AT89S51 a přestavník kolejiště-jak vybudit cívku přestavníku

Ano, jedná se o elektromagnetický přestavník Peco PL-10. Taky jsem se tomu divil, ale na jiných fórech a stránkách se to také potvrzuje. Dělají i přestavníky PL-10W, které mají snížený příkon. Člověk, kterému jsem to dělal, měl už přestavníky nakoupené, tak jsme to nemohl ovlivnit. Celkový prouz z trafa to není. Dodá větší proud. Ale asi o 3V poklesne napění. Na prázdno dává cca 18V, a přestavník to “nakopne” jen pulzně, cca 100ms.

Ještě doplním větu z webu litomysky.cz/n/pecoprest.htm
“Nějaké nevýhody? Mohutné elektromagnety dávají tušit, že toto zařízení vyžaduje značný proud. Výrobce udává dva ampéry. Britské zdroje prý toto běžně poskytují a pro uživatele z kontinentální Evropy byla nedávno vyvinuta verze se sníženou proudovou náročností označená PL-10W a PL-10WE.”

Ty cívky v přestavníku mají opravdu malý odpor a tudíž “berou” hodně proudu. Proto je nutné jen impulzní buzení. Zkus použít to zapojení z přílohy. Je to staré známé zapojení, které se dá využít tam, kde je proudově slabý zdroj. Kondenzátor se nabíjí podstatně menším proudem a v případě sepnutí tranzistoru předá svou energii do cívky přestavníku. Kdysi jsem to používal na odblokování elektromagnetického zámku, kde cívka odebírala cca i 5A a pokud byl impulz delší než cca 10sec., cívka už skoro tekla. A ten darligton TIP122 má 100V, 5A, pouzdro TO220 a stojí asi 6,50 Kč.
Buzeni prestavniku.JPG

Tyjo, to jsou teda vážně macci. Fakt tam píšou 2 ampéry :frowning: