seriova komunikacia medzi PIC

Chcel by som vysielat data z jedneho PIC do viacerych, to podla mna nie je problem, ale je mozne spojit vsetky piny TX z PIC do jedneho a toto priviest na RX hlavneho PIC ? Dakujem

To by asi nebylo moc dobry, protoze TX jsou vystupni piny a kdyz by jeden mcu zacal vysilat, v momente vyslani “0” (na uartu je neaktivni stav “1”) by sli piny do zkratu :wink: Teda pokud nahodou pic neumi nastavit TX jako open-collector. To by slo zaridit diodou (rychlou) u kazdeho mcu a spolecnym odporem, taky muzes pouzit RS485, I2C nebo CAN (ten asi ve tvem pripade momentalne nepripada v uvahu)

pre mna najjednoduchsim riesenim je pouzitie klasickej seriovej komunikacie, v podstate to co som sa pytal ani tak velmi nepotrebujem, iba som si chcel utvrdit myslienky, ak by som sa raz ocitol v situacii kde by som to musel riesit. Inak nebolo by vhodne dat na RX a TX nejaky rezistor ? A co pullup(down) rezistory, maju tu nejaky zmysel?

U primeho propojeni mcu se pull-upy ani pull-downy nedavaji, protoze patricne piny jsou vystupni a drzi si uroven samy. Prave pokud bys chtel propojit vic mcu pomoci jedny seriovy linky, pouziva se RS485 (uartem lze propojit pouze 2 uzly). RS485 ma specifikovanou jen fyzickou vrstvu (napeti, urovne), ale co tam budes posilat je tvoje vec, proto to muzes primo pripojit na uart procesoru. Ale davej si pak pozor, protoze pri klasickym dvouvodicovym propojeni je tam jen half-duplex (procesor musi prepinat smer komunikace). Pokud bys chtel full-duplex, potrebujes 4 vodice.

Dakuje, nastudujem si RS485 a vlastne aj premyslim ci je az tak potrebna :slight_smile: