Připojení LCD přímo k PIC

Potřeboval bych připojit pár segmentů LCD přímo k PIC. Má někdo zkušenost. Nebo alespoň jak segmenty LCD řídit přímo (bez řídícího integrovaného obvodu).
Děkuji.

Mám pocit, že si pleteš 7 segmentový LED zobrazovač s LCD displejem.
Pokud ne, tak by to také neměl být zásadní problém. Jen musíš zajistit periodické přepínání polarity budících signálů. LCD displeje se totiž musí napájet střídavým napětím. Upřesni, co vlastně potřebuješ.

Vždyť je úplně jedno, jestli ten LCD je znakový nebo grafický nebo má jen jeden segment v podobě nějakého obrázku. Já bych chtěl jen vědět jakou frekvencí se musí stříbat polarita napětí a co vše je třeba dodržet. Pokud chci zobrazit jen pár bodů nemusím mít řadič, to snad PIC zvládne ne?

Je to naprosto triviální. Většinu displejů LCD můžeš řídit přímo logickou úrovní, pochopitelně bez nějakých rezistorů, prostě přímo výstupem procesoru. Společnou elektrodu displeje (Back Plane, Common) připojíš na jeden výstup procesoru. A zajistíš, aby se tento výstup trvale přepínal mezi “H” a “L” s periodou 1:1. Frekvence přepínání není kritická, třeba 20-60Hz. Výstupy procesoru, které budí segmenty, se musí přepínat naprosto stejně. Pokud má být segment zhasnutý, musí být ve fázi, když má svítit, musí být fázový posuv 180stupňů. Tak zajistíš, že na displeji je buď nulové napětí - nesvítí, nebo napětí střídavé - svítí. Při buzení displeje stejnosměrným napětím ho zničíš.

Jó, přesně tohle jsem myslel. Jaký napětí má být mezi elktrodama?
A jak poznam u neznámého displeje LCD kde je tenhle (Back Plane, Common)?
Děkuji Martin

Již jsem napsal, že obvykle lze displej řídit logickými úrovněmi. 3V nebo 5V, to si musíš zkusit, pokud nemáš dokumentaci k displeji. Není to ale kritické. Neexistuje na to žádné pravidlo pravé ruky. Společnou elektrodu najdeš pomocí nízkého střídavého napětí.

Dík moc. To vypadá, že nejsi žádná lama, a že jsi to už dělal. Použil jsi na řízení LCD PIC, nebo něco jiného?
Děkuji Martin

:smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: