No nekup to... aneb PicKit 2 za hubičku...

Když jsem s Microchipem a PIC začínal, tak jsem si koupil programátor Piccolo od firmy ASIX. Udělal jsem moc dobře, protože jsem nemusel řešit problémy špatné funkce programátoru ve chvílích, kdy jsem stejně nevěděl, z které do které. Je hodně dobrý, včetně software UP a pomohl mi ve chvílích, kdy i ICD2 mělo problémy. Později jsem si kvůli debuggingu vyrobil sériový klon ICD2. Mám ho také, ale při debuggingu mi vadila nízká rychlost a tak jsem vyrobil USB ICD2 klon. Používám ho dodnes. Výroba programátoru sice není věc pro začátečníka, na druhé straně koupě hotového může být docela velkou investicí. A proto vlastně píšu toto povídání. V současné době se jeví jako cenově absolutně nejdostupnější PicKit2 přímo od Microchipu.
Pokusím se vyjmenovat některé jeho přednosti:

  1. Nejlacinější programátor splňující specifikace na trhu

  2. Podpora poměrně široké škály procesorů PIC, která se stále rozšiřuje

  3. Sympatická možnost využití jako Logic Tool nebo malý tříkanálový logický analyzer

  4. Funkce PROGRAMMER-TO-GO

  5. Možnost současného připojení několika jednotek k PC

  6. Plná slučitelnost s MPLAB IDE prostředím

  7. Podobně jako u ICD2 možnost debuggingu PIC v reálném čase

  8. Funkce UART TOOL, V/V RS232 terminál s logickými úrovněmi

Dá se říct, že PicKit2 v některých možnostech už překonává ICD2.
A závěr? Když jsem zjistil, že se PicKit2 dá koupit za 550Kč + cca 100Kč poštovné, tak jsme si jich s kamarádem hned pár objednali. Třešničkou na dortu toho všeho je skutečnost, že součástí PICkit 2 Starter Kit v této ceně je i pěkná experimentální destička s PIC 16F690. Pro tuto destičku existuje i kurz programování.s ukázkami. Je to velmi výhodná koupě, přestože procesor 16F690 není sám o sobě degugovatelný! Musím konstatovat, že pro začatek asi těžko najít něco lepšího.

Odkaz na prodejce za rozumnou cenu:

http://www.tme.eu/cz/katalog/?&search=pickit+2&page=1#search%3Dpickit+2%26page%3D1

27.12.2008 V současné době je cena cca 1000Kč + 100Kč poštovného.
pickit-2sk.jpg

Ja som ho sice kupil asi za 1000sk a bez tej vyvojovej dosky ale nelutujem. Len je potrebne stale sledovat stranku microchipu lebo vydavaju dost casto novy sw pre Pickit2. Ked som ho kupoval ja, este nemal sw podporu log. analyzatora ani "programovanie bez pc ". Mam aj klon ICD2 (rs-232) ale ten je velmi pomaly a klon USB verzie ICD2 som hodil do kosa lebo bol az prilis nespolahlivy. Takze Pickit2 u mna vitazi.

Takže už se nevyplatí stavět ICD2 clon? Mám na mysli tu verzi z převodníkem úrovně a USB. Co jsem vyřešil to, že se mi pořád mazala 4550, tak si ho nemůžu vynachválit. A mám takovej dojem, že PICKIT2 neumí debugovat, kdesi jsem to tu četl, 16F628A bez header AC162053.

Řekl bych, že nevyplatí. Na moje ICD2 taky nedám dopustit, ale především začátečník má první volbu určitě PicKit 2.
A k tomu 16F628A. Tento procesor nemá interní debugging a tak nejde debuggovat bez adaptéru ani pomocí ICD2!

S tím 16F628 to jsem nevěděl, nikdy jsem ho neměl. Ale zase začátečník asi nesáhne hned po 16F877A nebo po 18F4550, o řadě 30Fxxx ani nemluvím. Asi sáhne po 16F84A nebo 16F628A. I když dnes už je jiná doba. Cčko se učí na školách.

A mám takovej dojem, že PICKIT2 neumí debugovat, kdesi jsem to tu četl, 16F628A bez header AC162053.

Pickit2 vie (umi) debugovat a ten header je len redukcia na konkretnu paticu. 16F628A osobne vyskusane a debug bez problemov.

O tom, že PicKit umí debuggovat nikdo nediskutuje. Ovšem to, že jsi osobně vyzkoušel debug 16F628A je nesmysl, protože ten prostě debuggovat nejde. A ten header je destička se speciálním procesorem 16F648A ICD.
Přečti si o tom něco!