Seriová komunikace Master-Slave

Dobrý den

 Rád bych se zeptal zda-li někdo neví, jak vytvořit  komunikaci master-slave po sériové lince RS232. Příklad: mám 3 teplotní čidla

a pomoci mikrokontroléru a sériové sběrnice chci přijímat data z jednotlivých teplotních čidel. Jde mi o to, jakým způsobem vytvořit
adresaci jednotlivých čidel atd.

Po RS232 prakticky nijako (teoreticky vzdy nejako :slight_smile:). Na pripojenie viacerych Slave k jednemu Mastrovi je urcena RS485, alebo pre kratsie vzdialenosti nejaka varianta rozhrania s otvorenym kolektorom (OC), ako napriklad I2C, 1-wire.
Adresacia s arobi tak, ze obsahom komunikacneho protokolu je i adresa zariadenia.
Pre zaciatok si pozri obsluhu teplotneho cidla 18B20 (Maxim/Dallas) a protokol 1-wire. Mozno to pre tvoje ucely bude uplne stacit.

Ja bych to tak černě nevyděl, sice to nebude jenom RS232, ale vyděl bych to asi takhle:
budeš mít demultiplexer kde na 3 vstupy připojíš data od každého čidla a na výstup připojíš danej pin procesoru+ musíš mít vyvedenou adresaci toho demultiplexeru, potom bude komunikace vypadat asi takhle: Vybereš adresou jedno čidlo, potom všem čidlum pošleš pokyn nato aby ti zdělily jaká je teplota, voni ti sice odpový všechny, ale multiplexer ti propojí jenom jedno čidlo a procesor, takže budeš naslouchat jenom jednomu. Jinak nejsem si jistej je jestli popisovanej princip potřebuje multiplexer nebo demultiplexer, ale nato si přijdeš.

Napis, ake chces pouzit cidla.
Tie 18B20 maju vlastnu adresaciu na datovom jednom vodici, takze muxovat nie je treba. Ak chces pouzit analogovy snimac teploty, potom pouzi analogovy multiplexer, ako ti radi Tichy

Komunikace mezi zařízeními by měla být provedena pomocí RS-422 z důvodů použití v prostřední silného VF rušení. Z tohoto důvodů by měl být použít jen 1 kanál TxD, RxD.
Komunikaci RS-223 jsem zmínil, že pokud se takto propojí pouze dvě zařízení (RS-422 point-2-point spojení), není nutný žádný speciální software, vše funguje pouze jako převod signálů RxD a TxD z rozhraní RS232 na signály rozhraní RS422 .
Na začátku jsem asi nevysvětlil dost přesně jak by to mělo fungovat ,tak tedy: mikrokontrolér bude komunikovat pomocí sériové linky (422) s druhým mikrokontrolérem (stačil by i mikro- procesor ) ,tento mikroprocesor bude mít za úkol snímat napětí ze 3 zařízení ( například napětí z rezistorů ) , tyto hodnoty pošle do mikrokontroléru. Z obrázku to bude snad zřejmější.
Díky za informace.
obr.JPG
obr.JPG