fotobrana

Zdravim, vedel by niekto poradit so snimanim prechodu predmetu cez fotobranu. Potrebujem fotobranu, ktora by bola schopna zdetekovat prechod predmetu medzi vysielacom a prijimacom, ak budu vzdialene asi 45cm. Klasicke IR som skusal, ale fungovali len asi do 2cm. Dalej to budem vyhodnocovat x51. A este jedna podmienka, vysielac a prijimac by mali byt co najmensie - najlepsie smd.

Skus hociaku infrazavoru, su aj do 100m. Stoji to niekolko 100 korun. Maju to v TME, ale urcite aj inde.

Fsecko je to o vykonu a vyzarovaci charakteristice. Co treba IR prvky dalkovejch ovladani? Jde jen o nastavenej vykon vysilace (taky jakej vykon zvladne) a nastaveni citlivosti prijimace.

Tam bude asi presne ten problem, ktory zistil Roman. A to, ze dialkove by malo reagovat v co najsirsom uhle. Preto mu prechod predmetu funguje len do 2cm. Predpokladam, ze potom jednoducho infra vlny prekazku “obtekaju” a prechod objektu nie je zaznamenany. Preto v infra zavorach su v optike pouzite sosovky, aby bol zvazok infravln co najtensi. Infrazavor je naozaj v obchodoch velmi vela. Volakedy som si senzory robil sam aexperimentoval s nimi kvoli meraniu pomalych rychlosti prechadzajucich aut pred zavorou systemom dvoch infrazavor na cca 20m. Experimentoval som s kadecim (fresnelove cocky, opticke cocky, 24 infradiod, atd, atd), ale nakoniec sa ukazali ako najlepsie riesenie pouzit normalne optozavory. typ uz neviem - bolo to davno, ale jednalo za o low end - na konci realizacie projektu vzdy dojdu peniaze a nakoniec sa ukaze, ze to najlacnejsie riesenie je to najlepsie (znie to ako Murphyho zakon, ale skusenost je taka :slight_smile: ).
Pokusy som zacal robit (a peniaze a cas vyhadzovat) kvoli informacii, ze infrazavary pomaly reaguju. Info vsak bolo matuce a pouzitie beznych infrazavor dostatocne.

Ahoj,

potřeboval bych poradit s postavením infra závory. Přijímač mám SFH5110-36 a nfra LED 5mm 940nm. Poradil by mě někdo jakým způsobem LED budit a vyhodnocovat příjem? nejlépe na kusu kódu abych to pochopil…
díky

nieco je v tejt oknihe Komunikace mikrokontroléru s okolím 1 - Jiří Hrbáček - BEN 2002

Aby elektromagnetické vlnění tzv. “obtékalo” překážku, musí být jeho vlnová délka srovnatelná s rozměry té překážky, lze to ověřit experimentálně - zkus si v ložnici rozsvítit a podívej se jestli máš stejné osvětlení na nočním stolku a pod postelí…:slight_smile:… Problém byl určitě v něčem jiném, do požadovaných 45cm si lze vystačit i s difuzním odrazem, tedy vysílač a přijímač mohou být v jednom pouzdře.

:arrow_right: administrator: příspěvek byl upraven
Citace byla pozměněna.

Jasne, zle som sa vyjadril. Skor sa jedna o rozptyl :slight_smile:

to jsem si precetl ale stejne nejsu z toho chytrej. Potreboval bych poradit jakym zpusobem spinat IR diodu a jakym zpusobem obstaravat prijimac…

diky

Cau, oboji je dobre popsany v tech knizkach (Kmso), v 1 dilu primac a ve 2 vysilac, z tech knizek sem to pochopil i ja :laughing: , bohuzel nejsem slohovej typ tak ti tu nenapisu o tom slohovku , tady sou kody s tech knizek pro tx a rx, koukni , simuluj , a pak se kdyztak zeptej
ir_txrx.rar (1.79 KB)

super! diky moc budu zkouset

Co to je?

Obousměrný regulátor