Překlad z .asm do .hex

Zdravím, mám problém se kterým už si nevím rady. Z internetu sem si stáhl program do Atmegy8 , ale jsou tam pouze soubory s příponami asm a inc. Může mi někdo poradit pomocí jakého programu (nebo spíš jak) to převedu do formátu .hex abych to potom mohl přímo nahrát do atmegy? Už jsem to zkoušel otevřít i v AVR studiu i WinAvr, ale nic se mi s tím nepodařilo udělat. :cry:

Tak si precitaj navod. :smiling_imp: :smiling_imp: :smiling_imp:



F7

Tak v angličtině je mě to platné jak brzda na padák :laughing: Kdybych měl tolik času se tím prokousávat tak sem nepíšu

Martin ti svým příspěvkem nechtěl vnutit oficiální návod. Stiskni zmíněnou klávesu F7.

Já nevím co to je za programy ale nefunguje to :frowning: . . . zkoušel jsem to několikrát. Bud jsem tak natvrdlý nebo je něco špatně

tak je sem hod ty programy

používám AVR Studio 4.12 a WinAVR, ale jediné co potřebuju je to přeložit. Na to abych to dostal do vývojového kitu mám MegaLoad.
Nedávno jsem se o to začal zajímat a mám trochu zmatek co se na co používá. Já jsem zvyklý programovat 8051 a to tak složité nebylo.

1 ) vytvor si adresar, do ktoreho si umiestnis ten svoj *.asm
2 ) spusti AVRstudio
3 ) hned by sa Ti malo otvorit okno “Project wizard”, ak nie najdi si na hornej liste “Project” a tam je “Project wizard”
4 ) najprv sa Ta spyta, ci chces robit v ASM, alebo v C, ako sa ma projekt volat a kde ho ma vytvorit
5 ) ak meno mu saj meno toho *.asm, bez “.asm”
6 ) ako adresar mu vyber ten, kde mas ten Tvoj *.asm ulozeny
7 ) AVRstudio Ti pootvara okna vratane Tvojho asm suboru
8 ) chod na “Build” a vyber “Build”, alebo hned stlač F7

Ak si das meno projektu ine ako je ten Tvoj subor, samozrejme ho mozes do projektu vlozit. Chod na “Sources Files” v lavom okne, tukni na ten text pravym tlacitkom a objavi sa Ti volba “Create…” a “Add Files to Project”.
Vyber druhu a vloz si tam ten Tvoj zdrojak.
Klikni na mene Tvojho zdrojaku pravym tlacitkom mysi a nastav volbu
“Set as Entry File”. Na ikonke sa objavi cervena sipka.

Vcelku jednoduche nie :slight_smile:

Samotne asm prekladace su umiestnene v adresari

…\avr_studio_4_13\AvrAssembler
a
…\avr_studio_4_13\AvrAssembler2\

a mozno to i nejako ide cez prikazovy riadok. Nikdy som to neskusal.

Ked normalne pravidelne robim v AVRstudiu, zpravidla vytvaram projekty obsahujuce niekolko suborov. Tam je ich spravovanie cez projekt nevyhnutne. Ked sem das nejaky zdrojak, ludia si ho vacsinou zaradia do niecoho, co maju prave rozrobene (projekt) a preto F7 funguje na prvy krat.
Tebe nie, lebo si nemal zalozeny projekt, v ktorom okrem ineho vyberas i typ procesoru. Uznavam, ze v takomto pripade je to naozaj trochu tazkopadne (najviac mi chyba funkcia “Save Project as”). Treba mat vsak na zreteli, ze AVRstudio nie je prekladac cez command line, ale cele IDE s jeho pravidlami. Ak by Ti to moc liezlo na nervy, vyskusaj pouzit len samotny prekladac bez IDE. S tym ale nemam skusenosti - nikdy som nepotreboval.

Dufam, ze som sa v popise nepomylil. Popisane kroky som zaroven realizoval, ale mozno mi nejaky medzikrok usiel a hlavne v ASM nerobim, tak mi mohlo nieco ujst.

Napis, ako si dopadol.

óóó děkuji mistře :exclamation: , že jsi si udělal čas a popsal to. Funguje to bez problémů :wink: . Měl bych ještě takový dotaz. Ten program je napsaný pro atmegu8 a já mám atmegu16 to by mělo fungovat taky ne? (nebo by mohlo stačit požít .include “m16def.inc” místo .include “m8def.inc” a připojit to na stejné porty)

Si ano, medzi mega16 a mega8 by nemalo byt vela rozdielov v nazvoch registrov.To uz medzi medzi mega8 a mega88 rozdiely budu. Nie je to vsak ziadna tragedia, zvacsa staci registre spravne pomenovat. Vysledky prekladu Ti napovedia co a ako. Daj vediet.

Buhuzel je. Hlavni rozdil je v prerusovacich vektorech, takze je nutne je prepisovat. Rozdil je i v timeru 0. Malokdy lze nahradit jednu megu druhou bez prepisovani software. Mega16 ma jine vyvedeni prefiferie nez mega8, takze napr. vystupy OC1A a OC1B jsou na jinych pinech a nezbyva nic, nez projit cely zdrojak a upravit nasataveni protu (DDRx).

Dalsi problem je s fuse bity. Ty sam prekladac negeneruje, ale spatne nastaveni muze znemoznit provoz MCU. Lze se dovtipit, zda je pouzit RC oscilator, vnejsi oscilator nebo krytalovy oscilator.

Doprucuji radeji se drzet puvodniho MCU a az bude chodit, teprve potom prejit na mega16. Jestli je ovsem k tomu vazny duvod.

Diky moc za upozornění. Pravda překladač to přeložil bezproblémů, ale nefunguje to. Chtěl jsem si program odladit na vývojovém kitu, ale ten má právě zmiňovanou AtM16. Tak mi nezbývá nic jiného než koupit AtM8 a nějak to nacpat do ní. Nemáte někdo návod na nějaký jednoduchý ISP programátor?

Zalezi jaky odlisnosti od megy16 ten program pouziva… Kdyz nam ho ukazes, treba ti to pomuzem upravit. Jesli mas kit, bylo by to asi jednodussi.

Je to program na Spektrální analyser. Vše by mělo být v příloze
Spektra.rar (89.3 KB)