ATmega168P - Projekt čítač pulzů - návrh schématu

Dobrý den,potřeboval bych pomoct s Atmegou 168,mám práce,kde mám počítat pulzy z interního signálu přes spi a na display se mi mají zobrazovat počty pulzů,jelikož vůbec s procesory nedělám a nemám skoro ponětí jak se s nimi pracuje rád bych vás požádal o pomoc,mám dvě schéma,které jsou již připravené a potřeboval bych zkontrolovat zda je to tak vůbec možné…děkuji a jsem rád za každý komentář

:arrow_right: administrator: přejmenováno z “Atmega 168p-prosím pomoc”






Zdar, na vstup stabilizatoru pridej filtracni elektrolyt (zalezi na napajeni, ale 470u/16V se tam neztati), pridej blokovaci 100n kondik co nejbliz k napajeni mcu.
Jesli si dobre pamatuju, stabilizator ma mit jeste zpetnou diodu (propustnou ve smeru od 3 do 1).
Ty odpory na SPI jsou skoro dost velky, bude stacit 1/10 velikosti.
U displeje ti chybi kondik pro nabojovou pumpu (mezi cap1N a cap1P).
U avr je to jedno, ale driv bylo zvykem zapojovat tlacitka obracene (tl. k zemi, odpor k V+).
Nemas v zapojeni zadnou LED - alespon jednu si tam pridej, je dulezita pro ladeni a pri pokusech je pro zacatecnika temer nezbytna… (od V+ pres odpor na pin mcu, odpor zalezi na barve diody a pozadovanym proudu, ale 330R nebude chyba)

díky přidám a hned to sem hodim upravený

odpory na spi zustaly stejny (pri velmi vysokych rychlostech by mohly pusobit problemy, ale nepredpokladam, ze je budes vyuzivat - ty vysoky rychlosti), dioda na stabilizatoru stale chybi, nic mene by to uz melo makat… (tlacitka nebudem resit, predpokladam, ze budes mit vypnuty pull-upy).
Tak hura na to :slight_smile: jesli jsi zacatecnik (jak pises), zkus pro zacatek tu diodu rozblikat frekvenci 1Hz (0,5s na zmenu) :wink: Zda se to byt v zavislosti na zpusobu reseni trivialni, ale pri standardnim nastaveni avr studia ruku v ruce s neznalym programatorem by se mohla vyskytnout urcita komplikace :smiley: (samozrejme ze pokrocilejsi nebudou napovidat…)

Jj ty odpory zůstali stejné, protože je to příkaz od učitele, prý kvuli komunikaci je to přímo pro programátor co mám, stabilizátorovou diodu tu tam mám na vstupu 78čky,pull-up budou vypnuté, jo a u display tu diodu nevím, zda tam patří, protože v jeho datasheetu při zapojení přes SPI a na 5v kondík není…a s tím programováním to u mě je velice špatný…nemám skoro ponětí jak se to dělá…

Asi myslis ten kondik :slight_smile: Rozhodne je lepsi mit pro nej misto na tistaku a neosadit ho kdyz nebude potreba, nez ho tam pak pracne dolepovat :slight_smile:

Dioda medzi 3 a 1 nie je usmernovacia dioda.
Je to dioda, ktora chrani 78xx pred znicenim, ak by na vstupe bolo nulove napatie, ale napatie na kondikoch za 78xx by bolo dostatocne velke a “tvrde”.
Tu diodu tam nemas. Ale v principe to nevadi, to len pre uplnost, aby sme si rozumeli o co sa jedna. :slight_smile:

Respektivre co rozumies pod stabilizatorovou diodou?

JJ jasný,ještě tododělám a znova sem hodim…jinak myslel jsem kondík a né diodu…

Mimoto kam teda přesně a jakou diodu umístit pro ten stabilizátor?

anodu zapojíš na výstup stab. a katodu na vstup, abybylav záverném směru…

je to tam…