pic 12f508

Můžete mi, prosím poradit, jak nejjednodušeji naprogramovat 12f508, nejlépe přes COM nebo USB? Zkoušel jsem různá zapojení dle internetu, ale výsledek je nula. Děkuji

Zkusil bych nějaký ICSP programátor.
ar.wz.cz/prgpic/prgpic.html
belza.cz/digital/jdm.htm
Netuším zda zvládnou procesor 12F508 ale 12C508 zkousnou, takže bych je testnul. Good Luck

Díky za reakci na můj dotaz. Tak ten první jsem postavil a narazil na to, že SW 12F nemá v nabídce. A ten druhý jsem sice nepostavil, ale SW 12F opět neobsahuje. procesor mám v desce se spoji aplikace,kde je zajištěno napájení 5V, propojeno před tři vodiče a zem dle schematu s COM a když měřím jednotlivé vodiče osciloskopem, tak se tam “něco děje”, ale prostě to nefunguje. Napoisledy jsem k danému zapojení zkoušel MPLAB. Jinak mám k dispozici Ponyprog, na tom jsem dělal pokusy s 16f84, ale zdá se, že na tento procesor se nehodí. Vím, že mě to nejspíš nefunguje kvůli mým nulovým zkušenostem. Zkus poradit. Dík

Nazdar,
takže qsl.net/dl4yhf/winpicpr.html
, ale je možné že bude chtít nějaké nastavení portu a to já neznám.
Potom jsem na netu našel tohle cmail.cz/doveda/icsp/index.htm

Díky za informace, nakoupím materiál, postavím programátor a dám vědět. Nebo si myslíš, že je šance ten SW provozovat s procesorem v desce a připojeným k PC pomocí vodičů na data, adresu a programovací napětí?

Ahoj Marku
Jak už Unknown Hero nakousnul, je nejjednodušší použít nějaký ICSP programátor. Pokud pouze potřebuješ jednorázově naprogramovat 12F508 a nechce se ti nic složitě stavět, doporučoval bych zkusit toto zapojení třeba na kontaktní dece:

http://www.mcontrollers.com/image/200605091517_Schema-Microchip_AN589.gif

Jako software bych použil velmi kvalitní IC-prog. Stáhni si jeho nejnovější verzi, jako programátor nastav JDM a mělo by se to podařit.

Tak SW mám, programátor mám, zapojené to mám, ale bohužel to opět nefunguje - počítač má snahu, na osciloskopu vidím, jak se snaží posílat data, ale procesor zůstane prázdný. Impulsy mám na 6, 7, na 4 je cca 10V, na 1 cca 1V - to je asi málo, jak to vyřešit? Díky

a, jakej máš programátor a softík?
b, programuješ procesor v osazené desce?
c, podporuje softík proc. 12F508 nebo se to snažíš natlačit přes jiný typ?
d, to že procesor zůstane prázdný zjistíš verifikací přes programátor nebo ho dáš do nějakého obvodu?
e, můžeš zveřejnit důvod proč trváš na tomhle typu procesoru?

Takže asi takhle. Impulsy na pinech 6 a 7 jsou OK, ale na pinu 4 musí být okolo 13V ±0,5V, a na pinu 1 5V. Problém může být jestli používáš notebook. Někteří výrobci kašlou na RS232 protokol a z COM portu nedostaneš potřebné programovací napětí t.j. 13V a typnul bych si, že stejný problém bude při použití převodníku USB - RS232. Vydrž třeba na to příjdeme :slight_smile:

ad a programátor už asi třetí, nyní podle rady Admina viz obr. výše, SW mam IC-prog.

ad b programovat v desce jsem se pokoušel - bohužel bez výsledku, nyní v programátoru. Notebook zatím nepoužívám, převodník také ne.

ad c ne, pouze 12c508, zkoušel jsem MPLAB, ale také nefungoval

ad d ono se to nechová normálně, ten zápis trvá dlouho a že je procesor prázdný zjistím přečtením.

