LCD display 2x8

zdravím vás , potřeboval bych poradit s displayem 2x8.
Jak nejjednodušeji ověřím funkci displaye?
zkoušel jsem připojit napětí na vývody 15 , 16 což je podsvícení , ale display se nerozsvítil.
Nevíte někdo nějaký způsob?
díky

No skus ho napojit přímo na napájení (5V) většinou (nemusí být vždy) to bejvá pin 1,2 , potom si nastav jas displaye (většinou pin 3 ) na maximum a měli by se lehce vysvítit všechny “pixeli” , pokud je to tak, existuje poměrně reálná šance že display je OK, jinak pro podrobnější test je nutné postavit si nějaké testovací zařízení a zkusit komunikaci a zobrazení nějakého testu. Jinak s tím pinem 15 a 16 to fungovat nemusí, protože mam display kde je napájení podsvícení braný přímo s pinu 1,2 a piny 15,16 jsou nepoužitý.

Pokud vývod 1 a 3 uzemníš, 2 připojíš na +5V, tak by se ti mělo rozsvítit 8 horních čtverečků. Ale to jestě není známka 100% funkčnosti.

Já osobně jsem jiné zapojení neviděl, 1 je popsaná vždy a pokud ne, tak je to asi nějakej atyp a nestojí za to se s ním trápit. Jediné dvě možnosti, se kterými jsem se setkal, je 1,2,3 - 14, pokud je podsvícení,15 a16, druhá možnost je, že je podsvícení první 15,16,1,2 - 14, a nestalo se mi, že by to na LCD nebylo napsané.

Zkusil jsem zapojit na pin 1 Vss a na pin 2 Vdd a k tomu jsem připojil k pinu 3 Vdd jakožto podsvícení , ale display se ani trochu nepodsvítil.
Zkusil jsem pak pin 3 uzemnit , jak psal kolega a rozsvítili se nebo spíš se zobrazila horní řádka čtverečků.
Třeba to chce opravdu zkusit nějakou lehkou komunikaci.
díky za rady

Pin 3 není podsvícení, ale nastavení kontrastu. VSS = 100%. Jakej máš procesor? Nebo ho připoj k LPT.

jo vlastně kontrast pravda.
Mám PIC18F1220 ,PIC12F675 , PIC18F45550.

Můžeš mít také variantu LCD bez podsvícení.

Sak to jsem napsal

Mám variantu, kde je i 17 a 18, ale nevím na co jsou. Nechal jsem je nezapojené a LCD normálně funguje.

Kolikrat jsi takovej viděl? Já nikdy. Ty ho máš doma. Psal jsem 14 + 15,16. pro začatečníka to stačí. Aspoň doufám.

To Valda: programuješ v ASM nebo C?

Psal jsem to jen pro informaci, nemusíš mě hned atakovat. Ano, mám ho teď zapojený na stole, 4 x 20 znaků, výška znaku 9.22 mm, modrý podklad, bílé znaky.

Tak jsem to ale vůbec nemyslel. :smiley: :smiley: 9.22mm? Aspoň je to pořádně vidět. taky jsem měl kdysi dávno takovej, než shořel. I s ICD2 a s 877A a bůh ví, co ještě.

To teda je. Jakmile jsem ho našel, padl mi do oka. Vím že jsi měl podobný, je tady o tom článek.

Kde jsi ho našel? Že bych si taky objednal. A hlavně za kolik. GME je prodává cca 340,- + 65,- poštovné, ale jen výška 5,35 mm

rád bych to programoval v C.
použil bych 4 bitovou komunikaci.
nevíte o nějakém example prográmku pro ověření fce displaye?

Tak s C ti neporadím, ale jsou tu jiní lidé na Céčko :smiley: Chlapi ukažte, co ve vás je :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

Cena se ti asi vůbec líbit nebude.
Jinak na obrázku je ten menší se 16 pinama, ten větší má o dva více.

e-conrad.cz/alfanumericke-lc … +dp106785/

Tady najdeš příklady pro 4 i 8 bitovou komunikaci v C:
lika.be/content/view/21/30/

Snad někdo pomůže.
Pro začátek jsem koupil MC0802 od GME , ten bohatě stačí.
No jo no , není to ledka nebo led display , kde připojíš dva vodiče a víš jestli funguje nebo ne. :confused:

Hlavně napiš jaký budeš používat překladač.