Snížení, ztlumení nebo regulace otáček ventilátoru, větráku

V těchto horkých dnech mě napadl zajímavý elektrotechnický nápad, nemám ale tušení, jak jej zrealizovat. Stejně jak jistě mnozí z Vás vlastním mobilní stojanový ventilátor neboli větrák (stolní ventilátor pracuje na stejném principu). Moc jej ale nepoužívám, protože i ta nejnižší rychlost (má tři rychlosti) je příliš vysoká a silné fučení mi velice rychle začne být nepříjemné. Neví prosím někdo nebo nezkoušel někdo, snížit rychlost otáčení motoru a tím pádem i vrtule?

Děkuji a přeji hodně úspěchů tomuto parádnímu diskusnímu kroužku :slight_smile:
Alois
stojanovy-ventilator-vetrak.jpg

Zkus někde najít triakový nebo tyristorový regulátor výkonu. Já sám jej používám, protože jsem měl ten samý problém a tímto způsobem jsem jej vyřešil.

Díky bando za reakci!

Regulátor výkonu s tyristory a triaky se používá u velkých motorů nebo ne? Říkal jsem si, že by bylo fajn nějaké jedoduché řešení, jako jestli nestačí například změnit hodnotu nějakého odporu :slight_smile:. Nebo existuje zmíněný regulátor i v malém a levném provedení? Dá se to někde koupit?

Děkuji!

Kolik Wattů má ten motor? Mělo by to být napsáno zezadu na tom ventilátoru.

V PE 2/2002 str. 4 je jednoduchej regulátor 500W

Fy Flajzar má taky nějaké regulátory.

Má 50 W. Myslím, že nízké otáčky by snad měli mít méně, ale wattmetr nemám, mohu jedině změřit střídavý proud.

Když jsem začínal toto vlákno, měl jsem popravdě představu spíše o ztlumení jedné z rychlostí. Regulátor je ale také dobrý nápad. Dám jej do krabičky a přilepim jej izolepou na tělo ventilátoru a místo tlačítek budu regulovat potenciometrem. Flajzar má na uvedeném odkazu, za nějž děkuji, triakový regulátor s chladičem pro proud do 2 A. Větrák si podle mého odhadu může vzít nejvýše desetiny ampéru, takže by to mělo být v pohodě.

Tak na to by ti měl stačit i nějaký “slabší” regulátor do 100W. A udělej to tak, že ventilátor přepni na nejvyšší výkon a reguluj to potenciometrem v regulátoru.
Ale ten z PE 2/2002 by jsi nemusel chladit a U2008B má generátor řídících impulzů oddělen od sítě. Prohledej Amara a AR, myslím, že schémat na regulátory vyšlo dost, hlavně před rokem 2000.

Díky moc, dám se do toho a seženu si nějaký ten triakový regulátor. Podle AR to ale asi dělat nebudu, než bych se dostal k tomu udělat plošný spoj, tak se mi více vyplatí koupit hotovku. Co jsem se díval, tak stavebnice se dá sehnat za 200 Kč.

Doufal jsem, že to půjde udělat jednodušeji, než regulátorem, na druhou stranu ale regulátorem dostanem možnost si nastavit kdykoliv úplně jiné otáčky, což rozhodně není k zahození.

Díky za rady!!!

Vím, že je to trochu pozdě, ale mám na stolním ventilátoru odzkoušen obyčejný triakový regulátor z Globusu za cca 150,-.
Není to vůbec košer (ale spíš chucpe :slight_smile: ) ale v použitelných mezích to funguje.

Zkus toto funguje spolehlivě, používám na motory a žárovky.

postreh.com/phprs/view.php?cisloclanku=2006110201

No, máš sice skoro rok zpoždění, ale snaha se cení… :smiley:

Já vím, je to spíš tip pro ostatní.