USBmegaKIT ATmega16

Ahoj,
jsem začátečník a rád bych si postavil vývojový kit USBmegaKIT, podle rozpisky součástek mám použít mikrokontrolér AT89C52-24AI, ten ale nemohu nikde najít, jde nahradit nečím jiným aby byl pinově kompatibilní? Nerad bych předělával návrh PCB. Dále nemůžu najít mikrokontolér ATmega16-24PI, ten lze nahradit jiným modelem ATmega16? Rozdíl je pouze v max. frekvenci? Omlouvám se pokud to tu už někde je, já nic nenašel a v elekronice se taky zrovna dvakrát nevyznám.
Předem díky za pomoc.

za tu 8051 tam hod 82S52 v pouzdu pro povrchovou montáž a tu atmegu16je blbost aby se dělali na 24MHZ protože jsou max. na 16MHz …

82C52 byjsi nemohl naprogramovat v tom zapojení, ale zvlášt v programátoru C nepodporuje SPI programování

myslel jsi 89S52, ne 82S52? dik za radu, snad to teda bude fungovat

Ano myslel :smiley: omlouvám se :smiley:

:arrow_right: administrator: příspěvek byl upraven

Nestaci ti jednoduchy programator s dvoma odpormi a experimentalna doska na pokusy? Vyde to ovela lacnejsie.

Mírně OT: Katastrofický scénář: Začátečník je uchvácen vším možným, a hnedka se pouští do experimentů s USB, a pak je akorát odrazen od dalšího experimementování s mikrokontroléry.
Marek: Máš pravdu, přidávám se!
Pro začátečníka je opravdu nejlepší LPT+ pár odporů. Nemá cenu to hrotit, časem se to dá klidně vylepšit, ale proč si brát na začátek tak velké (a většinou nespolknutelné) sousto?

EDIT: nepodařilo se mi na netu najít o moc víc informací co je ten megakit zač, podle obrázků to nevypadá až zas tak vražedně, ale dělat se s tím je dle mě zbytečnost, většina kitů (zvlášť tyhle jednoduchoučké) jsou při práci strašně omezující.
Jinak ten kit nevypadá zas tak hrozně, tam je FT232 či co? Nebo jak to mám chápat? Se to programuje po USB? :open_mouth:

jasný tam je ft232, potom to jde do 89S52 kvuli rychlost programování, jelikož ta FT232 je v bitbang modu moc pomala tak se to po RS232 láduje do toho 8051 a ten to převádí pro ISP atmega16, jinak je to moc hezké, doma to mám funkční, ale moc to neopužívam, většinou když něco dělám tak udělám desku osadím a hned to ladím na tomm konkrétním zapojení… Jinak je to skvělá věc :wink:

:arrow_right: administrator: příspěvek byl upraven

Poslední zpráva se necituje!

To tam jako kvůli převodu RS232 na ISP dali celou 89S52ku? Na co takový “obří” kontrolér, kvůli takovéhle blblovině? Na to by stačil i nějaký 89S2051. Ukažte mi prosím někdo schéma toho kitu, nikde jsem to bohužel nenašel - ať se na to můžu mrknout. díkes H.

proč myslíš, že tam ten “obří šváb” je ?? Ono totiž když ten kit vznikl tak ty 89Sx051 ješte u nás nebyl k dostání !!! A Sverze je tam kvuli tomu, aby se tam ten program dal naládovat přes USB…

Aha, tak to sry, něco sem tu pochopil jinak,…

no diky za rady ale ja mam uz stejne vsechny soucastky nakoupeny a dnes jsem pripajel vsechny smd soucastky, mozna to dneska dodelam i cely, mam ntb kde mam jen usb proto tenhle kit…

jj tak dej vědět jak to dopadlo :wink:

pre toto

mcu.cz/news.php?extend.1388.15

:slight_smile:

Hezký článek, ale v některých věcech bych s ním nesouhlasil.
(raguji na to, co mi zůstalo z článku v paměti)
Ono se to dobře kritizuje, ale co takhle si tu kritiku ověřit?
Jaké jsou reálné šance, že se třeba obvod “samozničí” nesprávným naprogramováním fuse? Daleko víc reálné je to, že na ten blbý fuse někdo klikne, a zaviní si to sám.
Že při programování nejsou žádné parity, kontrolní součty? Pokud vím, tak každý obslužný software jakéhokoliv programátoru vždy provádí verifikaci, takže šance na chybu je velmi malá. Snad vždy to na ní musí upozornit.
Co se týká kabelů, to samé platí i pro další programovací hw, nejen ty zjednodušené LPT pogramátory, není to teda “vada na kráse” jen těchto “LPT-programátorů”.

Ja som mal na mysli hlavne tu cast, ze nie je vzdy “bezpecne” z hladiska funkcnosti pripajat nieco na kontaktnom poli (ako jednoducho vznikne chyba nevhodne zasunutym kablikom odniekal z 12V) priamo na piny rozhrania PC, obzvlast na LPT. UART je predsa len o nieco odolnejsi. Staci, aby LPT “nestiahol” obcas signal na dostatocnu nulu (moze sa to cele pohybovat na hrane) a uz mozu byt obcasne problemy. Tvar signalu ale zaciatocnik bude velmi tazko kontrolovat pomocou osciloskopu, aby mal istotu.
Urcite by som zaciatocnikovi nedoporucoval si zbastlit nieco bez oddelovacich a tvarovacich obvodov - uplne staci 74HC245 a seriove odpory v signalovych cestach. Nabadat zaciatocnika, aby aj tento obvod vynechal - lebo je to zbytocne a “ono” to zvycajne pojde aj tak, povazujem za liatie vody na ten kliniec, az pokial programovanie nebude obcas blbnut a LPT sa neutrhne.
Voci samostnemu SPI nic nemam, prave naopak, dlho ho uspesne pouzivam. Ale s budicmi, cca 10cm pred konektorom na doske.
Myslim, ze aj autorovi clanku slo prave o toto. Upozornenie na nezabezpecenost protokolu malo podla mna sluzit iba na to, aby bolo uplne jasne, ze na tvare programovacich signalov obzvlast zalezi a je dobre ich mat “v pohode”.
Autor tiez varuje pred komentarmi typu “ale mne to funguje, tak co”. Tak to, ze inemu nemusi a nabadanim na odflaknutie budiacej casti (respektive celeho programatora ako zariadenia) sa moze (ale nemusi) dostavit znechutenie z nespolahlivo fungujuceho programovania, co sa zvycajne hodi na krk vyrobcovi cipov (je jedno ci Atmel, alebo Microchip).

takze vse pripajeno a kit je oziveny, zatim to vypada ze vse funguje, ale zkousel jsem zatim jen naky to blikani diod, takze jeste nevim jestli jsou funkcni vcechny vystupy atd., s ozivenim nebyl problem, jen se mi na vistach nedarilo naprogramovat ten ridici mikrokontroler AT89S52, ale mozna sem delal neco spatne, na XP se povedlo, a ted na vistach uz taky bez problemu, stavba mi prisla celkem jednoducha, nejhorsi je to letovani SMD, kde jsem jeste nekolik soucastek musel pouzit ve velikosti 0603 coz se fakt moc neda