ad e nemám mnoho zkušeností s procesory, jsem naprostý samouk, když jsem chodil do školy, tak byl hit IQ 151. Začal jsem se o tento problém zajímat zčásti ze zvědavosti a zčásti mě k tomu donutila potřeba vytvožit ovládání pro naftové topení. To se nakonec podařilo s 16f84a, takže s tímto typem jakousi zkušenost mám. vše pracovalo OK, ale rozhodl jsem se vše přebudovat a m. j. udělat plynulou regulaci výkonu. moje představa je taková, že jeden procesor bude řídit otáčky čerpadla, druhý ventilátoru a oba dva bude ovládat 16f84. Můj záměr byl vše vyřešit co nejjednodušeji a proto jsem sháněl procesor, který nemá tolik pinů. Narazil jsem na 12F508 a rád bych u něj zůstal nejen proto, že už mám oživené desky regulátorů, které čekají už jen na procesor, ale taky proto, že si myslím, že je vítězství na dosah, nechci to prostě vzdát.

Ahoj Marku
Takže už je jasné, proč ti to neprogramuje. 12F508 nemůžeš programovat jako 12C508. Jiný programovací algoritmus má už dokonce i 12C508A. Pokud ti mohu poradit s výběrem mikropočítače, tak bych raději zvolil 12F675. Pokud vím, tak je stejně velký, je za dobrou cenu a je dostatečně výkonný (myslím, že má i AD převodník).

Admin bude mít asi pravdu :frowning: Pokud trváš na procesoru 12F508 tak bych zkusil prográmek feng3.cool.ne.jp/4u/index_en.html měl by podporovat programátor JDM a 12F508 , musíš předtím ale nainstalovat Microsoft NET Framework. Osobně bych taky doporučil změnu procesoru, pokud nepotřebuješ A/D převodníky tak jdi do 12F629. Cenově je nastejno s 12F508, má víc paměti a nemusíš předělávat plošňáky. V případě, že použiješ 12F675 tak musíš vypnout A/D převodníky, které jsou přednastaveny zapnuté. No a ješte jedno upozornění jestli budeš používat interní oscilátor, tak si nesmaž kalibrační konstantu.

Unknown Hero: Máš dobrý přehled o programátorech, to se musí uznat :smiley:. Nechceš se zaregistrovat? Rád bych s tebou prohodil pár SZ…

No to je teda něco. Člověk tady čte tak dlouhý vlákno jak detektivku na pokračování, dozví se o všech možných hard i soft programátorech světa a nakonec nic - nedozví se jak to dopadlo! Naprogramovali jste ten PIC 508 nebo ne? Já už tady ty vlákna budu asi číst od zadu a koknu nejdřív, jestli je tam nějaký poučný konec. Takhle nevím vůbec nic. Vím, je to už dlouho, co se todle řešilo, ale podle statistiky je to jedna z nenavštěvovanějších stránek, tak jsem si myslel, že se taky něco dozvím a ono opět nic.
Pokud bude ještě zájem tak já PIC 12F508 naprogramovat umím i programátorem zde uvedeným a pokusím se i vysvětlit v tomto vláknu uvedené zavádějící informace!
Čau Martin.

Také by mne zajímalo jak tento PIC naprogramovat

Často to dopadne s programováním špatně. Začínat s amatérským programátorem není nejlepší cesta, jak se dobrat k nějakým výsledkům.

Zdravím!
Taky jsem hledal a výsledek?
S pomocí JDM program PICPROG4U feng3.nobody.jp/4u/index_en.html#download
H.

Souhlas s Jankop, koupit radši hotový programátor jako je např. PICkit2, ušetří to ze začátku dost času a starostí. Není zas tak drahý, a kdo chce šetřit, může si koupit jeho klon, nebo přinejhorším, pro toho kdo je opravdu nepoučitelný, ho lze taky postavit (i přesto, že bude řešit problém “slepice vs. vejce” a dotyčný si bude muset procesor do samodomo PK2 nechat někde naprogramovat - tahle konstrukce je celkem prověřená i ve zjednodušených verzích, software se i ke klonu používá originální). Nehledě na to, že investice i do originál programátoru se bohatě vrátí, díky bonusům jako je např. PK2 Logic analyzer atd, a kdyby to dotyčného náhodou přestalo po čase bavit, tak originál programátor vždycky snadno prodá.

Jako zajímavost uvádím, že se mi kdysi 12F508 podařilo naprogramovat jako 12C508A (tuším, je to už dlouho) upraveným JDM programátorem a softwarem IC-Prog. Mazat to pak šlo jako 16F84.