logický analyzer

prosím nemáte někdo nějaký návod na jednoduchý logický analyzer na netu jsem našel toto geocities.com/ted_rossin/Electronics/Pic/Pic.html#LogicAnalyzernestavěl to někdo ,nemáte s tím někdo zkušenosti.Potřeboval bych to na zkoušení I2C komunikace myslíte že by to k tomu šlo použít?

Nestavěl jsem to, ten seriový port je dost svazující. Ale největší problém těchto amatérských konstrukcí bývá aplikační software, tím teď mám na mysli program pro PC. Ale nechci to hanět, je to velmi dobrý nápad. Jinak PicKit 2 logický analyzátor pro tři kanály dovede, na I2C by to spolehlivě stačilo.

Ja som si svojho casu kupil toto:

hw.cz/Teorie-a-praxe/Navrhy-vyvo … Logan.html

funguje to ako dodavatel slubuje i pod WinME, az na to, ze je to skoro k nicomu.
Tiez som tym sledoval I2C a 2 tyzdne som hladal problem (sw implementacia i2c na atmega) v mojom zariadeni.
Moje zariadenie malo pravidelne v 1ms krokoch menit SCL a v suvislosti s tym aj SDA. No obcas kazdy 40-90 clk trval nie 1ms ale nahodne od 370us do 800us. Tento cas som odcital pomocou “genialneho” sw logickeho analyzatora. Hladat takuto chybu neprajem nikomu.
Az po dvoch tyzdnoch ma napadlo v uplnom zufalstve a vymene niekolkych ATmega zacat upodozrievat “jednoducho genialny” logicky analyzator a spustit jeho sw pod DOS-om. A ajhla, chyba sa uz nikdy neprejavila.

Poucenie - ak niekto chce usetrit 2 tyzdne casu a nervov nech pouziva normalne meracie prostriedky, nie taketo “udelatka”, ktore skor chybu “vytvoria” ako by ju pomohli najst.
Tak ako Jankop upozornuje, treba si davat velky pozor na sw v PC

Ak si niekto chce spravit JEDNODUCHY logicky analyzator, doporucujem naprogramovat hociaky procesor (AVR, PIC, hocico s UARTOM) tak, aby snimal napr. 8bitov cez jednu svoju branu. Po splneni podmienky, alebo po stlaceni tlacitka casovat odpamatanie stavov na porte do RAM. Myslim, ze casova vzorka 5us sa urcite bude dat dosiahnut i na tych PICkach. Rychlost ziadna slava, ale na jednoduche analyzy (napr. I2C) to bohate staci. Namerane data je potom dobre preniest do PC normalnou komunikaciou cez UART.
Ak staci rychlost vzorkovania do 10kSPS, vzorky by sli posielat do PC cez UART i priebezne bez potreby ukladat data do pamate.

Urcite VARUJEM pred pouzitim sw log. analyzatorov na Win98 a vyssimi.
Ich pouzitie si treba velmi dobre odskusat - ich sw cast.
A mat kvoli sledovaniu 8 bitov dalsiu krabicu s DOS-om s monitorom na stole bude asi pre velku cast potencionalnych uzivatelov neprijatelne.

a to musí být PICKIT 2 logický analyzator nebo to muže být i PICKIT 2DE nebo PICKIT 2SK.Jaký je mezi nimi rozdíl ?Umí log.analyzátor všechny3 verze?

PicKit 2 je programátor/debugger který dovede pracovat jako jednoduchý logický analyzátor. Jde koupit samostatně, nebo s kitem s 16F690. To se pak jmenuje PicKit - 2SK. S kitem s procesorem PIC16F887 je to PicKit - 2DE. Ale to už jsem dnes tady jednou napsal. Pokud ti jde jen o analyzátor, tak to nemá význam. Ale pokud potřebuješ i programátor/debugger PIC, tak je to super. Testoval jsem analyzator na PIC při generování videosignálu PAL a byl jsem velmi příjemně překvapen.
94839-4.png

Děkuji za vysvětlení Asi PicKit2 koupim V TME ho teď mají za 1186Kč + poštovné. Ale teď se má začít prodávat PicKit3 myslíte že slevní PicKIt2? nebo kde nejlevněji koupit PicKit2?

Teď momentálně vyvíjím dataloger (I2C, RS232, SPI), mam to jako bakalářku, tak když počkáš (nejdýl do dubna) tak bych ti když tak hodil návod + SW. Bude to komunikovat s PC přes USB, ale bude to plně funkční i jako autonomní zařízení. Leč má to tu nevýhodu že levný to nebude, protože to v sobě zahrnuje i terminál a další kravinky který docela navyšujou cenu :frowning: .

