Programator 89C2051

Zdravim;
Chcel by som sa naucit programovat pre procesory Atmel 89C2051 a trebalo by mi schemu co najlacnejsieho programatora.
Vie mi niekto poradit? delux (zavináč) post.sk

:arrow_right: administrator: kvůli ochraně proti SPAMu, jsem upravil zápis emailové adresy

Také vás zdravím

Dal jsem vám pro jistotu email do code - zamezí to případnému spamování vašeho emailu…

Pokud chcete jednoduchý a uživatelsky příjemný programátor, tak vám mohu doporučit PonyProg, který vám při vašich začátcích vydrží na dlouho.
Dále bych vám ještě mohl doporučit některý z programátorů, které podporují software IC-prog. IC-prog je dle mého názoru nejlepší volně dostupný software na programování.

Mne by stacilo zeby vedel naprogramovat aj len ten jeden typ procesora. Postavit by som si ho vedel sam. Naslo by sa nieco do 100Sk??

O něčem co programovalo jen 89C1051, 1051U, 2051 a 4051 jsem věděl, ale dnes se to již nedá postavit.

Proč nezkusíte již zmiňovaný PonyProg? Díval jsem se na jeho schéma a je velmi jednoduché.

IC-prog funguje ještě na schématicky jednodušších programátorech, ale ty jsou většinou určené pouze na programování ICSP pro Microchip, takže bych doporučoval PonyProg.

Zdravim;
Pozeral som na ten programator PonyProg na stranke: hw.cz/Teorie-a-praxe/Konstru … ROM…html
Vyzera celkom dobre, ale nikde som nenasiel ci by vedel naprogramovat 89c2051.

Stáhnul jsem nejnovější verzi programu pro PonyProg, abych ověřil, jestli 89C2051 je v nabídce a musím vám dát za pravdu - není tam. Jsou tam některé 89S, ale staré 89C tam nejsou.

Nedávnou jsem aktualizoval stránku tímto německým programátorem. Poradil mi jej jeden hodný čtenář webu mcontrollers.com. V popisu programátoru se píše, že umí "89C (Intel 8051 kompatibilní). To znamená, že 89C2051 by mohl podporovat. Již jsem napsal čtenáři, který mi o tomto programátoru napsal, jak je to s programováním 89C2051. Pokud se vám nechce čekat na jeho odpověď, můžete zkusit pro tento programátor stáhnou SW a zjistit, jestli obsahuje volbu na 89C2051.

Pak dejte prosím vědět, samotného by mě to zajímalo :smiley:.

Stiahol som si ten program, ale ani tam som nevidel 89c2051.
Ja som len mal stranku s navodom kde by som sa naucil programovat tento procesor a kedze stoji nejakych 60Sk tak som si povedal ze to skusim.
Kedze nikde nemozem najst programator, tak by som Vas chcel poprosit ci neviete nejaky iny lacny procesor ktory by som sa mohol naucit progr. Tiez by mi trebalo k nemu nejaky navod a lacny programator.
dakujem za odpoved.

Dobrý den
Je mi líto, že píšu až teď, ale dříve jsem to nestihl.
Programátorů 89C2051 je spousta, ale vypadá to, že nalezení nějakého opravdu jednoduchého není až tak jednoduché. Když tak ještě zkuste hledat

Pokud ale s programováním začínáte, tak si myslím, že by bylo opravdu lepší začít s něčím jiným než je Atmel 89C2051. 89C2051 je postaveno na jádře Intel 8051, které je již velmi zastaralé. A proč se učit programovat něco, co se už nepoužívá?

Spousta lidí je přesvědčena, že je lepší začít programovat něco staršího a jednoduššího, a poté přejít na něco novějšího a chytřejšího. Já si to nemyslím. Můj názor je, že by začátečníci měli naopak začít programovat to nejchytřejší co najdou. Myslím si, že investice do 200 Kč za nějaký opravdu výkonný mikropočítač se vyplatí. Nemusíte přece okamžitě využít všechny jeho funkce – ze začátku budete spokojen, když rozblikáte LED diodu a ke konci budete experimentovat s AD převodníkem, I2C, či programovým zápisem do FLASH.

Teď je nejdůležitější si vybrat výrobce, se kterým začnete. Zkušenější programátor se po nějaké době naučí přecházet mezi různými výrobky jednoho výrobce, ale přecházet mezi různými výrobci? To mnoho lidí nedělá, protože to často znamená úplně odlišný způsob programování a hlavě „všechno funguje jinak“, takže to doslova znamená se učit vše znovu.

Výrobce mikropočítačů často závisí na vkusu programátora. Já osobně preferuji Microchip, ale jsem si jist, že by se tu našla spousta lidí, kteří nedají dopustit na mikropočítače Atmel typu S52 nebo AVR (ty jsou poslední dobou velmi populární) a samozřejmě se určitě najde spousta lidí, co programují Motorolu nebo něco méně známého jako NEC či Holtek. Pokud se vám líbí způsob programování jako na 89C2051 (na mikropočítači s CISC procesorem), tak zvolte nějaký Atmel S52. Pokud jste do programování ještě moc nepronikl, tak z mého pohledu bych vám doporučil Microchip řadu 16F a rovnou vlajkovou loď této řady – PIC16F877A. Sice mezi 8-bitovými mikropočítači Microchip existuje podstatně výkonnější řada 18F, ale k té nenajdete moc návodů psaných v češtině nebo slovenštině. K řadě 16F toho najdete opravdu hodně. Jak již jsem psal, stačí hledat :slight_smile:.

Když se jedná o programátory, tak se zmíněným Microchipem budete spokojen, jelikož většina jeho mikropočítačů lze programovat velmi jednoduchými ICSP programátory. Třeba právě v tomto vlákně se píše o spoustě ICSP programátorech.

Třeba na www.pandatron.info najdete Školu programování PIC (první díl je zde). Dále na naučení základu programování Microchip má vydavatelství BEN spoustu pěkných knížek. Ještě bych mohl připomenout několik desítek dílu školy programování dnes již ale zastaralé PIC16F84A či několik nových dílů programování PIC16F877 (moc pěkně vysvětlených s výbornými podprogramy) v časopise KTE (časopis byl zrušen, ale lze ho sehnat na CD ve formátu PDF).

Tak asi sa zacnem ucit programovat PIC 16F627 al. 16F628. Ktory je lepsi a aky je medzi nimi rozdiel?
Na stranke: volny.cz/dj_dyk/
som si nasiel programator ktory mi pripada celkom dobry, len neviem cez co sa pripaja. Pisu tam ze cez “paralelní port LPT”. To je ten 9 pinovy samec com port, alebo 25 pinova samica?
Ako IO3 je pouzity integ.obvod 4050. Je rady log.obvodov CMOS 4000?

Chcem sa Vam podakovat na odpovede.

Oba to jsou naprosto totožné mikropočítače. Jediný rozdíl je, že 628 má dvojnásobnou velikost programové paměti (paměti FLASH).

Tento programátor mám samozřejmě popsán na webu (zde). Dále se o něm psalo v tomto vlákně.

Paralelní port má 25 pinů. Často se mu také přezdívá “Print port”, jelikož byl určený hlavně pro připojení tiskárny.

Přesně tak, je to CMOS 4050. Pokud mě paměť neklame, tak by to měl být 6x neinvertující zesilovač.