Atmega8 teplomer

Robim teplomer na atmega8.
Ako teplotne cidlo mam negastor (termistor - zahrievanim klesa odpor).
Problem je ze neviem co je to za typ. Pri izbovej teplote (23°C) ma odpor 6kO , a zahrievanim jeho odpor klesa.

Ako referenciu mam AREF pin, pouzil som napatovy delic, ale neviem prist na vhodny vzorec ako prepocitat ADC vystup na realnu teplotu.

O -- +5V
|
#
#-- Teplotne cidlo
#
|
x-------------O vstup na ADC
|
#
#-- 5kO odpor
#
|
O --zem

:arrow_right: administrator: příspěvek byl upraven

no kedze nevies co to je … tak merak a merat teplotu a zapisovat do tabulky… na prevod pouzijes uz spomenutu tabulku.

Skor sa porozhliadni po nejakom cidle nap KTY81 alebo podobne… mmas grrafy v datasheete a podla toho uz urobis prevod teploty bud pocitnaim alebo pouzitim tabulky…

Čau, nedávno jsem stavěl teploměr a použil jsem čidlo LM335, má to lineraiovanej výstup 10mV/Kelvin , takže napětí je přímo úměrný teploťe, nepotřebuje žádnou kalibraci a chyba čidla je přijatelná. Jinak výpočet teploty je pak jednoduchej: Výstupu A/D převodníku převedeš na napětí, odečteš 2,73. Abych nemusel počítat s desetinejma číslama tak jsem to napětí vynásobil 100 a odečítal jsem 273.

Uz som to zbastlil, mera mi to celkom v phode, odchylku mam tak 0.3°C (snad) , ale skocim do GME kupit tu LM335.

Chcel by som este k teplomeru zrobit, ze mi zapise do EEPROM zapise za poslednych 24hodin najvyzsiu, najnizsiu a priemernu teplotu. Napr teplotu medzi 8:00-9:00,9:00-10:00 atd. Ide mi o to, ze aky sposob by bol najlepsi, z vhladom na to ze eeprom v Atmega8 ma 100 000 E/W a keby som do nej zapisoval kazdu minutu, odisla by mi nieco po 70 dnoch.

Podla mna by bolo naj, keby som mal najvyzsiu a najnizsiu teplotu zapisanu v nejakej premennej, a potom ju uz iba porovnaval so prave nameranou a raz za hodinu ju zapisal do EEPROM. Ale potom k obvodu by bolo dobre prihodin “zalozny zdroj” v pripade ze stratim napajanie zo siete.

Resp by mal niekto lepsi napad?

Ja bych stou eprom to řešil pomocí 24C08 nebo nějaký podobný co bude po ruce, sice obsadí dva piny na komunikaci po I2C ale zase bych řek že by byla mnohem spolehlivější a dlouhodobější, potom bych zapisovací algoritmus zvolil následující: Začneš zapisovat od první buňky a pokaždé když budeš zapisovat nový data ta je zkontroluješ, jakmile se buňka poškodí tak bych zapisoval na další a poslední 4bity v paměti by mi sloužili jako informační otom, jaká buňka je poslední platná a funkční, což ale můžeš udělat i s EEPROM co máš v procesoru (dělám PIC), tímhle postupem ta paměť je prakticky nesmrtelná.

Dobry vecer, robim rocnikovu pracu - " teplomer". Chcem sa spytat ci to je vhodne zapojenie, ide mi o co najmensie zapojenie, sice so 4x7segmentovkou to neni zrovna male… Teplomer je rieseny cez odporovy delic na ADC0, katody segmentovky su spinane cez PNP tranzistory. Vsetko ide, len chcem vediet ci s tym zapojenim nesposobim “skodu” na USB , tym myslim ze by som chcel ten teplomer napajat z USB, alebo by som tam mal este nieco poriesit ?:slight_smile:

:blush: hop zabudol som pokreslit, ale na nepajivej doske ich mam .

7segmentovka

kde jsou odpory do bází ?

Presne chybi ty odpory v bazich, odpory od segmentovky jsou male (max. proud vsemi piny procesoru)

Opravene, diki moc :smiley: