Změna programovacího napětí

Zdravim, mám jeden dotaz.

Chci programovat dsPIC v aplikaci, programátor mám originální MPLAB ICD2. Ten dsPIC pracuje s napětím v rozsahu 3-3.6 V
Co sem pochopil z dokumentace programátoru, tak umí změnit výstupní napájecí napětí pro napájení aplikace z 5V na 3.3V, ale už neumí změnit programovací napětí.
Zajímá mě tedy, jestli bude stačit pro snížení napětí z 5V na 3V3 odporový dělič (1k a 1k6), nebo jestli budu potřebovat nějakou složitější konstrukci.

Díky za radu.

Podle mého názoru ICD2 nedokáže měnit Vdd, ale naopak pouze Vpp.
Když navolíš v “Select Device” součástku, která má napájení 3V3, tak se Vdd z ICD2 vypne a očekává se, že obvod napájíš z externího zdroje. A programovací napětí se nastaví na patřičnou hodnotu například (range=3.000-3.500 dflt=3.250).

The MPLAB ICD 2 does not provide power for any 16-bit device. In addition, it does not power any device with an operating voltage of 3.3V.

Pokud zajistíš DSPIC30/33 externí napájení 3V3, tak ji prostě můžeš programovat i debugovat. Ovšem v MPLABu je vhodné součástku zvolit dřív než ji připojíš na ICD2 nebo napřed vypnout “Power target circuit from ICD2”.

Power Sequence When Target Has a Separate Power Supply
Use this sequence to power the target board from its own power supply. For this configuration, the target power can be 2-5 volts at higher currents than can be provided by the MPLAB ICD 2 (>200 mA). Check the PIC MCU data sheet to verify the operational voltage range for the device being used.

  1. Apply power to MPLAB ICD 2. DO NOT power the target.
  2. Start MPLAB IDE.
  3. Under the Debugger menu of MPLAB IDE, select Connect.
  4. After establishing communications with the MPLAB ICD 2, select Debugger>Settings.
  5. In the Settings dialog, click the Power tab and ensure that the check box for “Power target circuit from MPLAB ICD 2” is NOT checked. Click OK.
  6. Power the target system and then select Debugger>Connect.

Pickit dokáže měnit i Vdd, takže nevidím důvod proč by to neměl uměl i ICD2.
Jinak VDD z Pickitu/ICD2 se připojí až ve chvíli, kdy souhlasí zvolený typ v MPLABu s typem připojeného mcu, takže na tohle se pozor dávat nemusí.

Nevím jaký PicKit máš na mysli ty, já znám tři různé.
ICD2 prostě měnit Vdd nedovede, proto na to také Microchip všude upozorňuje a proto na to upozorňuji i já.
Vdd u ICD2 i PicKit2 se v prostředí MPLAB dá připojit i bez součástky, proto upozorňuji na nutnou opatrnost a postup připojování.

No já mám Pickit 2DE, myslel jsem, že když je ICD2 lepší programátor, tak to bude umět taky, jinak tenhle dovoluje měnit Vdd od 1.8V do 5V a sám si ho nastaví podle zjištěnýho procesoru.
Když mám v MPLABu nastavenej nějakej procesor a připojím k tomu jinej, tak to ohlásí a Vdd nepřipojuje.

:arrow_right: administrator: příspěvek byl upraven
Předchozí příspěvky se necitují!

ICD2 holt není PicKIt2 … Mimochodem, rozsah napětí Vdd PicKit2 je pouze 2,5V-5V.
Aby PicKit2 poznal, jaký je připojen procesor, tak nejprve na něj musí připojit Vdd.

Asi je to od 2.5V, to máš pravdu.
Ale jestli máš třeba zkušenosti s programem Pickit2 programmer, tak ten ti zjistí typ připojenýho procesoru, takže asi začíná od nižších napětí, aby ho nezničil, v MPLABu bude asi to samý, nikdy jsem neměl problémy s tim, že bych něco zničil.

PicKit2 znám, včetně software, mám doma dva. Pokud máš navolenu v prostředí MPLAB součástku s napětím 5V, tak PicKit2 po připojení automaticky nastaví výstupní napětí na 5V. Neprovádí žádnou autodetekci. Není dobré svoje představy zaměňovat s realitou, zvlášť, když se tahle důležitá drobnost dá docela snadno ověřit. Že jsi zatím nic nezničil, může mít dva důvody:

  1. Máš prostě štěstí
  2. Nepracuješ se součástkami s napájením 3v3.
    A nebo také obojí dohromady. :smiley:
    A mýlíš se také s tou autodetekcí v programu PicKit programer. Napájecí napětí se nedetekuje automaticky, ale nastavuje se fixně podle manuálně zvolené skupiny součástek “Device Family”. Pokud “Device Family” nastavíš chybně, tak pak stačí jediný klik myší třeba na “READ” a na výstupu Vdd se objeví nežádoucí napětí.

Používám až na vyjímky pouze mikroprocesory s napájením 3.3V, ale už do téhle problematiky přestanu mluvit, zase tolik se o ní nezajímám, protože jak píšeš, “stěstí” mě ještě neopustilo, takže mě vůbec netrápí:)
V Pickit Programmeru jsem nikdy nic nenastavoval, a všechny procesory mi detekuje automaticky, ať již s 5V Vdd nebo 3.3V, takže to opět moc neřeším:)