Jak nahradit UV mazač (mazačku) ???

Ahoj,
řekl bych, že mazačka se hodí do fóra o programátorech. Pokud ne, tak se omlouvám a prosím o přesun na správné místo.

Potřebuji vymazat asi tucet starých EPROMek, které se mažou UVčkem. Mazačku nemám a kupovat jí nechci. Nevíte prosím někdo, jestli mohu mazačku nahradit např. horským sluníčkem nebo zářivkama?

Díky
Karel

U nás na vietnamské tržnici prodavájí tito prodejci malou svítilnu s “bílou” LED, ale zjistil jsem, že se na papírových penězích ukazují skrýté nesmysly viditelné pod UV. Možná by to šlo použít. Cena cca 25,-

Mám cca 15-20W čirou UV trubici s tlumivkou a šlo to s ní docela dobře. I tím horským sluncem by to šlo. Jsou to ale náhražky, které mají smysl opravdu jen pro experimenty. UV LED diody emitují především v oblasti 400nm a to je na daný účel dost dlouhé záření. Ani výkon není nic moc.

Díky Honzo za tip, ale mazat více jak deset pamětí pod svítilnou by asi nebylo nic jednoduchého.

Taktéž děkuji za informaci tobě, Jankope. Mám 18W, 80cm dlouhou UV zářivku značky Philips (nevím, co myslíš tou čirou – ta moje zářivka má fialovou barvu). Myslíš, že kdybych dal paměť několik centimetrů pod ní, že by jí to vymazalo? Pokud jo, jak to tam mám dlouho nechat? A je to bezpečné, nemůžu tím náhodou tu paměť oddělat?

Mnohokrát děkuji za tak rychlou reakci na příspěvek!

Čirá je čirá :smiley: Ta tvoje bude nějaká UVA tj. “černé světlo” do baru.
Poškodit pamět samozřejmě můžeš, protože budeš nejspíš dost out od mazacích specifikací. Doba mazání s tvojí zářivkou bude asi dlouhá, musíš si to odzkoušet, překontrolovat po pár minutách, jestli je čistá v programátoru.

To jsem ani nevěděl, že jsou nějaké čiré :slight_smile:. Myslel jsem si, že jsou vždy fialové.

Pustím teda zářivku a co pět minut to přečtu v programátoru. Když tak dám vědět, pokud jí oddělám, aby to ostatní nezkoušeli. Ještě jednou díky Jankope!

Doporučil bych vzdálenost třeba 3cm a možná bych to rovnou dělal v programátoru. Hlavně do tý blbý výbojky zbytečně nekoukej. Účinky těchto záření se sčítají a uženeš si kataraktu.

Takhle vypadá germicidní UV výbojka.

Pěkná zářivka.

Ta moje je asi úplně na prd. Myslím na mazání je na prd. Právě jsem tu EPROM ozařoval dvě hodiny a nic. Asi budu muset sehnat někoho s mazačkou…

Já jsem kdysi dávno mazal 12C509JW horským sluncem a PIC se sice smazal, ale už do něho nic dát nešlo.

U těch okýnkovejch PICů byla jedna velká záludnost. Když jsi dal Code Protect, tak už nešla přeprogramovat.

Ale zase si můžeš udělat prima osvětlení do baru, holky na to berou :smiley:

Ale mě z toho bolí oči a nechci aby si holky myslely, že jsem na měko :slight_smile:.

Není to PIC, je to nějaká EPROM a nemá funkci uzamčení.
Myslíš, že to mám zkusit nechat puštěné přes noc (tzn to ozařovat 8 hodin)?

Asi bych to vzdal. Ta výbojka to asi nesvede.

Ahoj. Jestli toho máš pár kusů, tak se s tím netrap, pošli mi to a já to smáznu. Mazačku mám. Rozmysli se ale rychle, než opět pojedu ven.

UV zarivkou do baru to neudelas, stejne tak tim horskym slunkem. Jedine tou cirou UV lampou, ktera je na to delana. Vem si ze klascike slunko ti tu eeprom vymaze tak za mesic, a vybojka to dokaze za 15 minut.
Pokud neni moznost vymenit eeprom za flash tak to nechej vymazat za par korun treba v GM

Nevím jestli to půjde, a le co takhle zkusit UV LED?

Nejspíš malej výkon a příliš dlouhý světlo. Standard 400nm/10mW

Tim standardem si myslel LEDky, nebo vlnovou dýlku potřebnou pro mazání těch pamětí?
Jinak 12mW 400nm LED, třeba tahle: gme.cz/cz/index.php?page=product&detail=511-773