Myslím, že včetně poštovného vyjde nejlaciněji v TME.

Na všech udělátkách tohoto typu jako jsou log. analyzátory, čítače aj., se mi nejvíce “libí” jejich konstrukce, kdy autoři zveřejní jen to, co se jim líbí nebo čemu rozumí. To podstatné tam téměř vždy chybí a tím je analogová část. V případě log. analyzátoru nelze sondy připojovat přímo na paralelní port nebo na hradla popř. porty MCU, neboť log. uroveň mohou vyhodnocovat jinak, než sledované obvody. Správný log. analyzátor má na každém vstupu komparátor, na kterém je možné nastavit rozhodovací úroveň.
Rovněž by měl umožňovat synchronní vzorkování a spouštění pomocí pretrigeru a posttrigeru. Jinak může nasbírat mnoho vzorků, ve kterých se bude jen těžko hledat inkriminovaná pasáž.
Takové zařízení je dost drahé i pro profesionály a já osobně bych doporučovat tyto prostředky věnovat na nákup kvalitního osciloskopu, třeba i 4 kanálového, protože spolehlivě nahradí log. analyzátor a navíc poskytne více informací o tom, co se děje na sběrnici.
Pro sledování I2C je mnohem lepší DSO, protože poskytne informaci např. i o kapacitním přetížení sběrnice.

S tím mohu jen souhlasit, ale někdy si člověk musí nějaké to udělátko vyrobit pro konkrétní případ. Nakupovat měřící přístroje k vůli každé hlouposti je neefektivní. V tomto případě bych vzal ještě jedno AVR a naprogramoval bych do něj jednoduchý program pro sledování dat na sběrnici a data posílal do PC. Pro zjištění časování a funkce I2C stačí osciloskop. To by mělo úplně stačit.

PICkit2 má na CH1 a CH2 pull down odpor 4k7 nebude to vadit při testování I2Cpři použítí PICkit 2 Logic tool?A dá se PICkit2 použít změnou firmware na toto microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=1406&dDocName=en028600

PicKit 2 má PullDown rezistory, přesně jak popisuješ. To by opravdu mohl být problém. Ale asi by šlo přidat na tyto dva vstupy PullUp cca 1k8, vlastně paralelně ke standardním odporům 4k7 na sběrnici.
PICkit Serial Analyzer je hardwarově odlišný. Změna firmware proto situaci neřeší. Když si stáhneš oba manuály, tak tam od obojího najdeš schémata.

Ja sice PicKit2 nikdy nevyděl, ale jestli ty kanáli maj PullDown odpory, tak bych před to zaředil nějakej invertory (4009) a je po problému, stejně bys to musel udělat abys tim zařizenim co nejmíň ovlivnil měřenou zběrnici.

Tak jsem si objednal PICkit 2 a funguje to už komunikuji s DS1307 a nevadí tomu ani pull down odpory. jankop děkuji moc. Na ukázku posílám i jeden obr.

taby je ten obr. zapoměl jsem ho připojit

Moc pěkně to funguje, jsem rád, že se ti to daří.

Zdravim , nemate niekto skusenosti s niektorym z tychto log.analyzerov , pripadne ktory by ste skor doporucili . Jedna sa viac-menej o najlacnejsie typy na trhu , ale na bezne potreby merania snad postacia , dakujem

elektromodely.com/modely/product … ts_id=6134

elektromodely.com/modely/product … sCsid=24b3

Prvy typ od proxia sa mi celkom paci a tu je aj kompletny navod

zeroplus.com.tw/logic-analyz … uct_id=253

ake su na parametre vase nazory? Na prvy pohlad to ma vsetko co popisuje Technik. Aj ked osobne na kontrolu zbernic pouzivam pri problemoch osciloskop a nie LA tato hracka je pekna.

Zeroplus mam, za ty prachy se myslim nic lepsiho koupit neda. Pokud budes sledovat nejake delsi akce, uvaz koupit model s vetsi pameti. Zatim jsem nenasel co by mi nejak zvlast vadilo. Dostanes k tomu 30 analyzatoru protokolu zdarma dle vyberu z asi 90. Hloupe je, ze pokud budes chtit spoustet po vyskytu nejake udalosti z techto analyzatoru, musis si dokoupit sw modul. Na tigal.com LA koupis za 90EUR.

Saleae bych nebral, 8 kanalu je malo, nema vlastni pamet, takze vzorkovani je omezeno propustnosti USB.