, bylo to tim !!! Jak napsal “AB”. Pak tedy ale nechapu proc existuji spatne verze bootloaderu pojemenovane Atmega168xxxx se zacatkem mimo jejich prostor. Takze ostatni si dejte pozor! Vsem Dekuji !!!

Ještě pátrám po bootloaderu který má jen cca 2sec boot, nemůžu žádný najít, nacházím stále jen dlouhatánský 10sec :frowning:(( (Pro Adruino)

S uspechem pouzivam tenhle
sites.google.com/site/shaoziyang/Home/avr/avr-universal-bootloadere
Je univerzalni a da se tam nastavit jak dlouho ten bootloader ma cihat na download.