Rušení od DC motorů

Zdravím, potřeboval bych pomocí mikrokontroléru řídit DC motory. Ale na komutoru motoru vzniká dost silné rušení. A to hodně vadí MCU (dělá si potom co chce). Potřeboval bych to teda nějak kvalitně odrušit. Nevíte jak na to? Díky za rady.

A čím spínáš ten DC motor?Jestli tranzisotorem , zkus použít R(rezistor) C(kondenzator) D(dioda) ochranu to většinou pomůže.

no zatím tranzistorem…ale hodlám na to použít nějaký speciální integrovaný obvod (H můstek)

mas blokovaci kondik primo na pinech napajeni (co nejbliz) mcu? Tranzistor by mel byt chranen antiparalelni diodou…

Nejdřív bych zkusil zapojit tu diodu antiparalelně a kdyby to nepomohlo tak bych ještě připojil paralelně k diodě jeden blokovací kondenzátor.

ochranou diodu tam mám i ten blokovací kondenzátor, ale moc nepomáhá…hlavně při vysokých otáčkách motoru

máš dostatečně tvrdý zdroj s odpovídajícími kondenzátory?
zkus připojit k motoru kondenzátor 0.1uF s odpovídajícím napětím
použij diodu s malou dobou závěrného zotavení nejlépe shottky

Ahoj.
Pokud máš určitě antiparalelně zapojenou diodu a kondenzátor asi 100nF/50V přímo na vývodech motoru, přidej ještě jednu do série s plusovým vývodem. Nejraději opět přímo na svorku motoru. DC motor má tu vlastnost, že pokud např. PWM regulace je zrovna v mezeře, tak na svorkách motoru vzniká otáčením napětí úměrné rychlosti otáčení - dynamo.
Teď abych nekecal, přesně nevím, zda jna plusové svorce motoru je po odpojení kladné napětí (když se motor točí) nebo obrácené.
Ale to by zrušila ta antiparalelní dioda.
Když se podíváš na motorek z hračky, alespoň z Taiwanu (ne z Číny, tam někdy není ani motorek), zjistíš, že obal motoru je připojen přes kondenzátory z obou pólů motorku (cca 10nF/50V).
Taky bych doporučil oddělit napájení pro elektroniku diodou od motoru.
Co úbytky napájení při zatížení a taky vše o blokovacích kondenzátorech,
jak bylo psáno v předešlých příspěvcích.
Mikop

Tak MCU jsem odrušil už dost, takže běží v poho…horší je že taky používám příjímač infra záření a ten je na to rušení citlivej jak sviňa.

Pokud máš na vstupu klasickou IR diodu či IR tranzistor, tak vyzkoušej něco z těchto součástek:
gme.cz/_dokumentace/dokument … -003.1.pdf
Jsou to prvky s modulací, vesměs nejpoužívanější jsou na 36kHz.
Podobně bys to musel mít na vysílači. Takhle se to používá na TV a ovladačích. Jinak by se TV musely zbláznit.
Možná by pomohlo zabalit IR diodu do alobalu (mimo tu vstupní osvitovou část) a přizemnit na GND. Ale myslím, že se Ti rušení indukuje na výstup IR diody, tedy vstup přijímače. Ty přijímače v TV mají někdy klícku z plechu a přes osvitovou plochu mřížku z drátků. Vše je uzemněno na GND. Je to z důvodu rušení od spínaných zdrojů.
Mikop

Jo ten příjímač na těch 36 kHz používám. No a právě ten je hodně citlivej na rušení z napájení. Takže v kombinaci s DC motorem je to docela problém. Myslíte že by pomohli velký filtrační kondenzátory v napájení?

Zkusil bych malou tlumivku do série s plusem a před ní a za ní dát kombinaci kondenzátorů, cca 10uF a 100nF a zkus ho zabalit do toho alobalu (mimo vstupní čočku samozřejmě) a uzemnit.
Ještě mě napadlo, zda není velká impedance na výstupu z toho IR a vstupu pro zpracování. Ven leze demodulovaný signál s 5V úrovní. Koukal jsem na datasheet pro typ SFH5110-36. Vnitřně spíná výstup s tranzistorem na GND a z plusu (5V) je tam odpor 23K. Zkus dát paralelně mezi plus a výstup odpor cca 1K0 - 10K. Ten výstup, lépe řečeno vstup bude tupější na náhodné ruchy.
Mikop

jj…díky…použil jsem nakonec speciální obvod pro řízení dc motorů (H můstek) a dal jsem tam nějaký ty blokovací kondíky a vypadá to že je vše oki…na ten infrapříjímač jsem dal ještě tu tlumivku do série s napájením…a je to v poho…na výstupu příjímače je jen minimální rušení

Takže OK. Mám ještě jeden nápad. V práci to používám na elektromagnetické otevírače - zámky. pokud používáš DC nebo i AC motor např. na 12V, připoj paralelně na vývody motoru (co nejlíže k němu) obousměrný transil na nejbližší vyšší napětí. Třeba 15V, ať máš rezervu, kdyby napájení bylo 13,8V nebo i 14,4V. Nevadí to reverzaci ani v H-můstku a navíc Ti to ořeže špičky na max. 15V. Ten transil je lepší než zenerka (musely by být 2 a zapojeny anodami k sobě), protože má velmi rychlou reakční dobu. Je to obdoba toho, co jsem tu už psal, že se tím eliminuje rušení špičkami přímo u zdroje a nezanáší se po přívodech dále do řídící elektroniky. Pozor, transily se vyrábějí i jednosměrné, jako zenerky. Tady musí být obousměrný (katody na obou stranách).
Mikop
PS. Pak se taky pochlub, třeba to zapojení využije i někdo jiný.