Tinny85 a problémy s oscilátorem

zdravim
nevite nekdo jak mam v ponyprogu v Calibration bits nastavit pro Tinny85 keramicky resonator 8mhz :unamused: sice sem to nak zkousel nastavit podle datashetu ale asi sem to nak podelal a ted mne to nechce komunikovat vubec :frowning:

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "Ponyprog"

omg… hrabe se ve fusbitech, ma k tomu datasheet a přece ten IO znici :angry:

Asi takhle: pokud to políčko v tom dialogu fusebitů zaškrtneš, znamená to log. 0, pokud nezaškrtneš, je to log 1. Stačí číst, je to dole v tom okně napsaný dost jasně. Podívám se ti za chvíli do DS.

mimochodem: Proč používáš keramické rezonátory? Xtaly rulezzz
Nevim momentálně jak moc tiny je ten tiny85, pdolě me už tak má málo vývodů, a ještě se ubrat o dva kvůli rezonátoru. Nestačilo by nastavit ho vnitřní RC oscík na 8MHz?

Nic není zničený. Prostě mu jen nejede oscilátor.

Když se u AVR blbě ukliknu na fusebitech a přestane komunikovat, tak vezmu oscilátor (takovou tu kostku, co je na boardech) a pustím frekvenci do AVR. On začne komunikovat a já můžu fusebity opravit :wink:

Je jen jedna věc, jak e dá avr pomocí fusebitů odpravit : zakážeš RESET pin, pak totiž nefunguje ISP/SPI komunikace, a nelze programovat. Leda tak paralelně :slight_smile: Ne každý má ale po ruce paralelní programátor.
Jiný zbůsob zablokování je to, že se nastaví externí zdroj hodin, jako pouze vstup, ne xtalový oscilátor. Pak přesně jak ty řikáš, postavit vedle oscilátro s xtalem s 74HC04, a fuse opravit :slight_smile:

jdu spoat, zejtra ti na to kouknu, a řeknu co a jak, dobrou :slight_smile:

no chtel sem si udelat toto ladyada.net/make/tvbgone/index.html tak sem si narychlo udelal takovyto jednodychy programator electronics-diy.com/avr_programmer.php naprogramoval jsem attiny ale jelo to jen s tim vnitrnim oscilatorem…vubec to nefungovalo jak mnelo…ten procesor klidne koupim novej…jen kdyby ste mne rekli jak mam zaskrtat ty policka aby to jelo na ten externi oscilator prosim :frowning:

Mám doma návštěvu (babička) tak proto jsem se tak opozdill, za chvíli jdu večeřet, tak po večeři, než půjdu spát, tak ti řeknu jak na to.Záleží ale na tom, jestli chceš externí Xtalový nebo keramický rezonátor, a taky záleží na frekvenci, podle toho se volí fusibitové nastavení.

Jak jsi na tom s angličtinou?

jo to je vpohode to nemusi byt dneska…su rad ze nekdo pomuze…z anglictinou sem na tom spatne…a mnelo by to byt na keramicky resonator 8Mhz a procesor attiny85V-10PU…tak pokud by ses na to mrknul tak bych ti byl moc vdecnej

Ještě mohuli znát odpoověď, proč používáš keramický rezontor a ne xtal?

no tu maji keramicky res. tak sem ho tam chtel dat ladyada.net/make/tvbgone/index.html nevedel jsem jestli to tam je schvalne nebo se to muze klidne zamnenit za xtal…asi by to mnelo byt jedno ne? klidne ho tam dam

Rozdiel v pouziti Keramicky rezonator vs. Xtal

dokument AVR042 strana 7

Table 5-1. Technical differences between ceramic resonators and quarts crystal
Ceramic resonator Quartz crystal
Aging ±3000 ppm ± 10 ppm
Frequency tolerance ± 2000-5000 ppm ± 20 ppm
Freq. temperature characteristics ± 20-50 ppm/°C ± 0.5 ppm/°C
Frequency pullability ± 100-350 ppm/pF ± 15 ppm/pF
Oscillator rise time 0.01-0.5 ms 1-10 ms
Quality factor (Qm) 100-5000 103-5·105

Takze asi jediny zmysel to ma:

  1. rychlejsi start procesora

  2. niekto ich ma hafo a nevie kam by ich este strcil

:frowning: tabulku neviem naformatovat, pozrite do AVR042

dik za vysvetleni toho oscilatoru…a ty policka CKSEL3:0 maji byt vsechny nezaskrtnute nebo jak tedy? pro attiny85 a externi 8Mhz ceram. resonator

tak uz sem na to nejspis prisel…nakonec mne zachranilo toto engbedded.com/cgi-bin/fc.cgi/ diky vsem za pomoc :slight_smile: