Tranzistorove pole

Mam 4x7 segmentovku riadenu anodou, napadlo ma ze ju budem zopinat tranzistorovym polom(Darlington), ale neviem najst ziadny PNP, vsetky co maju v GME su NPN, resp tie ku ktorym som nasiel Datasheet, alebo mal by niekto nejaky vhodny napad ?:slight_smile:

:arrow_right: administrator: přesunuto z "Off – topic"

To znamena, ze mas 4x7segment so spolocnou anodou?
Ak ano, potom si tam musis dodat PNP tranzistory sam. Myslim, ze bezne darlington PNP nieje k zohnaniu. Pravdu povediac, ani som na taky za eclu moju eru nenarazil. Existuju sice mostiky PNP pre budenie motorov (aj s 5 PNP), ale to by som nepovazoval za najvhodnejsiu nahradu vzhladom na cenu a velkost puzdra.

Záleží na výkonu jaký je potřeba. PNP darlington je například BC516, mimochodem ho mají i v GM. Víc najdeš zde: chipcatalog.com/Cat/726.htm

Ide mi o integrac, bo plosak musi byt co najmensi, zopinat to mozem klasickou BC557, ale vhodnejsie, aj dizajnovo lepsie by bol integrac. Robim maturitnu pracu a pouzit 14 tranzistorov sa mi zrovna moc nepozdava…

Skus pozhanat UDN2981 obshuje to 8 driverov… vyraba to aj iny vyrobca oznacenie troska ine ale cislo ostava UDN2981-2-3 pre ine rozhrania ttl cmos atd

Mali to v TME caa 200Sk postovne na slovensko + cena IO
Alebo v KE to mali/ju.

Hlavne ide o to aky prud potrebujes.
Ak vystacis s 35mA cez diodu a dioda je v segmente jedna, potom pouzi normalne 74HCT245. To UDN2981 je okrem ineho drahe i preto, lebo mozes spinat 50V az 80V, co je v Tvojom pripade bezpredmetne.

Ak pouzijes 4x 74HCT573, tak to mas aj s 8bit latch registrom, alebo 74HCT595 mozes ovladat cez SPI rozhranie. V datasheete od NXP pre vsetky spomenute svaby uvadzaju max. vystupny prud +/-35mA. Spomenute svaby su velmi lacne a bezne dostupne. Nezabudni dat do serie s diodami vhodne odpory.
Zapojenia si najdes v datasheetoch, ktore lahko vygooglis.